هفته بيست و سوم ليگ برتر فوتبال ايران؛ رقابت حساس در صدر

حق نشر عکس Mehr
Image caption نفت در بازی رفت در مقابل استقلال پیروز شد

هفت هفته مانده به پایان مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران حساسیت در صدر جدول به اوج خود رسیده است. امتیازات پنج تیم ابتدایی جدول به گونه‌ای است که لغزش هر یک از تیم‌ها نه تنها آنها را از کورس قهرمانی دور می‌کند بلکه کسب سهمیه آسیایی نیز برای آنها دور از دسترس می‌شود.

نکته قابل توجهی که حساسیت را در صدر جدول دو چندان کرده است، بازیهای مسقیم این تیمها با یکدیگر است. نفت صدرنشین لیگ این هفته مقابل تیم سوم جدول یعنی استقلال قرار می گیرد. فاصله این دو تیم یک امتیاز است و نتیجه مساوی سودی برای آنان ندارد.

امیرقلعه نویی و علی منصوریان هم تیمی های سابق تنها به فکر پیروزی در این دیدار حساس هستند تا بتوانند یکی از رقیبان اصلی را از میدان به در کنند. منصوریان قاعده مربیگری در ایران را به خوبی آموخته است. بازیکن سابق تیم ملی ایران در دومین تجربه مربیگری اش در لیک برتر به جدی ترین رقیب قلعه نویی برای تصاحب نیمکت مربیگری استقلال تبدیل شده است.

بیش از سه بازیکن اصلی نفت در تیم ملی امید حضور دارند و طبق قانون نفت می توانست در این هفته به میدان نرود، اما منصوریان ترجیح داد به رغم غیبت بازیکنان کلیدی اش با استقلال دیدارکند. سرمربی با هوش نفت با یک تیر چند هدف را نشانه گرفته است. در ابتدا منصوریان به دیگر بازیکنان تیم خود و همچنین حریفان این پیغام را می رساند که نفت متکی به هیچ بازیکن خاصی نیست و تمامی بازیکنان این تیم توانایی حضور در هر مسابقه ای را دارند.

حق نشر عکس Mehr
Image caption علیرضا منصوریان

منصوریان با این کارش پیغامی نیز به دیگر مربیان لیگ برتر می رساند که باید با فدراسیون و تیم ملی همکاری نزدیک داشت. از طرف دیگر سرمربی جوان نفت می داند که جاسم کرار، مهره کلیدی استقلال در میانه میدان محروم است و استقلال بدون کرار مشکلات فراوان در میانه دارد و با تغییر زمان بازی ممکن است کرار به ترکیب این تیم بازگردد.

به نظر می رسد که صرف نظر از نتیجه، منصوریان در انتهای این دیدار برنده واقعی میدان است. درصورت پیروزی احتمالی، نفت همچنان در صدر جدول باقی می ماند و علی منصوریان هر چه بیشتر به نیمکت استقلال نزدیک می شود. در صورت شکست هم به دلیل غیبت بازیکنان کلیدی این تیم فوتبال دوستان ایرانی نه تنها منصوریان را سرزنش نمی کنند، بلکه احتمالا شجاعتش را تحسین خواهند کرد.

استقلال تهران - نفت تهران

پنج شنبه استقلال پس از چند بازی نسبتا آسان مقابل تیمی کاملا قدرتمند و مدعی قرار می گیرد. در دور رفت و در حالیکه استقلال شرایط بسیار مناسبی داشت، نفت پیروز میدان بود. آبی پوشان به مانند دور رفت شرایط نسبتا مناسبی دارند و نتایج بسیار خوبی کسب کرده اند. اما بازی های سنگین آنان از این هفته شروع می شود.

حق نشر عکس Mehr
Image caption امیر قلعه نویی

امیر قلعه نویی به خوبی از حساسیت این بازی آگاهی دارد. کفه ترازو از هر لحاظ به سود نفت سنگین تر است. از لحاظ روانی فشار بیشتری روی بازیکنان استقلال وجود دارد و پیروزی در این بازی به مراتب برای آبی پوشان مهمتر است.

مهمترین نقطه قوت استقلال در دور برگشت تقویت خط دفاعی این تیم است. دروازه آبی پوشان در چهار دیدار گذشته باز نشده است. صادقی و عمران زاده در مرکز خط دفاعی به روزهای خوب خود بازگشته اند. با غیبت فخرالدینی و احتمالا کریمی دو مدافع کناری استقلال در این بازی تغییر می کنند و همین مشکل می تواند خط دفاعی استقلال را ضربه پذیرکند.

غلامرضا رضایی و وحید امیری، بازیکنان نفت، با سرعت خوب خود می توانند دفاع نسبتا کند استقلال را به خطر بیاندازند. با محرومیت امید ابراهیمی دغدغه های قلعه نویی به مراتب بیشتر شده است. ابراهیمی سپاهان تا حدود زیادی با ابراهیمی استقلال متفاوت است. امید ابراهیمی به لطف قدرت دفاعی اش در فوتبال ایران چهره شد. او در سپاهان کاملا در اختیار تیم بود و در بیشتر زمان های بازی نقاط ضعف خط دفاعی را پوشش می داد. اما در استقلال این بازیکن بیشتر در فکر چهره شدن و گلزنی است. شاید خرسند نیا در این بازی بیشتر به کمک استقلال بیاید.

مبعلی در میانه میدان قلب تپنده نفت است. اگر خرسندنیا بتواند مبعلی را از جریان بازی خارج کند عنایتی و برهانی به همراه سجاد شهباززاده توانایی باز کردن دروازه بیرانوند را دارند. استقلال نباید در این بازی گلی دریافت کند در غیر این صورت نفت به راحتی می تواند در ضد حملات تعداد گل های خود را بیشتر کند. غیبت امیر ارسلان مطهری پدیده و گلزن این روزهای نفت خبر خوشحال کننده ای برای مدافعان استقلال است.

راه آهن - تراکتورسازی

فرهاد کاظمی در بهترین شرایط تراکتور باید با این تیم دیدار کند. تراکتور با تونی کاملا احیا شده است. نتایج خوب این مربی پرتغالی موجب شده است که قرمز پوشان تبریزی بار دیگر به یکی از مدعیان اصلی قهرمانی بدل شوند. تراکتور تنها به پیروزی می اندیشد تا بالغزش نفت و استقلال به صدر جدول برود. تیموریان در تراکتور به روزهای خوب خود بازگشته است، اما فردین عابدینی مدافع راست این تیم که به دلیل مصدومیت ایران پوریان به ترکیب اصلی راه یافته، بدون تردید اسلحه پنهان تونی در این بازی است.

حق نشر عکس tractoraz.ir
Image caption تراکتورسازی پیروز قاطع بازی رفت بود

عابدینی پس از تجربه ناموفق در استقلال و گسترش فولاد توانسته توانایی های خود را به تونی ثابت کند. عابدینی مرد خطرناک تراکتور در زمان حمله است و با نفوذها و ارسال های خود می تواند دفاع نه چندان مستحکم راه آهن را به دردسر بیندازد. راه آهن تنها پیروزی می خواهد تا بتواند شانس خود را برای بقا زنده نگه دارد. امین منوچهری و عباس محمدرضایی به همراه بهادر عبدی تمامی امیدهای کاظمی در بازی حساس روز پنج شنبه هستند.

گسترش فولاد تبریز - فولاد خوزستان

گسترش فولاد به بقا فکر می کند و فولاد بدنبال قهرمانی است. دو تیم تا حدود زیادی مشابه یکدیگر بازی می کنند. بازی سازی از خط دفاعی و استفاده از عمق و کانالهای کناری جهت رسیدن به گل از نقاط مشترک هر دو تیم است. اما بدون شک فولاد بازیکنان با کیفیت تری نسبت به گسترش دارد و همین موضوع شانس فولاد را برای پیروزی بیشتر می کند. فولاد با از دست دادن سروش رفیعی هنوز نتوانسته کمبود او را جبران کند. تیم هایی که برای قهرمانی می جنگند نیازمند بازیکنانی همچون رفیعی یا بختیار رحمانی هستند تا بتوانند در شرایط پرفشار نتیجه بازی را تغییر دهند. در چند بازی گذشته، خصوصا بازی با پیکان، کمبود چنین بازیکنی در ترکیب تیمی فولاد کاملا حس می شد. گسترش در روز پنج شنبه و در زمین اختصاصی خود میزبان قهرمان سال گذشته لیگ است. پیروزی در این دیدار کمالوند را از بحران خارج می کند.

سپاهان اصفهان - پدیده مشهد

سپاهان دوشنبه در فولاد شهر میزبان تیم خوب پدیده است. زردپوشان اصفهانی شرایط مناسبی ندارند. سپاهان در صورت از دست دادن امتیاز تا حدود زیادی از تیم های مدعی قهرمانی فاصله می گیرد. با توجه به شرایط صدر جدول، سپاهان ممکن است حتی موفق به کسب سهمیه آسیایی نیز نشود. مشکل اصلی سپاهان در میانه میدان و خط حمله است. قهرمان چند دوره لیگ فاقد بازیکنی خلاق در خط هافبک است. در خط حمله نیز خلعتبری، شریفی و پریرا کاملا شبیه یکدیگر بازی می کنند. فرکی فاقد بازیکنی متفاوت در خط حمله است تا بتواند در زمان هایی که تیم به بن بست می خورد، از روشی دیگر به گل برسد. در ترکیب پدیده محمد غلامی بیشترین انگیزه را دارد. مقابله غلامی با هم تیمی های سابقش از نکات دیدنی بازی روز دوشنبه است.