بی‌انضباطی مالی منچستر سیتی را با تحریم‌های یوفا روبرو کرد

حق نشر عکس Reuters

باشگاه‌های منچستر سیتی و پاری سن ژرمن، به دلیل تخطی از قوانین مالی بازی جوانمردانه یوفا، با اعمال محدودیت در پرداخت دستمزد، کم شدن تعداد بازیکنان تیم‌ در لیگ قهرمانان اروپا و جریمه نقدی تا حدود ۵۰ میلیون پوند مواجهند.

بنا به گزارش بی‌بی‌سی ورزشی، یوفا این دو تیم و هفت تیم دیگر را به دلیل متعادل نگه نداشتن درآمد باشگاه با هزینه‌ها، مورد بررسی مالی قرار داد و با جریمه‌های مشابه روبرو کرد.

جریمه کوچک شدن تیم در لیگ قهرمانان می‌تواند به معنی این باشد که به جای تیم ۲۵ نفره، باشگاه برای شرکت در مسابقات رده اول یوفا به معرفی تیم با ۱۸ تا ۲۱ بازیکن مجبور شود.

محدودیت در پرداخت دستمزد جریمه‌ای است که برای باشگاه‌های خاطی در نظر گرفته می‌شود و به باشگاه راه یافته به لیگ قهرمانان، اجازه نمی‌دهد که بیش از حد معمول برای استخدام بازیکن، پول خرج کند.

گفته می‌شود که این باشگاه‌ها تا روز جمعه وقت دارند مجازات خود را از بین گزینه‌های پیشنهادی یوفا انتخاب کنند.

در صورت به توافق نرسیدن سر جریمه‌ها، امکان ارجاع پرونده به هیئت داوری وجود دارد. در صورت فرستاده شدن پرونده به هیئت داوری، جریمه‌ اعمال شده قابل بحث نخواهد بود و لازم الاجراست.

اعتراض به رای صادرشده توسط هیئت داوری فقط از طریق دادگاه عالی ورزش در سوئیس امکان‌پذیر است.

بر مبنای قوانین مالی بازی جوانمردانه یوفا، باشگاه‌ها نباید در دو فصل گذشته بیش از ۴۵ میلیون یورو ضرر داده باشند.

منچستر سیتی در دو فصل گذشته مبلغی حدود ۱۴۹ میلون پوند ضرر داده است. ضرر باشگاه در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ به ترتیب ۹۷ و ۵۱.۶ میلیون پوند بوده است.

چلسی سال گذشته ۴۹.۴ میلون پوند خرج کرده که به دلیل ثبت سود ۱.۴ میلیون پوندی در سال ۲۰۱۲ شامل این قانون نمی‌شود.

لیورپول با اینکه در دو سال گذشته ۹۰ میلون پوند هزینه کرده است، به دلیل راه نیافتن به لیگ قهرمانان، تا سال آینده، نیازی به بررسی یوفا ندارد.

قانون بازی جوانمردانه مالی یوفا برای جلوگیری از خرج کردن باشگاه‌ها بیش از حد معقول در‌آمدسازی آنها است.

میشل پلاتینی، رئیسی فدراسیون فوتبال اروپا نیز معتقد است که خرج مبالغ کلان در باشگاه‌ها باعث لطمه دیدن ورزش فوتبال می‌شود.