http://www.bbcpersian.com

12:03 گرينويچ - دوشنبه 24 سپتامبر 2007 - 02 مهر 1386

آرسنال 'ثروتمندترین باشگاه بریتانیا'

باشگاه آرسنال نام خود را بعنوان ثروتمندترین باشگاه بریتانیا اعلام کرده است.

بر اساس تازه ترین آمار و ارقام ارائه شده از سوی این باشگاه، درآمد آرسنال پس از تغییر مکان به استادیوم امارات لندن، از 200 میلیون پوند گذشته است.

کیت ادلمن، مدیر این باشگاه در گفتگو با رادیو بی بی سی تاکید کرد :"این ارقام نشان می دهد که ما به سرمایه گذاری خارجی نیاز نداریم."

آقای ادلمن گفت:"ما بازیکنانی را که می خواستیم در تابستان گرفتیم و آرسن ونگر مربی تیم هم از بودجه خود برای خرید بازیکن را مصرف نکرد."

چنگال تیز خارجی‌‌ها

میزان درآمد باشگاه آرسنال در شرایطی اعلام می شود که آلیشر عثمانف، یکی از سهامداران این باشگاه، سهم خود را به 21 درصد افزایش داد و پس از آن شایعات در مورد خرید کل باشگاه، قوت گرفت.

این تاجر ازبک، شرکتی به نام "رد اند وایت" (Red & White) دارد که مدیریت آن بعهده دیوید دین، مدیر پیشین باشگاه آرسنال است.

آقای دین چندین بار عنوان کرده که آرسنال برای اینکه بتواند با باشگاه هایی همچون چلسی رقابت کند به سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد.

اما آقای ادلمن به بی بی سی گفت:"به اعتقاد ما نیازی به پول اضافه در این باشگاه نیست."

او ادامه داد:"ما در انتهای سال گذشته میلادی 73.9 میلیون دلار پول نقد داشتیم و امروز به همه می گوییم که در این سازمان تراز مالی به سود ما تغییر کرده است."

از خانه اجاره ای به خانه تملیکی

نقل مکان از استادیوم هایبوری به استادیوم امارات به این معنی است که آرسنال در هر مسابقه بیش از سه میلیون پوند درآمد کسب می کند.

مهیر بوز، سردبیر بخش ورزش بی بی سی معتقد است اکنون آرسنال می تواند بگوید که دارایی هایش این تیم را وارد مجموعه تیمهای ثروتمند اروپایی می کند و حتی پس از رئال مادرید قرار می دهد.

سال گذشته گروه تجارت ورزش موسسه مالی دلویت (Deloitte)، از معتبرترین شرکتها در زمینه محاسبات مالی در ورزش، رئال مادرید با حدود 202 میلیون پوند، بارسلونا با رقمی تقریبا معادل 180 میلیون پوند، و یوونتوس با بیش از 173 میلیون پوند درآمد را به عنوان ثروتمندترین تیمهای اروپا معرفی کرد.

آقای بوز گفت:"برای برابری با آرسنال، منچسترپونایتد باید به نسبت سال گذشته 32 میلیون پوند، چلسی 50 میلیون، لیورپول 80 میلیون و تاتنهام 127 میلیون پوند بیشتر درآمد کسب کنند."

سردبیر بخش ورزش بی بی سی با تاکید بر اینکه ماندن در استادیوم امارات، روند افزایش درآمد این تیم را حفظ می کند، از قول منبعی درون تشکیلات آرسنال گفت دیوید دین هنوز خود را نفر شماره یک باشگاه می داند و می خواهد رئیس باشد، درحالیکه هیئت رئیس آرسنال، باشگاه را برخود مقدم می دانند.