ویمبلدون ۲۰۱۴؛ کویتووا بار دیگر قهرمان شد

حق نشر عکس Reuters

پترا کویتووا قهرمان زنان ویمبلدون در سال ۲۰۱۱ بار دیگر قهرمان این تورنمنت شد، این بار با شکست دادن یوژنی بوشار بازیکن بیست ساله کانادایی.

کویتووای ۲۴ ساله از جمهوری چک در دو ست متوالی با نتیجه شش بر سه و شش بر صفر در ۵۵ دقیقه بوشار را شکست داد، نتیجه ای که نشان دهنده یک طرفه بودن رقابت و برتری کامل کویتووا بر حریف کانادائی اش بود.

بوشار که اولین کانادایی است که در تنیس جهان در هر دو قسمت مردان و زنان به فینال یک گرانداسلم رسیده، در ست اول سعی کرد در مقابل حملات بی امان کویتووا مقاومت کند اما در ست دوم در واقع حرفی برای گفتن نداشت.

کویتووا با این پیروزی دو پله در رده بندی جهانی صعود کرد و در ردیف چهارم ایستاد. بوشار هم که تازه از سال گذشته شرکت در قسمت بزرگسالان گرانداسلم ها را آغاز کرده از ردیف سیزدهم به هفتم رفت. او امسال در بیست سالگی در جام های آزاد استرالیا و فرانسه به نیمه نهایی رسید و حالا در ویمبلدون نایب قهرمان شد.

اکنون که تکلیف قهرمانی زنان روشن شده، همه چشم ها به روز یکشنبه و فینال مردان بین راجر فدرر سوئیسی و نوواک جوکوویچ صرب دوخته شده، فینالی که می تواند برای ویمبلدون تاریخ ساز باشد.

راجر فدرر که در نهمین فینال خود بازی می کند بیش از هر بازیکن مرد دیگری در ویمبلدون به فینال رسیده، اما اگر او بتواند یکشنبه جوکوویچ را شکست دهد تنها کسی خواهد بود که هشت بار در زمین چمن ویمبلدون قهرمان شده است. در حال حاضر او و پیت سمپراس قهرمان بازنشسته آمریکایی مشترکا با هفت پیروزی رکورددار هستند.

البته رکورد بیشترین تعداد پیروزی در یک گرانداسلم یا هر تورنمنت دیگری متعلق به رافائل نادال بازیکن اسپانیایی است که ۹ بار در جام آزاد فرانسه قهرمان شده، اما در هر حال پیروزی فدرر در روز یکشنبه او را رکورددار ویمبلدون خواهد کرد. از سوی دیگر فدرر چه یکشنبه ببرد و چه ببازد یک پله در رده بندی جهانی صعود می کند و مرد سوم تنیس جهان می شود.

از همه اینها گذشته، فدرر در صورت پیروزی در فینال امسال، مجموع جام های گرانداسلم خود را به ۱۸ خواهد رساند، رکوردی که شکستن آن آسان به نظر نمی آید. بعد از فدرر نادال و سمپراس با ۱۴ جام در ردیف دوم هستند.

اما اگر جوکوویچ که در سومین فینال خود بازی می کند پیروز شود، نفر اول رده بندی جهانی تنیس حرفه ای مردان خواهد شد. جوکوویچ برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ پس از شکست دادن نادال در فینال ویمبلدون نفر اول جهان شد و این مقام را یک سال حفظ کرد.

در ژوئیه ۲۰۱۲ فدرر پس از پیروزی در ویمبلدون صدر نشینی را از جوکوویچ گرفت، اما سه ماه و نیم بعد آن را به او پس داد. جوکوویج این بار یازده ماه مرد اول تنیس جهان باقی ماند تا اکنبر ۲۰۱۳ که آن را تحویل نادال داد و حالا قصد دارد با به دست آوردن دومین جام ویمبلدون ، بار دیگر نفر اول جهان شود.

فدرر و جوکوویچ تاکنون در مجموع ۳۴ بار در زمین تنیس با هم روبرو شده اند که ۱۸ بارش را فدرر سربلند از زمین بیرون آمده. این دوازدهمین بار است که این دو در مسابقات گرانداسلم با هم روبرو می شوند که از یازده بار قبلی شش بار پیروزی از آن فدرر بوده است. تنها رویارویی آنان در ویمبلدون سال ۲۰۱۲ در نیمه نهایی بود که فدرر پیروز شد.

مطالب مرتبط