رئیس فدراسیون جهانی دو و میدانی: راهی طولانی برای رهایی از اتهامات رشوه‌خواری در پیش است

حق نشر عکس GETTY IMAGES

یک کمیسیون مستقل که از سوی آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ مامور بررسی تخلفات در دو و میدانی است٬ نتیجه تحقیقات خود را روز دوشنبه منتشر می‌کند.

ریچارد مک‌لارن٬ یکی از نویسندگان این گزارش گفته است که ادعاها در خصوص سرپوش گذاشتن روی تخلفات و پولشویی٬ "در رده متفاوتی از فساد" قرار دارد که با فساد مالی در فیفا قابل مقایسه است.

سباستین کو٬ رئیس اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دو و میدانی (فدراسیون جهانی دو ومیدانی)‌ گفته است که ورزش دو و میدانی "راهی طولانی" در پیش دارد تا از اتهامات رشوه‌‌خواری برای سرپوش گذاشتن روی تخلفات مرتبط با استفاده از مواد نیروزا "رهایی" یابد.

آقای کو به بی‌بی‌سی گفته است که دو و میدانی "روزهای تاریکی" دارد.

او گفت: "اما من بیش از هر زمانی مصصم هستم که اعتماد را در این ورزش احیا کنم٬ هر چند که راهی طولانی برای رهایی در پیش است. "

لامین دیاک٬ ۸۲ ساله، رئیس سابق اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دو و میدانی یکی از کسانی است که به ظن فساد و پولشویی تحت تحقیق است.

آقای کو در ۱۶ سالی که دیاک ریاست این اتحادیه را بر عهده داشت٬ معاون او بود.

حق نشر عکس AP
Image caption سباستین کو در ماه اوت رئیس فدراسیون جهانی شد

با این حال او می‌گوید که از اتهامات علیه دیاک - که هفته گذشته علنی شد- مطلع نبوده است.

دیاک در ماه اوت امسال از ریاست اتحادیه کناره‌گیری کرد.

آقای کو هنگام برگزاری انتخابات ریاست اتحادیه از دیاک به عنوان "رهبر معنوی" فدراسیون نام برد و امروز (یکشنبه) پذیرفته به دلیل ستایش از دیاک ممکن است با انتقاداتی روبه‌رو شود.

پاپا ماساتا دیاک٬ پسر لامین دیاک یکی از چهار نفری است که از سوی کمیسیون بررسی متهم به نقض موازین اخلاقی شده است.

سباستین کو گفته است تعدادی از کسانی که در دو و میدانی مشغول به کار هستند٬ متهم شده اند که از ورزشکارانی که مواد نیروزا استفاده کرده‌اند٬ حق السکوت گرفته اند.

سباستین کو، قهرمان سابق المپیک و رئیس کمیته برگزاری المپیک لندن در ماه اوت برای یک دوره چهار ساله به عنوان اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دو و میدانی دو و میدانی انتخاب شد.

او پیش از انتخاب وعده داد که در صد روز اول ریاستش بر این فدراسیون، یک کمیته مستقل مبارزه با دوپینگ برای بررسی این موضوع تشکیل دهد.

کارشناسان در پی انتخاب آقای کو گفتند که کارنامه او با موفقیتش در مبارزه با دوپینگ و پاک کردن شبهاتی که در این ورزش بوجود آمده ارزیابی خواهد شد.