هفته پایانی مرحله مقدماتی لیگ قهرمانان آسیا؛ سپاهان به‌دنبال اعتبار از دست رفته

حق نشر عکس Mehr

در هفته ششم از مرحله مقدماتی لیگ قهرمانان آسیا تیمهای ایرانی حاضر در این دوره از مسابقات یک بار دیگر به دیدار رقیبان عربستانی خود می روند.

تراکتورسازی و ذوب آهن با کسب نتایج نسبتا مناسب حضور خود در مرحله بعدی مسابقات را مسجل کردند، اما سپاهان یکی از پرافتخارترین تیمهای تاریخ لیگ قهرمانان آسیا از دور مسابقات خارج شده است.

حذف زود هنگام سپاهان خبر خوبی برای فوتبال ایران نیست. سپاهان تجربه حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا را دارد اما عدم برنامه ریزی مناسب در این تیم موجب شد تا نتوانند از مرحله نسبتا آسان گروهی صعود کنند.

درمرحله پلی آف نفت تهران نیز مغلوب الجیش قطر شد ونتوانست در مرحله گروهی سهمیه ایران را حفظ کند حذف سپاهان و عدم نتیجه گیری نفت ممکن است در تصمیم گیری مسئولین کنفدراسیون آسیا در تعداد سهمیه فوتبال ایران تاثیرگذار باشد.

در حالیکه در مسابقات داخلی کسب سهمیه آسیایی یکی از مهمترین اهداف باشگاهی ایرانی محسوب می شود، اما حضور موثر برای کسب نتایج مناسب و یا مقام قهرمانی دراین تیمها کمتر دیده می شود . با توجه به قانون جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی براینکه تیمهای غرب آسیا تا پیش از فینال مقابل نمایندگان قدرتمند شرق آسیا به مانند کره جنوبی ، ژاپن، چین و استرالیا قرار نمی گیرند برنامه ریزی اصولی واستفاده از تمامی پتانسیل موجود در فوتبال ایران می تواند یک بار دیگر باشگاهای ایرانی را به کسب مقام قهرمانی امیدوار کند.

تراکتور سازی ایران - الهلال عربستان

پیروزی دو برصفر تراکتورسازی در بازی گذشته مقابل الهلال درکشور قطر صعود این تیم را تثبیت کرد. تراکتورسازی برخلاف ابتدای فصل کاملا به آرامش رسیده است.

امیرقلعه نویی سرانجام با انتخاب سیستمی مناسب از توانایی بازیکنانش بیشترین بهره را می گیرد. مهمترین نقط قوت تراکتورسازی در میانه میدان است. نوع بازی سینا عشوری و مهدی کیانی که بیشتر بعنوان هافبکهای تخریبی عمل می کنند موجب شده تا بختیار رحمانی و سروش رفیعی با خیالی آسوده و با استفاده از خلاقیتهای فردی خود تراکتورسازی را به تیمی خطرناک تبدیل کنند.

حق نشر عکس Mehr

تیمهای تحت هدایت امیر قلعه نویی معمولا از کناره ها بسیار موثر عمل می کنند. عباس آقایی و محمد ایران پوریان مدافعین کناری تراکتور سازی در چند بازی کذشته یکی از عوامل اصلی نتایج خوب این تیم محسوب می شوند.

حضور موثر آنان درحمله و همینطور بازیسازی خوب رحمانی و رفیعی موجب شده تا فرزاد حاتمی و آلکسی نانگ دو مهاجم تراکتورسازی موقعیتهای فراوانی نصیبشان شود. استفاده از یک مهاجم بلند قامت و یک مهاجم سرعتی و گلزن در کنار او از تاکتیکهای مورد علاقه قلعه نویی است.

در کنار تمامی این ویژگی ها مثبت این تیم یکی دیگر ازنقاذ مثبت تراکتور استفاده از ضربات ایستگاهی برای رسیدن به گل است. تراکتور سازی با استفاده از پرتابهای بلند دست عشوری و ارسالهای خوب رفیعی و همینطور ضربات آزاد رحمانی تا حدود زیادی توانسته در شرایطی که مهاجمینش از طرف مدافعین حریف کاملا کنترل می شوند مشکل گلزنی اش را برطرف کند.

تراکتورسازی به رغم هر نتیجه ایی بعنوان سرگروه صعود کرده واحتمالا به دلیل دیدار نسبتا مهم و حساس خود مقابل استقلال در لیگ ایران ریسک نمی کند و به بازیکنان اصلی و کلیدی اش استراحت می دهد. الهلال با اخراج مربی یونانی اش نیازمند سه امتیاز بازی در عمان است تا به مرحله بعدی صعودکند. احتمالا با این تغییر وتحولات ناصرالشمرانی بهترین گلزن این تیم به ترکیب الهلال بازمی گردد و همین موضوع تا حدود کار مدافعین تراکتورسازی را دراین بازی مشکل می کند.

النصر عربستان - ذوب آهن ایران

النصر در دوبی میزبان ذوب آهن است. النصر به رغم پیروزی شانس چندانی برای صعود ندارد. ذوب آهن صعود خود را به عنوان سرگروه تثبیت کرده است. یحیی گل محمدی در چند دیدار گذشته در لیگ قهرمانان آسیا تا حدودی در تاکتیک تیمی خود تغییراتی داد. ذوب آهن در ابتدای شروع مسابقات با سیستم ١-٣-٢-٤ بازی می کرد اما بتدریج با کمی جابجایی سیستم این تیم تغییر کرد.

یحیی گل محمدی به مهدی رجب زاده بازیکن کهنه کار ذوب آهن نقش تهاجمی بیشتر داد و این بازیکن کاملا در کنار کاوه رضایی قرار می گیرد. در این حالت مرتضی تبریزی و احسان پهلوان کاملا به عنوان هافبکهای کناری عمل می کنند و سیستم ذوب آهن به ٢-٤-٤تغییر می کند.

حق نشر عکس Mehr

مهمترین دلیل انتخاب چنین تاکتیکی از طرف کادرفنی ذوب آهن ترمیم سیستم دفاعی این تیم است. قاسم حدادی فر ،مهدی مهدی پور در میانه میدان و تبریزی ، پهلوان درکناره ها چهار هافبکی هستند که خط اول دفاعی ذوب آهن را تشکیل می دهند.

با ایجاد این خط دفاعی و بازی درگیرانه کاوه رضایی و مهدی رجب زاده در جلو سیستم دفاعی ذوب آهن کاملا نفوذ ناپذیر نشان می دهد. علی همام در راست و بیگ زاده در چپ به همراه هادی محمدی و وحید محمد زاده چهار مدافع اصلی ذو آهن بشمار می آیند که بعنوان خط دفاعی دوم در این سیستم کمتر تحت فشار قرار می گیرند.

با وجود رشید مظاهری در درون دروازه ذوب آهن که بدون تردید یکی از بهترین دروازبانان حال حاضر فوتبال ایران است ذوب آهن در لیگ قهرمانان آسیا به تیمی مبدل شده که بسختی گل می خود. النصر دراین بازی تنها بدنبال کسب نتیجه ایی آبرومندانه است و ذوب آهن نیز احتمالا با استراحت دادن به بازیکنان اصلی خود را برای بازیهای حساس لیگ ایران آماده می کند.

سپاهان ایران - الاتحاد عربستان

سپاهان دراین دیدار تنها بدنبال کسب اعتبار در فوتبال آسیا است. اما الاتحاد با پیروزی در این دیدار صعود می کند. زاغی نژاد سرمربی موقت سپاهان درچند بازی گذشته نتایج خوبی کسب کرده و در این دیدار نمی خواهد روند روبه رشد تیمش مختل شود.

غیبت شیمبا در خط حمله مطمئنا بر روند سیستم تهاجمی سپاهان تاثیر گذار است. در خط حمله الاتحاد عبدالرحمان الغمدی در کنار خاویر ریواس می توانند یکبار دیگر به مانند بازی گذشته بلای جان مدافعین سپاهان شوند. سپاهان اگر در خط دفاعی مراقب باشد توان برتری در این دیدار حیثیتی را دارد.

مطالب مرتبط