فیوری بریتانیایی قهرمان تازه بوکس سنگین وزن جهان

تایسون فیوری، بوکسور سنگین‌ وزن بریتانیایی، موفق شد که با شکست ولادمیر کلیچکو، قهرمانی مشت‌زنی دسته سنگین وزن جهان را به خود اختصاص دهد.

فیوری با امتیاز و با رای قاطع داوران بر حریف اوکراینی خود پیروز شد و بر اساس گزارشها در این دیدار از حریف خود بهتر ظاهر شد.

داوران ۱۱۲-۱۱۵، ۱۱۲-۱۱۵ و ۱۱۱- ۱۱۶، به نفع فیوری رای دادند.

با این پیروزی قهرمان بریتانیایی اکنون دارنده قهرمان جهان در دسته سنگین وزن است. او اکنون کمربند قهرمانی "دبلیو بی ای"، "آی بی اف" و "دبلیو بی او" را در اختیار دارد.

فیوری ۲۷ ساله که اهل منچستر است، پنجمین قهرمان بریتانیایی این دسته است. پیش از او باب فیتسیمونز، لنکس لوئیز، فرنک برونو و دیوید هی قهرمانان بریتانیایی دسته سنگین وزن حرفه‌ای بودند.

این مسابقه شب گذشته (۲۸ نوامبر/ ۷ آذر) در سالن "ای اسپیریت" در دوسلدورف آلمان برگزار شد.

کلیچکو که ۳۹ سال دارد، از سال ۲۰۰۴ تا پیش از شب گذشته در هیچ مسابقه‌ای شکست نخورده بود. کلیچکو در سال ۱۹۹۶ قهرمان المپیک شد و پس از آن تقریبا مقابل هر حریف صاحب‌نام هم‌دوره‌اش در سنگین وزن پیروز شده است. رکورد او فوق‌العاده است: ۶۴ پیروزی شامل ۵۳ ناک‌اوت و تا پیش از مسابقه دیشب، تنها ۳ شکست.

به گفته تحلیلگران بازی خوب و حرکات فیوری در رینگ بویژه قابلیت وی در تغییر نحوه ایستادنش از "ارتودکس" (پا و دست راست به جلو) به "ساوت‌پا" (پا و دست چپ به جلو) در طول مسابقه بر مشکلات بوکسور اوکراینی افزود و در عمل باعث شکست او شد.