انتخابات ریاست فیفا اوایل اسفند برگزار خواهد شد

انتخابات جدید ریاست فیفا قرار است در اواخر ماه فوریه سال آینده میلادی برگزار شود
توضیح تصویر،

انتخابات جدید ریاست فیفا قرار است در اواخر ماه فوریه سال آینده میلادی برگزار شود

فدراسیون بین المللی فوتبال اعلام کرده که کنگره فوق العاده این سازمان برای انتخاب رئیس جدید فیفا در ۲۶ فوریه سال ۲۰۱۶ (۷ اسفند ۱۳۹۴) برگزار خواهد شد.

سپ بلاتر ۷۹ ساله که از سال ۱۹۹۸ رئیس فیفا بوده، در انتخابات ماه مه برای پنجمین بار به‌عنوان رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال انتخاب شد، اما چهار روز بعد از انتخاب مجدد و به دنبال تحقیقات مقامات آمریکایی و سوئیسی در مورد فساد مالی در این سازمان اعلام کرد که از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد.

پلیس سوییس در پی تحقیقات مقامات آمریکایی در مورد فساد در فیفا، هفت نفر از اعضای ارشد این نهاد را در هتلی در زوریخ همزمان بازداشت کرد.

این بازداشت‌ها در پی کیفرخواست پلیس فدرال آمریکا انجام شد که ۱۴ تن از مقام‌های فیفا را به اخاذی، تقلب در انتقال پول و پولشویی در دوره ای ۲۴ ساله متهم کرده بود.

همزمان با تحقیقات اف‌بی‌آی، دادستانی سوئیس هم تحقیقات درباره احتمال پرداخت رشوه برای اعطای میزبانی جام‌های جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ به روسیه و قطر را آغاز کرده است.

کاندیداهای نهایی ریاست فیفا باید تا قبل از ۲۶ اکتبر نامزی خود را اعلام کنند.

بسیاری از روسای فدراسیون‌های فوتبال از جمله کنفدراسیون‌های اروپا، آمریکای‌جنوبی، آسیا، آمریکای مرکزی و شمالی از میشل پلاتینی رئیس اتحادیه بین المللی فوتبال اروپا درخواست کرده‌اند که خود را برای انتخابات ریاست فیفا نامزد کند.

پیش از این برخی از کنفدراسیون‌های منطقه‌ای فیفا خواهان برگزاری این انتخابات در ماه دسامبر شده بودند.

سپ بلاتر در تاریخ ۲ ژوئن امسال اعلام کرد که از سمت ریاست فیفا کناره‌گیری خواهد کرد ولی بر اساس تاریخ اعلام شده برای کنگره فوق العاده فیفا در ماه فوریه او ۹ ماه در سمت ریاست فدراسیون بین المللی فوتبال باقی خواهد ماند.

آقای بلاتر برخلاف برخی از گزارش‌های منتشر شده، قصد ندارد تغییری در تصمیم اولیه خود مبنی بر کناره‌گیری از ریاست فیفا بدهد.

شاهزاده علی بن حسین از اردن که در انتخابات ماه می در رقابت با سپ بلاتر برای کسب کرسی ریاست فیفا شکست خورده بود، یکی از دیگر گزینه‌های نامزدی برای انتخاب ریاست فیفا در ماه فوریه است.

او با اشاره به کناره‌گیری بلاتر از سمت خود گفته است: "استعفای سپ بلاتر بیش از این نمی‌تواند به طول بینجامد و او هر چه زودتر باید از ریاست فیفا کناره برود و رئیسی موقت جای او را برای هماهنگی و برگزاری انتخابات برعهده گیرد."