لیگ قهرمانان اروپا: روزی حساس برای بزرگان فوتبال اروپا

حق نشر عکس Reuters
Image caption پپ گواردیولا می خواهد موفقیتش در لیگ قهرمانان اروپا را این بار با بایرن مونیخ تکرار کند

مسابقات رفت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا سه شنبه ۱۲ و چهارشنبه ۱۳ فروردین برگزار می شود. از هشت تیمی که به این مرحله راه یافته اند روز سه شنبه بارسلونا با اتلتیکو مادرید و همزمان بایرن مونیخ با منچستر یونایتد و روز چهارشنبه هم رئال مادرید با بوروسیا دورتموند و چلسی با پاری سن ژرمن مسابقه خواهند داد.

بارسلونا - اتلتیکو مادرید

ساعت ۲۰.۴۵ به وقت اروپا در کمپ نو، استادیوم باشگاه بارسلونا

حق نشر عکس AP
Image caption دیه گو کوستا مهاجم برزیلی- اسپانیایی اتلیتکو در رده دوم جدول بهترین گلزنان لا لیگا قرار دارد

اتلتیکو مادرید در حال حاضر با یک امتیاز بیشتر از بارسلونا در صدر جدول لالیگا، لیگ برتر اسپانیا، قرار دارد. هر سه مسابقه قبلی این دو تیم در چارچوب بازیهای رفت و برگشت لالیگا و جام حذفی اسپانیا با نتیجه مساوی و درمجموع با رد و بدل کردن دو گل به پایان رسیدند.

اتلتیکو مادرید بدون بازیکن مجروح و به پشتوانه بهترین سال از درخشش خود در لیگ اسپانیا و رقابت های باشگاهی اروپا به میدان خواهد رفت. دیه گو کوستا مهاجم برزیلی- اسپانیایی این تیم در حال حاضر با ۲۵ گل در رقابت های لیگ اسپانیا پس از کریستیانو رونالدو در مقام دوم قرار دارد و با هفت گل در جام قهرمانی باشگاههای اروپا پس از مسی در رده چهارم است. تنها درخشش این تیم در چارچوب قهرمانی باشگاههای اروپا نایب قهرمانی در سال ۱۹۷۴ است و از سال ۱۹۹۲ و آغاز دور جدید این رقابت ها اولین بار است که به مرحله یک چهارم نهایی راه می یابد.

اتلتیکو مادرید شاید تجربه تیم های دیگر را نداشته باشد و یا مثل سایرین ستاره باران نباشد ولی با مربیگری دیه گو سیمئونه آرژانتینی از فصل قبل نشان داد که یک تیم سرسخت و با روحیه ای است که با تمام توان از همه فرصت ها استفاده می کند. صدرنشینی در لیگ برتر اسپانیا محصول همین روش و فلسفه است.

نکته آماری: هیچ تیمی در این فصل از رقابت ها به اندازه اتلتیکو مادرید تکل موفق نداشته که به طور متوسط حدود ۲۵ مورد در هر مسابقه است.

بارسلونا سالی پر مسئله و تردید آمیز در حاشیه زمین و چندین مورد مصدومیت بازیکنان کلیدی را پشت سر می گذارد. تازه ترین مورد مجروح شدن ویکتور والدس دروازه بان تیم است که پس از عمل جراحی شش ماه از میدان به دور خواهد بود.

در عین حال جراحت های پی در پی کارلوس پویول مدافع با تجربه و کاپیتان سابق از اواسط فصل قبل به تردیدها در مورد استحکام خط دفاعی این تیم دامن زده است. با این وجود به نظر می رسد که بازی سازان خط میانی و هر چهار مهاجم این تیم به خصوص لئو مسی و نیمار در وضعیت بسیار خوبی هستند.

لیونل مسی با وجودیکه دو ماه به خاطر مصدومیت از رقابت های فصل جاری دور بود اکنون با ۲۳ گل در لیگ اسپانیا در مقام سوم و با هشت گل در رقابت های باشگاههای اروپا پس از رونالدو و ابراهیموویچ در مقام سوم است.

با وجودیکه بارسلونا از اعتماد به نفس، یکپارچگی و پیوستگی بازی دردوران مربیگری پپ گورادیولا برخوردار نیست ولی در چارچوب رقابت های اروپایی با پیروزیهای قاطع بر تیم هایی مثل منچستر سیتی نشان داد که هنوز هم در رقابت های حساس و تعیین کننده خوب می درخشد.

این باشگاه از سال ۹۲ و آغاز دور جدید قهرمانی باشگاههای اروپا چهار بار قهرمان و سه بار نایب قهرمان شده است.

نکته آماری: در این فصل بارسلونا دیگر استاد برتر حفظ توپ نیست. میزان متوسط حفظ توپ این تیم در مسابقات اروپایی این فصل حدود ۶۷ درصد بوده ولی بایرن مونیخ با ۶۹ درصد اکنون به این لحاظ در صدر است.

بایرن مونیخ - منچستر یونایتد

سه شنبه ساعت ۲۰.۴۵ به وقت اروپا در اولد ترافورد، استادیوم باشگاه منچستر یونایتد

حق نشر عکس AFP
Image caption بایرن مونیخ هفت هفته مانده به پایان این فصل بوندس لیگا قهرمانی اش را جشن گرفت

بایرن مونیخ قهرمان سال گذشته اروپا، امسال با مربیگری پپ گواردیولا هفته گذشته با کسب ۲۵ پیروزی و سه تساوی در بوندس لیگا، هفت مسابقه قبل از پایان فصل جاری قهرمانی باشگاههای آلمان را جشن گرفت.

این تیم امسال خواهد کوشید تا با بالابردن دوباره جام اولین تیمی باشد که در دور جدید لیگ قهرمانان اروپا دو سال پیاپی به قهرمانی می رسد.

بایرن مونیخ در تمام مسابقات خود در مسیر یک چهارم نهایی به غیر از یک باخت در برابر منچستر سیتی، به پیروزی رسیده است. نقاط قوت این تیم بی شمارند. علاوه بر مهاجمان موفقی که خط دفاعی حریف را تحت فشار قرار می دهند فرانک ریبری و روبن گوشهای این تیم، هر یک از هر جناحی که بخواهند می توانند شیرازه خط دفاعی را از هم گسسته و دروازه حریف را به خطر بیاندازند.

به همه اینها باید پاس های بلند و دقیق دانته مدافع این تیم را نیز افزود که در هر موقعیتی می تواند تا عمق زمین تیم مقابل نفوذ کند.

به سختی می توان نقطه ضعفی برای بایرن مونیخ فعلی پیدا کرد. تنها نکته شاید مجروح شدن تیاگو آلکانتارا بازیکن اسپانیایی خط میانی این تیم است که به مدت شش هفته از زمین دور خواهد بود. او در آرایش جدید بایرن مونیخ و به خصوص در حفظ و تقسیم توپ نقش موثری ایفا می کرد.

با بهبود بازی جرومه بواتنگ و استفاده موردی از خاویر مارتینز بازیکن اسپانیایی خط میانی در نقش دفاع وسط، پپ گواردیولا مختصر نگرانی در مورد استحکام خط دفاعی بایرن مونیخ را برطرف کرده است.

بایرن مونیخ تاکنون پنج بار به قهرمانی باشگاههای اروپا رسیده و در این رده بندی پس از رئال مادرید و آث میلان در مقام سوم قرار دارد. درعین حال پنج بار هم در مسابقه فینال شکست خورده که باز جزو دستاوردهای آن محسوب می شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بسیاری از هواداران منچستر یونایتد افت چشمگیر این تیم را ناشی از مدیریت دیوید مویز می دانند

منچستر یونایتد امسال یکی از بدترین فصل ها در لیگ انگلستان را داشته و اکنون با هفده امتیاز کمتر از لیورپول صدرنشین جدول، در مقام هفتم قرار دارد. بسیاری تغییر مربی و جایگزینی دیوید مویز به جای الکس فرگوسن را عامل اصلی افول این تیم می دانند چون در ترکیب بازیکنان اصلی آن تغییری صورت نگرفته است.

اما در رقابت های باشگاههای اروپا به نسبت جام برتر انگلستان نتیجه بهتری داشت و در رقابت های گروهی با چهار برد و دو مساوی توانست به مرحله یک چهارم نهایی راه یابد. هر چند برخی از مفسران ورزشی معتقدند که گروه این تیم در مجموع جزو ساده ترین ها بود.

منچستر یونایتد در این مسابقه از هر گوشه ای از زمین با خطر مواجه خواهد بود. مدافعان این تیم علاوه بر مهار مهاجمان بایرن مونیخ باید در برابر نفوذ فرانک ریبری و روبن به عمق خط دفاعی بیاستند و در عین حال پاسهای عمقی و موثر مدافعان بایر مونیخ را هم خنثی کنند. اگر منچستر نتواند در زمین خود به نتیجه در خوری برسد مسلما در بازی بازگشت در استادیوم آلیانس آره‌نا در مونیخ هیچ شانسی نخواهد داشت.

منچستر یونایتد تاکنون سه بار قهرمان باشگاههای اروپا شده و در سال ۱۹۹۹ در یک مسابقه مهیج با بایرن مونیخ بر سر کسب مقام قهرمانی به پیروزی رسید که آخرین دیدار مهم این دو باشگاه قدیمی و معتبر است.