محرومیت هفت زن فوتبالیست پس از آزمایش تعیین جنسیت

با آغاز اجرای دستورالعمل تعیین جنسیت در باشگاه‌های فوتبال و فوتسال زنان در ایران، تاکنون هفت فوتبالیست و فوتسالیست زن از حضور در مسابقات محروم شده‌اند.

کمیته پزشکی و کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران، این دستورالعمل مشترک را به باشگاه‌ها ابلاغ کرده‌اند.

احمد هاشمیان، رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال ضمن تایید این خبر در گفتگویی با خبرگزاری جمهوری اسلامی، خبرگزاری رسمی دولت ایران، گفته است که تمام زنان فعال در لیگ باید قبل از عقد قرارداد در معاینات پزشکی شرکت کرده و فقط پس از تکمیل پرونده توسط پزشک معتمد باشگاه و تایید نهایی آن می‌ توانند قرارداد ببندند.

آقای هاشمیان اضافه کرد: "از سه سال پیش تاکنون براساس درخواست رییس فدراسیون فوتبال دستورالعمل مشترکی از سوی کمیته پزشکی و کمتیه انضباطی این فدراسیون در خصوص تعیین جنسیت ورزشکاران زن به باشگاه ها ابلاغ شد."

براساس این دستورالعمل تمامی زنان فعال در لیگ های کشور قبل از عقد قرارداد باید در معاینات پزشکی شرکت کرده و پس از تکمیل فرم مخصوص توسط پزشک معتمد باشگاه و تایید نهایی آن می توانند نسبت به عقد قرارداد با باشگاه برای یک یا چند فصل اقدام کنند.

همچنین قرار است نمایندگان این کمیته مشترک، به صورت سرزده به باشگاه‌های فوتبال و فوتسال فعال در بخش زنان سرکشی کنند. نبودن پرونده یا تکمیل نبودن پرونده ورزشکار، تخلف محسوب شده و در کمیته انضباطی به آن رسیدگی خواهد شد.

هنوز اسامی این بازیکنان یا حتی نام تیم‌های آنها اعلام نشده اما آقای هاشمیان در مورد امکان حضور مجدد این ورزشکاران در مسابقات گفت: "در صورتی که این افراد بتوانند مشکلات خود را از طریق جراحی حل کرده و در معاینات پزشکی صلاحیت لازم را احراز کنند امکان فعالیت درعرصه فوتبال و فوتسال را خواهند داشت."