فولادخوزستان؛ اعتبار فوتبال ایران

حق نشر عکس ISNA
Image caption فولاد خوزستان، قهرمان لیگ برتر ایران و تنها نماینده باقیمانده در لیگ قهرمانان آسیا است

تیم فوتبال فولاد خوزستان در مرحله یک شانزدهم لیگ قهرمانان آسیا چهارشنبه در دوحه به دیدار السد قطر می‌رود. مرحله حذفی این دوره از مسابقات به صورت رفت و برگشت برگزار می‌شود.

شاید کمتر کارشناسی گمان می‌کرد فولاد بتواند به عنوان تیم اول گروه صعود کند. در حالی که دیگر نمایندگان فوتبال ایران نتوانستند از مرحله مقدماتی صعود کنند موفقیت فولاد می‌تواند به اعتبار از دست رفته فوتبال ایران کمک کند.

جوانان خوزستانی درحال حاضر بعنوان نماینده فوتبال ایران نیاز به حمایت همه جانبه دارند. چند روز گذشته موضوعاتی در ارتباط با مشکلات خدمت سربازی تعدادی از بازیکنان فولاد در مطبوعات به چاپ رسید؛ این مشکل می‌تواند تمرکز این تیم را کاهش دهد که در نهایت به ضرر فوتبال ایران است.

یکی از دلایلی اصلی که موجب موفقیت فولاد در چند سال گذشته شده است دوری مسئولین این باشگاه از مسائل حاشیه‌ایی است.

درحالی که مدیران باشگاهای دیگر همواره با مصاحبه‌های خود در صدر اخبار قرار دارند؛ کمتر نشانی از مدیران این باشگاه در مطبوعات ورزشی ایران می‌بینیم.

اما با توجه به موضوعات پیش آمده مسئولین باشگاه مجبور به پاسخگویی شده‌اند. کشاندن فولاد به این چنین موضوعاتی می‌تواند در نهایت به این تیم ضربه بزند.

فولاد خوزستان- السد قطر

السد یکی از با تجربه ترین تیم‌های حاضر در این دوره از مسابقات است. این تیم در سال ۲۰۱۱ به مقام قهرمانی این دوره از مسابقات رسیده است.

السد در هشت دوره از این مسابقات حضور داشته است. این تیم با دریافت چهارده گل در شش بازی نشان داده که مشکلات فراوانی در سیستم دفاعی خود دارد. همین موضوع می‌تواند مورد توجه فولاد قرار بگیرد.

رائول گونزالس ستاره بزرگ فوتبال اسپانیا در دیدارهای گذشته تنها در دوبازی به میدان رفته است. شاید به دلیل حساسیت بازی روز چهارشنبه این بازیکن بزرگ در مقابل فولاد به میدان بیاید. السد با حضور رائول، تاباتا برزیلی ، نادر بل حاجی الجزایری و خلفان ابراهیم تیمی خطرناک در حمله است.

تاباتا تمامی سیستم تهاجمی السد را برنامه ریزی می‌کند.این بازیکن پست خاصی ندارد و با حضوری فعال در یک سوم حمله تیم‌های مقابل را تحت فشار می‌گذارد. نادر بل حاجی یکی دیگر از بازیکنان خطرناک السد است که در جناح چپ بسیارتاثیرگذار است. این بازیکن با تجربه و نسبتا مسن تکنیک و قدرت شوت زنی بالایی دارد .

آرایش احتمالی فولاد در این بازی حساس:

دروازه‌بان:

سوشا مکانی پس از نیم فصل به فولاد اضافه شد. این جدایی نه تنها موجب شد تا مکانی جایگاه خود در تیم ملی را دوباره بدست آورد بلکه شرایطی فراهم شد تا بیرانوند دروازه‌بان ذخیره نفت تهران نیز به شکوفایی برسد.

این بازی بهترین فرصت برای مکانی است تا بعنوان دروازه‌بان سوم تیم ملی توانایی‌های خود را به کی‌روش ثابت کند.

مدافعین:

عبدالله کرمی و پادووانی مدافعین مرکزی فولاد در این بازی هستند. پادووانی مدافعی بسیار قابل اطمینان است که با بازیخوانی خوب خود موجب استحکام خط دفاعی فولاد شده است.

کرمی در لیگ امسال چهره بسیار خوبی داشته است این بازیکن در مواردی کنترل خود را از دست می‌دهد اما یکی از مهره‌های غیرقابل انکار فولاد در بازی‌های حساس است که قدرت گلزنی خوبی نیز دارد.

کرمی در صورت حضور رائول درمیدان باید مراقب این بازیکن بزرگ باشد. امید خالدی درراست و مهرداد جماعتی در چپ مدافعین فولاد در کناره ها هستند. جماعتی به تدریج توانسته به بازیکنی مورد اطمینان تبدیل شود. دعوت او به تیم ملی نیز ناشی از بازی‌های خوب این بازیکن در لیگ امسال است.

هافبک‌ها:

شهاب کرمی به همراه مهدی بدرلو دو هافبک دفاعی فولاد در سیتم ۱-۳-۲-۴ هستند. کرمی نیازبه تجربه بین‌المللی دارد تا بتواند در آینده‌ای نزدیک جانشین مناسبی برای آندو تیموریان باشد.

شهاب باید در تمامی دقایق بازی مراقب تاباتا باشد. این بازیکن با قرارگرفتن در فضاهای مابین خط دفاعی و خط هافبک می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

اسماعیل شریفات، بختیار رحمانی و غلامرضا رضایی سه هافبک تهاجمی فولاد هستند. در شرایطی آقای فرکی سروش رفیعی را به شریفات ترجیح می دهد.

رحمانی با دعوت به تیم ملی پاداش بازی‌های خوب خود را گرفته است.

رضایی در فولاد دوباره احیا شده است. او در پرسپولیس کاملا نیمکت نشین بود و در نیم فصل دوم به فولاد منتقل شد. حسین فرکی به خوبی توانسته از توانایی‌های این بازیکن سخت کوش نهایت استفاده را کند.

مهاجمین:

با بازگشت پریرا مشکل گلزنی فولاد نیز تا حدود زیادی برطرف شد. فولاد در غیاب پریرا مشکلات فراوانی در گلزنی داشت با نگاهی به بازی‌هایی که پریرا حضور نداشت بخوبی به این مشکل پی می‌بریم. پریرا در بازی پایانی موفق شد با به ثمر رساندن سه گل توانایی‌های خود را در فوتبال آسیا ثابت کند.

فولاد در این بازی باید بسیار هوشیار باشد. اگر جوانان خوزستانی اعتماد به نفس لازم را داشته باشند پیروزی در این دیدار دور از دسترس نیست.

خط دفاعی السد در مقابل سرعت و تکنیک بازیکنان جوان فولاد ضربه پذیر است. در این بازی ابتدا باید مانع از گلزنی مهاجمین السد شد.در صورتی که مدافعین فولاد موفق شوند خط حمله السد را مهار کنند شرایط برای بازشدن دروازه این تیم فراهم می‌شود .

مطالب مرتبط