فینال تور جهانی تنیس؛ شام آخر در لندن

Image caption رویارویی رافائل نادال و نواک جوکوویچ در این فینال مسابقات تور جهانی اهمیت ویژه ای دارد

مسابقات نهایی تور جهانی ای تی پی از دوشنبه این هفته در لندن آغاز شد. در این رقابت‌ها که آخر هر فصل تنیس برگزار می‌شود، هشت مرد برتر تنیس جهان به همراه هشت تیم برتر دو نفره این رشته به مصاف هم می‌روند.

این تورنمنت همچنین تنها تورنمنت معتبر تنیس است که به صورت دوره ای برگزار می‌شود. امسال نیز هشت تنیس باز برتر جهان به مجموعه زیبا و مجلل O۲ لندن آمده‌اند تا تکلیف قهرمان جهان را مشخص کنند.

تنیس بازها امسال نیز مثل گذشته به دو گروه تقسیم شده‌اند: در گروه A بازی‌ها رافائل نادال مرد شماره یک تنیس جهان، داوید فرر از اسپانیا، توماس بردیچ از جمهوری چک و استانیسلاو واورینکا از سوئیس حضور دارند.

گروه B را نیز نواک جوکوویچ و راجر فدرر فینالیست‌های سال گذشته به همراه خوان مارتین دل پوتروی آرژانتینی و ریچارد گاسکه فرانسوی تشکیل می‌دهند. قهرمان مسابقات در صورتی که در مرحله گروهی شکست نخورد باشد، ۶/۱ میلیون دلار و در غیر این‌صورت ۷۷۰ هزار دلار پاداش می‌گیرد.

هر پیروزی در مرحله گروهی نیز ۱۲۰ هزار دلار روانه جیب برنده می‌کند. در غیاب اندی ماری، مرد شماره چهار تنیس جهان که به خاطر جراحی کمر مسابقات لندن را از دست داد، چهار تنیس باز زیر از بخت‌های اصلی قهرمانی به شمار می‌روند.

رافائل نادال: بازگشت پادشاه

این اسپانیایی چپ دست که مسابقات سال گذشته لندن را به دلیل مصدومیت از دست داد، این فصل نمایشی حیرت انگیز داشته است. او پس از هفت ماه غیبت و در بازگشت به زمین تنیس در دو گرند اسلم – اوپن فرانسه و اوپن آمریکا- قهرمان شد و توانست بار دیگر عنوان شماره یک جهان را بدست آورد.

نادال که به تازگی مجموع جوایز‌اش در تنیس را به ۶۰ میلیون دلار رسانده در تنیس به «پادشاه رس» معروف است؛ هرچند که این تنیس باز ۲۷ ساله با قهرمانی در اوپن آمریکا نشان داد که روی زمین‌های سخت (هارد کورت) هم مهارتی قابل توجه دارد. مسابقات نهایی تور جهانی ای تی پی، تنها تورنمنت مهم تنیس جهان است که نادال تا کنون در آن قهرمان نشده.

نواک جوکوویچ: قدرت و خنده

این تنیس باز صربستانی که سال گذشته در لندن قهرمان شد، امسال تا حدی زیادی زیر سایه درخشش نادال قرار گرفت.

جوکوویچ ۲۶ ساله فصل را با قهرمانی در اوپن استرالیا شروع کرد و در حال حاضر نفر دوم جهان است. علاوه بر مهارت «نوله»، شوخی‌های او نیز در دنیای تنیس معروف است.

او چند سال پیش و در همین مسابقات دیگو مارادونا را برای دیدن مسابقه‌اش دعوت کرده بود، پس از بازی گفت، مارادونا به او یاد می‌دهد که روی توپ‌های بلند چگونه از دستش استفاده کند!

شاید بتوان گفت «خستگی» سخت‌ترین حریف جوکوویچ در لندن است. او که یکشنبه گذشته با پیروزی جلوی فرر قهرمان مسترز پاریس شد، بلافاصله به لندن آمد تا روز سه شنبه در اولین بازی‌اش جلوی راجر فدرر بایستد.

راجر فدرر: آسمان هفتم

پر افتخارترین تنیس باز جهان با قهرمانی در ۱۷ گرند اسلم، در این مسابقات نیز با شش قهرمانی رکورد دار است.

فدرر که سال گذشته به فینال رقابت‌های لندن رسید، امسال را «کابوس‌وار» پشت سر گذاشته. او امسال فقط توانست در مسابقات «هال» آلمان قهرمان شود، در تورنمنت‌های مهم پشت سر هم باخت تا به رتبه هفتم رده بندی جهانی سقوط کند.

این سوئیسی ۳۱ ساله گرچه امسال برای دوازدهمین سال پیاپی به این مسابقات راه یافت، اما تا همین هفته گذشته در پاریس نتوانسته بود سهمیه ورودی را کسب کند.

البته نایب قهرمانی در مسترز بازل و رسیدن به نیمه نهایی مسترز پاریس نشان از بازگشت فدرر به روزهای خوب دارد.

به هر حال نام فدرر آن قدر بزرگ هست که نفس هر حریفی را در سینه حبس کند. «پیت سمپراس»، فوق ستاره پیشین تنیس جهان در مورد او می‌گوید:«راجر قهرمان بزرگی است. او این‌ور و آن‌ور راه نمی‌افتد تا به مردم بگوید چه رکوردهایی را شکسته؛ بجای آن راکت‌اش را به کار می‌اندازد.»

داوید فرر: جنگجوی سرسخت

گرچه هفته پیش و در نیمه نهایی مسترز پاریس توانست نادال را شکست دهد، اما مرد شماره ۳ تنیس جهان همیشه زیر سایه هموطن‌اش قرار داشته است.

فرر ۳۱ ساله در دنیای تنیس به خاطر سرعت پاهایش، بازگشت‌های عالی‌اش روی سرویس‌های حریف و روحیه خستگی ‌ناپذیرش شهرت دارد.

او می‌تواند ساعت‌ها روی خط انتهایی زمین بدود و هر حریفی را از نفس بیاندازد. این اسپانیایی که با ۱۷۵ سانتیمتر، یکی از بازیکنان کوتاه قد تنیس جهان است.

او امسال در فرانسه برای اولین بار حضور در فینال یک گرند اسلم را تجربه کرد، ولی خودش هم می‌داند که به خوبی سه نفر دیگر نیست:«راجر، رافا و نواک بهتر از بقیه هستند. انگار آن‌ها یک بازو و یک سلاح بیشتر از بقیه دارند.»