عفو بین‌الملل: شرایط کارگران شاغل در پروژه‌های ساختمانی جام‌جهانی قطر بهتر نشده

حق نشر عکس AFP

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید، قطر تقریبا هیچ کاری برای جلوگیری از آنچه گفته می‌شود "استثمار کارگران مهاجر است" انجام نداده است.

قطر پنج سال پیش به عنوان میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ انتخاب شد و برای ساختن تاسیسات لازم از کارگران مهاجر که بیشتر اهل جنوب شرق آسیا هستند، استفاده می‌کند.

این سازمان حقوق بشری، سو‌استفاده از کارگران را موضوعی شرم‌آور برای قطر و فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، دانسته است.

عفو بین‌الملل همچنین مسئولان قطری را متهم کرد که در بسیاری زمینه‌ها از جمله اجازه دادن به کارگران برای تغییر شغل، ترک کشور و ملحق شدن به اتحادیه‌های کارگری در سال‌های اخیر تغییری به وجود نیامده است.

قطر "استثمار کارگران" را تکذیب کرده و می‌گوید در حال انجام اصلاحاتی برای بهبود شرایط کارگران است.

دست‌کم در حدود ۱میلیون و ۸۰۰ هزار نفر کارگر خارجی در قطر هستند که بسیاری از آنها مشغول کار در پروژه‌های ساختمانی مرتبط با جام جهانی هستند.

پیشتر روزنامه گاردین از "سوءاستفاده و بهره‌بردای" از کارگران نپالی در قطر در حد "برده داری مدرن" نام برده بود. این روزنامه در نتیجه تحقیقات انجام شده در مورد شرایط کار کارگران خارجی در قطر نوشته بود: "دست کم ۴۴ کارگر بین ۴ ژوئن و ۸ اوت (۲۰۱۳) به دلیل ناراحتی‌ قلبی یا حوادث در محل کار جان خود را از دست داده‌اند"

گاردین نوشته بود که شواهدی مبنی بر وجود کار اجباری در پروژه‌های اصلی زیربنایی جام جهانی وجود دارد. دستمزد کارگران نپالی برای ماه‌ها پرداخت نشده است؛ دستمزد و گذرنامه این کارگران به منظور ایجاد محدودیت برای آنها ضبط شده است. در بعضی مواقع، در کارگاه‌های ساختمانی، آب آشامیدنی رایگان ‌در دسترس نبوده است.

به دنبال این گزارش سازماندهندگان قطری با انتشار بیانیه‌ای گفتند که ادعای مطرح شده از طرف گاردین را بررسی خواهند کرد. مقامات فیفا هم از این خبر ابراز "نگرانی عمیق" کردند. همچنین در ادامه بیانیه صادر شده توسط مقامات قطری آمده بود که بنا به تعهداتی که در پیشنهادشان برای میزبانی جام جهانی به فیفا داده‌اند حق برخورداری کارگران از صحت و سلامت و امنیت از بالاترین اولویت برخوردار است.