قهرمانی مجدد یوسین بولت در دوی صد متر؛ 'حفظ آبروی' دو و میدانی

حق نشر عکس AP

یوسین بولت، رکورددار و قهرمان دوی صد متر جهان و المپیک، در فینال دوی صد متر قهرمانی جهان که در پکن برگزار شد عنوان خود را حفظ کرد و در رقابتی نزدیک با جاستین گتلین مدال طلا را بر گردن آویخت.

دونده ۲۹ ساله جاماییکایی که فصل چندان موفقی را پشت سر نگذاشته بود، توانست در ده متر آخر با نیم ثانیه اختلاف از دونده آمریکایی پیش بیفت و به مدال طلا برسد.

بولت زمان ۹.۷۹ ثانیه را از خود به جا گذاشت که بهترین زمان در فصل جاری دو و میدانی است و به این ترتیب برای سومین دوره قهرمان جهان شد.

پیش از شروع مسابقه، گتلین ۳۳ ساله که در ۲۸ مسابقه گذشته‌‌اش شکست نخورده بود، امید شماره یک قهرمانی به شمار می‌رفت، اما بولت هم بهتر استارت زد و هم بهتر مسابقه را تمام کرد.

مدال برنز هم به طور مشترک به تریوون برامل آمریکایی و آندره دی گراسه کانادایی رسید چون هر دو با زمان ۹.۹۱۱ ثانیه از خط پایان گذشتند.

از المپیک سال ۲۰۰۸ در پکن تاکنون، بولت طلای دوهای صدمتر، دویست متر و چهار در صد متر امدادی را در تمام دوره‌های قهرمانی جهان و المپیک از آن خود کرده و فقط در قهرمانی جهان در کره جنوبی در سال ۲۰۱۱ از طلای صد متر محروم ماند.

به گفته خبرنگار بی بی سی در پکن، قهرمانی گتلین می‌توانست وضعیت دو و میدانی را بحرانی تر از آنچه هست کند چون او پیش از این دو بار به علت دوپینگ محروم شده و قهرمانی او می‌توانست بر شبهاتی که در یک ماه گذشته در مورد سلامت این رشته به وجود آمده بیفزاید.

حق نشر عکس AP

در یک ماه گذشته هفته نامه ساندی تایمز بریتانیا و تلویزیون ای‌آر‌دی مدعی شدند که دو و میدانی اسیر تقلب گسترده در دوپیگ است و یک سوم برندگان مدال در مسابقات قهرمانی جهان و المپیک آزمایش دوپینگ مشکوک داشته اند.

این دو رسانه، فدراسیون جهانی را به سهل‌انگاری در مبارزه با "ابعاد غیرعادی تقلب" در بزرگترین مسابقات دو و میدانی متهم کردند.

ساندی تایمز نوشت که آزمایش دوپینگ یک سوم برندگان مدال در رشته‌های استقامت در مسابقات المپیک و قهرمانی جهان بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲ و بیست درصد از برندگان ۳۴ ماراتن شهری، مشکوک بوده است.

فدراسیون جهانی این اتهامات را به شدت زیر سوال برده و اتهام سهل‌انگاری به خود را تکذیب کرده است.

با این حال، سباستین کو که چهار روز پیش به ریاست فدراسیون جهانی دو و میدانی انتخاب شد، وعده داده است که در صد روز اول ریاستش بر این فدراسیون، یک کمیته مستقل مبارزه با دوپینگ برای بررسی این موضوع تشکیل دهد.

برخی کارشناسان قهرمانی بولت را نجات آبروی دو و میدانی دانسته‌اند چون او در زمره کسانی بود که آزمایش دوپینگ مشکوک نداشته‌اند.