کسب اولین مدال تاریخ شمشیربازی ایران در مسابقات جهانی

حق نشر عکس Getty

مجتبی عابدینی شمشیر‌باز رشته سابر ایران با شکست ۹-۱۵ مقابل الای درشویتز آمریکایی نایب قهرمان مسابقات جایزه بزرگ سئول شد.

این اولین مدال تاریخ شمشیربازی ایران در مسابقه‌های جایزه بزرگ جهان و در چنین سطحی است.

در این مسابقات و در جدول ۶۴ نفری، عابدینی ابتدا تام سیتز از فرانسه را ١٧ بر ۱۵ برد و سپس وون وو یانگ شمشیر‌باز کشور میزبان را ۱۵ بر ١٣ شکست داد و به یک‌هشتم نهایی رسید.

در این مرحله عابدینی برابر قهرمان المپیک لندن از مجارستان قرار گرفت و توانست آرون ژیلاگی را ۱۵ بر ۱۰ ببرد و راهی یک‌چهارم نهایی شود.

با این نتیجه عابدینی سهمیه المپیک ریودوژانیروی خود و علی پاکدامن را در رشته سابر قطعی کرد.

در مرحله یک‌چهارم نهایی نیز عابدینی توانست شمشیرباز کره جنوبی را که در بخش تیمی المپیک لندن قهرمان شده بود، ۱۵ بر ۱۴ ببرد و راهی نیمه‌نهایی شود. او در نیمه‌نهایی دیه‌گو اوکیوتزی از ایتالیا را ۱۲-۱۵ شکست داد.

علی پاکدامن دیگر شمشیرباز ایران در رشته سابر که در روز نخست رقابت‌ها موفق شد حریفان خود را شکست دهد و به جدول ۶۴ نفره برسد در این مرحله برابر جونمو سانگ از کره جنوبی قرار گرفت و ۱۵ بر ۹ پیروز شد. اما در دور بعد ۱۵ بر ۱۳ به آرون ژیلاگی باخت تا از صعود به مرحله بعد و رویارویی با هم وطن خود عابدینی بازبماند.

مسابقات شمشیربازی جایزه بزرگ جهانی کره جنوبی که از روز گذشته با حضور ١٤٣ شمشیرباز در سئول آغاز شد آخرین مرحله مسابقات گزینشی المپیک ریو در جهان بود. با کسب دو سهمیه المپیک ایران جزو ۶ کشوری است که دو شمشیرباز در اسلحه سابر المپیک دارد.