مسابقات قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا؛ برد ایران در اولین بازی مقابل سوریه

حق نشر عکس THE AFC
Image caption امیر ارسلان مطهری روی یک حرکت انفرادی گل اول ایران را به ثمر رساند

تیم ملی زیر بیست و سه سال ایران در اولین بازی مرحله گروهی مسابقات قهرمانی آسیا، سوریه را دو بر صفر شکست داد.

ایران که به همراه قطر، چین و سوریه در گروه A مسابقات قهرمانی زیر بیست و سه سال آسیا قرار دارد، در اولین مسابقه این رقابت‌ها در مقابل سوریه قرار گرفت.

سه تیم اول تا سوم این مسابقات، به المپیک سال آینده در ریو صعود خواهند کرد.

تیم ملی ایران در مرحله مقدماتی رقابت‌های قهرمانی زیر بیست و سه سال آسیا در گروه C با تیم‌های افغانستان، نپال، فلسطین و عربستان هم گروه بود.

ایران به راحتی نپال، افغانستان و فلسطین را شکست داد، بازیکنان ایران در مجموع این سه بازی ۱۴ گل به ثمر رساندند. ایران در آخرین مسابقه دو بر یک به عربستان باخت و به عنوان تیم دوم گروه C به مرحله نهایی راه پیدا کرد.

تیم زیر بیست و سه سال ایران از همان آغاز مسابقه در نیمه اول، بازی را در اختیار خود گرفت ولی بازیکنان تیم ملی سوریه با بازی فیزیکی و درگیرانه اجازه بازیسازی به هافبک‌های ایران را نمی‌دانند.

ضربه کاشته علی کریمی در همان ابتدای بازی می‌توانست تبدیل به گل اول ایران شود ولی واکنش به موقع عبدالطیف ناسان دروازه‌بان سوریه مانع از باز شدن دروازه این تیم شد.

میلاد محمدی در برگشت فرصت داشت گل اول ایران را به ثمر برساند که شوت او با اختلاف کمی به پشت دروازه سوریه رفت.

نیمه اول مسابقه در پایان با نتیجه مساوی گل بدون به پایان رسید. ایران با شروع نیمه دوم بار دیگر بیشتر از حریف توپ را در اختیار داشت ولی نمی‌توانست دروازه حریف را باز کند.

با آمدن میلاد کمندانی به جای فرشید اسماعیلی، خط هافبک ایران تحرک بیشتری پیدا کرد و در نهایت به گل رسید. پاس این بازیکن به ارسلان مطهری منجر به گل اول ایران شد.

تیم ملی سوریه پس از دریافت اول فرصت زدن گل مساوی را داشت ولی ضربه مهاجم سوریه را محمدرضا اخباری به کرنر فرستاد.

ایران بار دیگر روی یک حرکت سریع به گل رسید، فرار سریع مهدی ترابی از کناره زمین با پاس در عرض او به میلاد محمدی همراه شد که این بازیکن با یک ضربه دقیق نتیجه را دو برصفر کرد.

بازیکنان ایران در ادامه بازی با کنترل میانه زمین، مانع از حملات سوریه شدند و در نهایت اولین مسابقه ایران در رقابت‌های قهرمانی زیر بیست و سه سال با پیروزی دو بر صفر ایران به پایان رسید.

محمد خاکپور سرمربی تیم ملی ایران پس از برد مقابل سوریه درباره این بازی گفت:"تک تک این بازیکنان آینده فوتبال ایران و آسیا هستند. بازیکنان ما امروز نشان دادند حرف‌های زیادی برای گفتن دارند.در نیمه اول خوب نبودیم، اگرچه موقعیت‌هایی داشتیم اما با استرس بازی کردیم. در نیمه دوم توانستیم بازی بهتری انجام دهیم و از موقعیت‌ها استفاده کرده و به گل برسیم. فوتبال ۹۰ دقیقه است و باید برای نتیجه گرفتن صبر کرد و منتظر ماند."

یکی از نکته‌های جالب توجه این مسابقه حضورکارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی ایران در ورزشگاه محل برگزاری بازی ایران و سوریه بود.

تیم ملی زیر بیست و سه سال ایران در دومین مسابقه خود در این مسابقات باید روز جمعه با قطر میزبان رقابت‌ها بازی کند.

گزارش لحظه به لحظه اولین مسابقه ایران در رقابت‌های زیر بیست و سه سال آسیا مقابل سوریه را در اینجابخوانید.