ویمبلدون کم حادثه اما باکیفیت

نواک جوکوویچ حق نشر عکس Reuters
Image caption نواک جوکوویچ

با پیروزی نوواک جوکوویج در زمین مرکزی ویمبلدون تکلیف ویمبلدون ۲۰۱۵ هم روشن شد، تورنمنتی آرام و کم شگفتی که مدعیان اصلی هم در میان زنان و هم مردان قهرمان شدند، اما از لحاظ تنیس، با کیفیتی بالاتر از اکثر ویمبلدون‌های سال‌های اخیر.

جوکوویچ نفر اول رده‌بندی مردان جهان از صربستان که ۲۸ سال دارد با شکست دادن راجر فدرر سوییسی که نفر دوم جهان است به سومین جام ویمبلدون و نهمین جام گرانداسلم خود دست یافت.

راجر فدرر که در ۳۴ سالگی همچنان از مدعیان اصلی تنیس مردان جهان است برای دهمین بار در فینال ویمبلدون ظاهر می‌شد. او که ۱۷ بار و بیش از هر مرد دیگری قهرمان جام‌های گرانداسلم شده، می‌خواست برای هشتمین بار صاحب جام ویمبلدون شود و در این زمینه نیز نام خود را در تاریخ تنیس ثبت کند.

جوکوویچ در چهار ست فشرده و با کیفیت عالی این فرصت را از فدرر که بر اساس آمار و ارقام بهترین بازیکن تاریخ معاصر تنیس در ویمبلدون و تنیس روی چمن است، گرفت. اما اگر فدرر به همین نحو و با همین آمادگی به پیش برود، می‌توان گفت که همچنان فرصت دستیابی به این مهم را دارد.

داوری فینال مردان امسال بر عهده علی نیلی داور ایرانی-آمریکایی تنیس جهان بود. نیلی که متولد تهران است تا کنون مسابقات مهمی را داوری کرده، اما این اولین بار بود که داوری فینال یک گرانداسلم به عهده او گذاشته شده بود که به خوبی هم از عهده آن برآمد.

در قسمت زنان پیروزی سرینا ویلیامز آمریکایی در ویمبلدون ارزش خاصی برای او دارد. او با دستیابی به بیست و یکمین جام گرانداسلم خود نه تنها اختلاف خود با رکورد جهانی استفی گراف قهرمان آلمانی را به تنها یک گرانداسلم رساند که همزمان قهرمان هر چهار گرانداسلم جهان شد.

سرینا که ۳۳ سال دارد اگر دو ماه دیگر در جام آزاد آمریکا، یو اس اوپن، هم پیروز شود گرانداسلم خود را تکمیل کرده است یعنی در یک سال میلادی یا یک فصل تنیس حرفه‌ای برنده هر چهار گرانداسلم شده است، بازیکن قبلی که به این مهم دست یافت استفی گراف بود که در سال ۱۹۸۸ به ترتیب در جام آزاد استرالیا، جام آزاد فرانسه، ویمبلدون و جام آزاد آمریکا به مقام قهرمانی رسید.

حق نشر عکس AP
Image caption سرینا ویلیامز

اما تنیس زنان در ویمبلدون امسال شاهد درخشش بازیکن نسبتاً جدیدی به نام گابرینیه موگورزا از اسپانیا بود که ایستادگی شجاعانه‌اش در برابر سرینا در مسابقه فینال، تماشاگران را بارها واداشت که از جای برخیزند و با کف زدن‌های طولانی و هورا کشیدن او را تشویق کنند.

گابرینیه که سال پیش در دور دوم جام آزاد فرانسه موفق شده بود سرینا را شکست دهد، در ویمبلدون بازی‌های بسیار خوبی ارائه کرد. او که ۲۱ سال دارد به اعتقاد مفسران بین‌المللی تنیس در آینده یکی از چهره‌های بسیار موفق تنیس زنان خواهد بود.

هدر واتسون، بازیکن ۲۳ ساله بریتانیایی هم بازیکن دیگری بود که خوش درخشید. او که برای دومین بار در طول زندگی حرفه‌ای‌اش به دور سوم ویمبلدون رسیده بود در مقابل سرینا ویلیامز در ست سوم فقط دو امتیاز با پیروزی فاصله داشت و به نظر می‌آمد که نفر اول رده‌بندی جهانی را در موقعیت غیرقابل بازگشتی گیر انداخته است.

اما سرینا نشان داد که بی‌جهت نفر اول جهان نیست. در این موقعیت حساس فقط اعصاب قوی سرینا و مصمم بودن او بود که نجاتش داد. با این همه آنچه که هدر واتسون در زمین مرکزی ویمبلدون به نمایش گذاشت نشان داد که بازیکنی است که شاید بتواند افتخارات اندی ماری را در قسمت زنان برای بریتانیا تکرار کند.

اگر رسیدن موگورزا، نفر بیستم جهان به فینال زنان تا حد زیادی غیرمنتظره بود، شاید شکست رافائل نادال قهرمان پیشین مردان از داستین براون آلمانی و حذف او در مرحله دوم غیرمنتظره‌تر باشد و در این ویمبلدون کم حادثه شگفتی تلقی شود.

نادال اسپانیایی در چهار سال اخیر رکورد خوبی در ویمبلدون نداشته است، اما پیروزی ماه پیش او در زمین چمن اشتوتگارت این امید را به وجود آورده بود که امسال ویمبلدون شاهد پیشروی او تا مراحل آخر باشد.

نادال که فعلاً نفر دهم رده‌بندی جهانی است اگر در جدول می‌ماند از دور چهارم با بازیکن‌هایی که از او در رده‌بندی بالاتر هستند از جمله اندی ماری و راجر فدرر روبرو می‌شد، اما کار به آنجا نرسید و او در همان هفته اول راهی سواحل آفتابی اسپانیا شد.

شکست استانیسلاو واورینکا بازیکن سوییسی در مرحله یک چهارم نهایی نیز زیاد قابل پیش بینی نبود. او که ماه قبل جام آزاد فرانسه را برده بود کاملاً آماده به نظر می‌رسید. او در طول مسابقات فقط یک ست از دست داده بود اما در مقابل ریشار گسکه نفر بیستم جهان از فرانسه کم آورد و در پنج ست مغلوب شد.

اما گسکه در مسابقه بعدی خود در نیمه‌نهایی در مقابل جوکوویچ به نحو غیرمترقبه‌ای ضعیف ظاهر شد و در سه ست پیاپی شکست خورد. به اعتقاد مفسران تنیس اگر واورینکا به نیمه‌نهایی می‌رسید، جوکوویچ نمی‌توانست به این آسانی راهی فینال شود.

در پایان این آخرین گزارش از ویمبلدون ۲۰۱۵ ذکر این نکته لازم است که اگر مسابقات امسال کم شگفتی و آرام بود، کیفیت تنیسی که در آن به نمایش گذاشته شد خیلی بالا بود.

در قسمت زنان مسابقه سرینا ویلیامز با ویکتوریا آزارنکا از بلاروس در یک چهارم نهایی و مسابقه کوکو واندوی آمریکایی با ماریا شاراپووا در همان مرحله از بهترین‌ها بودند. مسابقه‌های موگورزا هم همه از کیفیت بالایی برخوردار بودند. در قسمت مردان هم تنیس بدون اشتباه و هنرمندانه‌ای که راجر فدرر در مقابل اندی ماری به نمایش گذاشت به این زودی‌ها از خاطره‌ها نخواهد رفت.

حق نشر عکس epa
Image caption گابرینیه موگورزا، ستاره آینده؟