با حکم تجدیدنظر کمیته استیناف، راه‌آهن در لیگ برتر ایران ماند، پیکان سقوط کرد

حق نشر عکس ISNA

تیم راه‌آهن که پیش از این با رای اولیه کمیته استیناف فدراسیون فوتبال ایران به لیگ دسته یک سقوط کرده بود، پس از تجدید نظر ویژه این کمیته، در لیگ برتر ماندنی شد.

کمیته استیناف نزدیک به سه هفته پیش با صدور حکمی، نتیجه همه بازی‌هایی را سه به صفر به نفع حریف اعلام کرد که تیم راه آهن در آن از مارتین موتومبا استفاده کرده بود.

باشگاه راه آهن در پنج بازی مقابل تیم‌های پرسپولیس، نفت مسجد سلیمان، پیکان، استقلال خوزستان و سایپا از موتومبا در ترکیب خود استفاده کرده و ۹ امتیاز به دست آورده بود.

این ۹ امتیاز در نهایت باعث بقای راه آهن در لیگ شد، اما با توجه به حکم اولیه کمیته استیناف، این تیم با کسر ۹ امتیاز به لیگ دسته یک سقوط می‌کرد.

در متن حکم نهایی کمیته استیناف اعلام کرده است که سازمان لیگ برتر ایران، گزارش اولیه خود را در مورد تخلف باشگاه راه‌آهن و مارتین موتومبا پس گرفته.

در این حکم آمده است: "با عنایت به اینکه پرونده حاضر بر مبنای گزارش سازمان لیگ تشکیل یافته و شکایت متعاقب باشگاه فرهنگی ورزشی ایران خودرو نیز پیرو گزارش مزبور اقامه گردید، با استرداد گزارش و مبنای رسیدگی صورت گرفته، موجبی برای صدور حکم و تغییر نتایج بازی های تیم راه آهن فراهم نخواهد بود."

مسئله اصلی در پرونده موتومبا و باشگاه راه آهن، نحوه صدور ITC (مدرک بین المللی نقل و انتقال بازیکنان فوتبال) برای این بازیکن بود که کمیته استیناف با اشاره به پاسخ باشگاه اردواسپور ترکیه، صدور ITC این بازیکن را بدون اشکال دانسته است.

باشگاه اردواسپور ترکیه در پاسخ به استعلام فدراسیون فوتبال ایران درباره جدایی موتومبا از این تیم گفته است:

"قرارداد موجود میان ما و ایشان به صورت شفاهی و دو طرفه فسخ گردیده است. بازیکن مذکور با یکی از باشگاه‌های فدراسیون ایران به تفاهم رسیده و فردا در یک مسابقه حضور خواهد داشت.

"در این خصوص، مسئولیت هر نوع پیش آمد غیرمنتظره را به صورت غیرقابل فسخ قبول می نمائیم . لغو ثبت نام بازیکن در در فدراسیون فوتبال ترکیه موجود و انجام اقدامات لازم در جهت ثبت فسخ قرارداد ایشان که به صورت یک طرفه از جانب اردواسپور صورت گرفته است و ارسال ITC ایشان برای فدراسیون طرف مقابل را درخواست می نمائیم."

کمیته استیناف می گوید که باشگاه پیکان حق اعتراض به این حکم را نخواهد داشت.

فصل جدید لیگ برتر ایران یک هفته دیگر آغاز می شود و تیم راه‌آهن با توجه به نامشخص بودن وضعیتش در لیگ برتر نتوانسته بازیکنی را جذب کند.

راه آهن با توجه به سقوط پیکان جانشین این تیم در برنامه بازی‌های لیگ برتر خواهد شد و به این ترتیب این تیم در بازی اول باید مقابل فولاد خوزستان قرار گیرد.