صعود تیم ملی زیر بیست و سه سال ایران به مرحله نهایی مسابقات انتخابی المپیک ریو

تیم زیر بیست و سه سال ایران چهل سال است که نتوانسته به المپیک راه پیدا کند
توضیح تصویر،

تیم زیر بیست و سه سال ایران چهل سال است که نتوانسته به المپیک راه پیدا کند

تیم ملی زیر بیست و سه سال ایران با وجود شکست مقابل عربستان، بعنوان یکی از پنج تیم برتر گروه‌های یازده‌گانه به مرحله نهایی این رقابت‌ها در قطر راه پیدا کرد.

ایران در آخرین بازی خود در مرحله گروهی با نتیجه دو بر یک مقابل عربستان شکست خورد، عربستان با این پیروزی به صورت مستقیم راهی مرحله نهایی انتخابی المپیک ریو راه پیدا کرد.

تیم ملی زیر بیست و سه سال ایران تا پیش از بازی مقابل عربستان در سه بازی قبلی خود مقابل تیم‌های فلسطین، افغانستان و نپال پیروز شده بود.

چهل و سه تیم عضو کنفدارسیون فوتبال آسیا در ۱۰ گروه مقدماتی انتخابی تقسیم شده بودند و ۱۰ تیم به صورت مستقیم به مرحله نهایی انتخابی المپیک راه پیدا کردند.

طبق قوانین این مسابقات برای ایجاد شرایطی برابر نتایج بازی‌های گروه‌های پنچ تیمی با دیگر گروه‌ها، نتایج و مسابقه‌ها مقابل ضعیف ترین تیم گروه در نظر گرفته نمی‌شود.

ایران به همراه نپال، افغانستان، عربستان و فلسطین در یکی از گروه‌های پنج تیمی مرحله مقدماتی قرار داشت و با توجه به عدم محاسبه نتیجه بازی مقابل نپال، ایران با کسب شش امتیاز و تفاضل گل مثبت هشت بعنوان یکی از تیم‌های برتر دوم گروه‌های ده‌گانه راهی مرحله نهایی مسابقات انتخابی المپیک شد.

محمد خاکپور سرمربی تیم ملی زیر ۲۳ سال ایران پس از شکست مقابل عربستان درباره اینکه آیا قولی برای صعود ایران به المپیک می‌دهد یا نه گفته است:"هیچکس در فوتبال نمی تواند قولی بدهد. با این حال من این قول را می‌دهم که بازیکنانم با تمام وجود برای موفقیت تیم ملی ایران تلاش کنند. من بازی کرده‌ام و می‌دانم که قول دادن در فوتبال معنایی ندارد. کسی هم که قول می‌دهد از فوتبال چیزی نمی‌داند."

مرحله نهایی رقابت‌های انتخابی فوتبال المپیک در آسیا قرار است از ۲۲ دی تا ۱۰ بهمن در قطر برگزار شود، تیم ملی زیر بیست و سه سال ایران ۴۰ سال است که موفق به صعود به المپیک نشده است.