نارضایتی اسپانسر‌ها از رسوایی‌های فیفا

حق نشر عکس Getty

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، تاکید کرد که رسوایی‌های مالی اخیر این سازمان موجب کنار کشیدن حامیان مالی جام جهانی آینده شده است. ژروم والکه، دبیر‌کل فیفا، در این رابطه گفت: "موقعیت کنونی کمکی به نهایی کردن قراردادهای جدید نمی‌کند."

پیش‌تر، شرکت ویزا، از حامیان کلیدی فیفا به دلیل عدم اطلاع‌رسانی در مورد جدیت فیفا برای مبارزه با فساد، به شدت از این سازمان انتقاد کرده بود. فیفا در هفته گذشته اعلام کرد که با تشکیل کارگروهی یازده نفری موضوع فساد را بررسی می‌کند.

آقای والکه گفت که به این موضوع طی نشستی در ماه اوت فیفا رسیدگی خواهد شد: "به طور مشخص تعدادی از اسپانسرها از جمله کوکا کولا، مک‌دونالد و ویزا با فرستادن نامه‌ای به فیفا خواهان اطلاع‌رسانی شده بودند. دو یا سه روز پیش ما نامه‌ای از تمام آن‌ها دریافت کردیم که به ما پیشنهاد برگزاری یک نشست مشترک را کرده بودند و ما هم تصمیم گرفتیم که در ماه آینده با آن‌ها ملاقات کنیم."

ویزا یکی از مهم‌ترین اسپانسرهای فیفا است. چارلی شارف، مدیر اجرایی این شرکت پنجشنبه گذشته گفت تلاش می‌کند تا بالاترین استانداردها را نگه دارد، اما معتقد است که فیفا چنین کاری را انجام نمی‌دهد. کوکا‌ کولا و مک‌دونالد هم پیش از این نگرانی‌شان نسبت به رسوایی‌های فیفا را اعلام کرده بودند.

چندی پیش هفت نفر از مدیران ارشد فیفا به اتهام فساد در هتلی مجلل در زوریخ دستگیر شدند. این افراد در بین ۱۴ نفری بودند که در رابطه با یک پرونده فساد "نظام‌مند- ریشه‌ای و گسترده" در این نهاد متهم شدند. این اتهامات پس از تحقیقات گسترده از سوی پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) درباره فیفا و چهره‌های مرتبط با آن مطرح شد.

شارف همچنین گفت که مطمئن نیست که فیفا توانایی انجام اصلاحات را داشته باشد: "نمی‌توان به اصلاحاتی معنادار با رهبری کنونی رسید." در اجلاس ویژه کمیته اجرایی فیفا در هفته گذشته تاریخ انتخابات ریاست آینده این سازمان مشخص شد و قرار است ۲۶ فوریه ۲۰۱۶ (۷ اسفند ۱۳۹۴) رئیس آینده فیفا انتخاب شود.

سپ بلاتر ۷۹ ساله که از سال ۱۹۹۸ رئیس فیفا بوده، در انتخابات ماه مه برای پنجمین بار به‌عنوان رئیس فیفا انتخاب شد، اما چهار روز بعد از انتخاب مجدد و به دنبال تحقیقات مقامات آمریکایی و سوئیسی در مورد فساد مالی در این سازمان اعلام کرد که از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد.

ویزا (شرکت کارت اعتباری)، کوکا کولا (شرکت نوشابه‌سازی آمریکایی)، مک‌دونالد (فروشگاه‌های زنجیره‌ای فست‌فود)، بادوایزر (شرکت تولید آبجو آمریکایی) و آدیداس (شرکت آلمانی تولید‌کننده لوازم ورزشی)، پنج اسپانسر اصلی فیفا هستند.