لستر در یک قدمی نخستین قهرمانی در لیگ برتر

حق نشر عکس Reuters

تیم فوتبال لستر سیتی٬ پدیده این فصل لیگ برتر انگلستان برای قهرمانی، فقط به سه امتیاز از سه بازی باقیمانده تا پایان فصل نیاز دارد.

لستر اگر این سه امتیاز را در بازی مقابل منچستر یونایتد که امروز برگزار می‌شود٬ به دست آورد٬ نخستین قهرمانی‌اش را در خانه پرافتخارترین باشگاه لیگ برتر جشن خواهد گرفت.

این قهرمانی بزرگترین افتخار این تیم محسوب می‌شود که فقط یک بار آن هم در سال ۱۹۲۹ نایب قهرمان دسته اول رقابت‌های فوتبال انگلستان شد.

قهرمانی لستر رکورد دیگری هم برجا خواهد گذشت. آخرین باری که تیمی برای نخستین بار قهرمان مهمترین تورنمنت فوتبال انگلستان شده به سال ۱۹۷۸ باز می‌گردد که ناتینگهام فارست برای نخستین بار قهرمان دسته اول شد.

این تیم با این قهرمانی به جمع پنج تیم دیگر انگلیسی می‌پیوندد که تاکنون قهرمان لیگ برتر شده‌اند؛ منچستر یونایتد٬ آرسنال٬ چلسی٬ منچسترسیتی و بلک‌برن.

Image caption رساندن لستر به لیگ قهرمانان اروپا کافی بود که رانیری به قهرمان این شهر تبدیل شود

لستر سیتی که دو فصل پیش در دسته پایین‌تر حضور داشت و فصل پیش لیگ برتر را در رده چهاردهم به پایان برد٬ از ابتدای این فصل با سرمربی‌گری کلودیو رانیری٬ سرمربی ایتالیایی جایگاه خود در صدر جدول تثبت کرد.

تیمی که فقط ۳۰ میلیون پوند هزینه کرده و پیش از آغاز فصل بخت قهرمانی‌اش از نگاه بنگاه‌های شرط‌بندی یک به پنج‌هزار بود٬ اکنون در حال تغییر تاریخ صد و سی چند ساله این باشگاه‌ است.

رانیری که اکنون به اسطوره شهر لستر تبدیل شده درباره بازی امروز گفته: "خیلی مهم است که داستان را مانند فیلمی آمریکایی تمام کنیم؛ با یک پایان خوش."

حال شاید پیروزی در الدترافورد٬ بهترین پایان خوش برای "روباه‌ها" باشد؛ ورزشگاهی که میزبان بیشترین جشن قهرمانی در تاریخ ۲۵ ساله لیگ برتر بوده است.

حق نشر عکس Getty

لستر برای رسیدن به قهرمانی زودرس در حالی باید منچستر یونایتد را شکست دهد که این تیم در شش بازی گذشته‌اش در خانه پیروز شده و فقط در یکی از این بازیها گل خورده است.

با آنکه لستر با قهرمانی مسجل فقط سه امتیاز فاصله دارد٬ اما علاوه بر بازی امروز مقابل منچستر یونایتد دو بازی سخت دیگر هم پیش رو دارد. این تیم هفته آینده میزبان اورتون است و در آخرین مسابقه فصل به زمین چلسی می‌رود.

تاتنهام٬ تیم دوم جدول هم که اکنون ۷ امتیاز با لستر فاصله دارد٬ این هفته میهمان چلسی است و پس از آن باید با ساوتهمتون و نیوکاسل بازی کند.