تیم کاتای بانوان ایران برد ولی بازنده اعلام شد

تیم کاتای بانون ایران ۳۰ دقیقه بعد از پیروزی مقابل تیم مصر در دور نیمه نهایی مسابقات کاراته سومین دوره بازی‌های کشورهای اسلامی، به دلیل اعتراض تیم مصر به پوشش کاراته کاهای ایرانی، بازنده اعلام شد.

مهسا افسانه، الناز تقی‌پور و نجمه قاضی‌زاده اعضای تیم کاتای ایران هستند که در اولین مسابقه ترکیه را با نتیجه ۵ بر صفر شکست دادند.

در دور بعد به دلیل عدم حضور رقیب عراقی روی تاتامی، تیم ایران با نتیجه ۵ بر صفر برنده اعلام شد و برای دور نیمه نهایی به مصاف مصر، قهرمان جهان، رفت و موفق شد این تیم را ۴ بر ۱شکست دهد.

فرخناز ارباب، مربی تیم کاراته بانوان در گفتگو با خبرگزاری فارس گفته است که اعضای این تیم بعد از پیروزی مقابل مصر، قرار بود در فینال مسابقات مقابل اندونزی قرار بگیرند اما در نهایت حجابشان مورد ایراد قرار گرفت و بازنده اعلام شدند.

به گفته خانم ارباب بر اساس قوانین، تیم ایران در صورت اطلاع از ایراد داشتن نوع پوشش، یک دقیقه برای اصلاح آن وقت داشته، اما مسئولان برگزاری مسابقات چنین اجازه‌ای به این تیم نداده‌اند و تیم را بازنده اعلام کرده‌اند.

علیرضا سمندر، رئیس فدراسیون کاراته با گله از سرداور ایرانی این بازی به خبرگزاری ایسنا گفته که سرداور، تیم ایران را در جریان اعتراض تیم مصر قرار نداده است.

رئیس فدراسیون کاراته اضافه کرده: "پس از حذف ملی‌پوشان اعتراض کردیم و حتی با رئیس فدراسیون جهانی که در حاشیه این رقابت‌ها حضور داشت، صحبت کردیم، اما متاسفانه وقتی رایی صادر شود، هیچ کاری نمی‌توانیم بکنیم."

کاراته کاهای تیم بانوان با کلاه و پوشش گردن در این مسابقات حاضر شدند که "پشت گردنی" آنها مورد اعتراض تیم مصر قرار گرفت.

علیرضا سمندر در ارتباط با قسمت پشت گردنی و پوشش اسلامی مورد تایید فدراسیون جهانی به ایسنا گفته است: "پوششی که مجوز آن را از فدراسیون جهانی گرفته‌ایم، پشت گردنی ندارد، اما این بدان معنا نیست که اگر پشت گردنی نباشد حجاب کامل نیست".

روز گذشته، دوشنبه اول مهر، مهسا افسانه، در بخش کاتای انفرادی با شکست دادن حریف ترک در فینال این بخش موفق شد به مدال طلا برسد.