BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:59 گرينويچ - پنج شنبه 17 ژوئيه 2008 - 27 تیر 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
پرسپوليس و استقلال براي فصل بعد چه در سر دارند؟
 

 
 
مازیار زارع و داریوش مصطفوی
ثبت قرارداد با مازیار زارع از موفقیت های مدیران باشگاه پرسپولیس در فصل نقل و انتقالات بود
پس از پيوستن مازيار زارع، هافبك جوان ملوان به پرسپوليس، كم نيستند كسانى كه مى‌گويند پرسپوليس، قهرمان لیگ برتر، به بهترين تركيب تمام سال‌هاى اخير خود دست يافته است؛ يك تيم رويايى.

اين در حالى است كه همزمان استقلال تهران نيز، که باید به عنوان قهرمان جام حذفی در کنار پرسپولیس با رقبای آسیایی رقابت کند، خود را براى فصل بعد آماده مى‌كند.

بسيارى از دوستداران پرسپوليس معتقدند با بازگشت افشين قطبى، سرمربى موفق فصل پيش تيم، و با به خدمت گرفتن چند مهره كارساز، اين تيم روزهاى خوشى را در پيش خواهد داشت.

هواداران تيم آبى‌پوش تهران هم با حضور امير قلعه‌نويى سرمربى اسبق خود در تيم احساس اطمينان خاطر مى‌كنند؛ اين در شرايطى است كه على فتح‌اله زاده خويى، مدير باشگاه هنوز نتوانسته در بازار نقل و انتقالات بازيكنان، صيد مطلوبى داشته باشد.

استقلال و پرسپوليس، فصل فوتبال ۸۸-۸۷ را از هم‌اكنون آغاز كرده‌اند؛ دو تيمى كه مديريت هر دو با سازمان تربيت بدنى است و به نظر مى‌رسد اين سازمان و رييس‌ آن محمد على‌آبادى در كنار تمام تلاش‌هاى خود براى نتيجه‌گيرى در ورزش، علاقه مندند موفقيت دو تيم پرهوادار تهرانى را نيز به كارنامه خود ضميمه كنند و شايد بتوان مخارج انفجار‌آميز و هزينه‌هاى ميلياردى دو باشگاه در تعطيلات ميان فصل را كه از بودجه‌هاى دولتى انجام مى‌شود، دليل اين مدعا دانست.

فصل ۸۷-۸۶ در مسيرهاى متفاوت

رقباى دوقلوى تهرانى فصل قبل را با شرايطى كاملا متفاوت به پايان بردند.

استقلال که بدترین فصل خود در تاریخ لیگ برتر را پشت سر گذاشت، با بازگشت امیر قلعه نویی به قهرمانی جام حذفی دست یافت
پرسپوليس با مديرش حبيب كاشانى كه كمترين سابقه‌اى در ورزش نداشت براى نيمكت، دست به انتخابى هوشمندانه زد و افشين قطبى را به تهران آورد؛ انتخابى كه باعث شد اين تيم در تمام طول فصل در كورس قهرمانى بماند و سرانجام هم، اگرچه با كمى بخت خوش، در دقيقه ۹۶ ليگ برتر جام را در آغوش بگيرد.

اوضاع پرسپوليس چنان بود كه اختلافات درونى و فراز و نشيب ميانه فصل هم نتوانست آن را از نفس بياندازد.

اين درست عكس اتفاقاتى بود كه در تيم استقلال افتاد.

آبى‌ها با مدير باتجربه‌شان على فتح‌اله‌زاده در ابتداى فصل به سراغ مربى محبوب سكوها، يعنى ناصر حجازى رفتند؛ انتخابى كه به دليل دورى اسطوره استقلال از متن فوتبال ايران از ابتدا منتقدان بسيارى داشت.

تيم تقاص اين انتخاب اشتباه را در همان هفته‌هاى آغازين داد.

استقلال خيلى زود به نيمه پايين جدول ليگ سر خورد و تا پايان كار براى برگشتن به جمع مدعيان تلاشى ناموفق داشت.

پس از گذشت چند هفته از شروع ليگ، ناصر حجازى جايش را به فيروز كريمى داد اما حتى اين تعويض هم نتوانست سرنوشت را تغيير دهد و استقلال بدترين فصل خود را در تاريخ ليگ برتر از سر گذراند.

پايان مسابقات باشگاهى ايران مصادف با اخراج محترمانه فيروز كريمى، آمدن امير قلعه نويى به نيمكت استقلال و فتح جام حذفى بود.

اما حتى با پايان مسابقات هم از حرارت فوتبال در ايران كم نشد.

جدا شدن حبيب كاشانى از پرسپوليس و آمدن داريوش مصطفوى، رييس فدراسيون سال‌هاى دور فوتبال به جاى او و همينطور بازگشتن افشين قطبى به ايران، در حالى كه همه كار او و پرسپوليس را تمام شده مى‌دانستند، از اتفاقاتى بود كه هيچكس پس از قهرمانى قرمزها آن را پيش‌بينى نمى‌كرد.

با آمدن مصطفوى و حمايتى كه مشخص بود از سوى سازمان تربيت بدنى پشت سر خود مى‌بيند، پرسپوليس خيلى زود براى قهرمانى فصل بعد استارت زد.

بازگشت افشین قطبی در کنار بازیکنان جدید در پرسپولیس این تیم را در موقعیتی مناسب برای کسب موفقیت در آسیا قرار داده است
در استقلال، فتح‌اله‌زاده كه شايعه استعفايش چند روزى مطبوعات را مشغول كرده بود، جنگ سختى براى بازگرداندن تيم‌ به بازى دارد و مطبوعات ايران در هفته اخير از زمزمه‌هايى نوشتند كه خواستار بركنارى مصطفوى از مديريت پرسپوليس‌اند؛ خبرهايى كه نام برادر رييس جمهور ، رييس دفتر محمود احمدى نژاد در آنها به چشم مى‌خورد.

در روزهايى كه همه از دستور سازمان ورزش ايران براى انتقال تيم‌هاى تهرانى- به جز پرسپوليس و استقلال- به شهرستان‌ها مى‌گويند، رقابت اين دو براى بستن تيم قهرمان فصل بعد داغ‌تر از هميشه است.

دو تيمى كه احتمالا به زودى در پايتخت تنها خواهند شد.

فصل بعد، بيم‌ها و اميدها

مصدوميت محسن خليلى، آقاى گل فصل قبل، در اردوى اسپانيايى تيم ملى ايران بدترين خبرى بود كه مى‌توانست به قرمزها برسد.

اگرچه آنها همچنان به خريدهاى فوق‌العاده‌شان در بازار بازيكنان دلخوش‌اند: توره، پترويچ، فرانك آتسو، مازيار زارع و بقيه.

استقلال همچنان به دنبال اين است تا رحمان رضايى را به خدمت بگيرد؛ ملى‌پوش سابق و مدافع باتجربه‌اى كه احتمالا از ايتاليا خداحافظى خواهد كرد تا شايد در كنار ابراهيم تقى‌پور، مدافع جديد تيم، خط دفاع "نفوذناپذير" آبى‌ها را شكل دهد.

استقلالى‌ها به امير قلعه‌نويى دلخوش هستند كه كه استاد جنگ‌هاى روانى است و در فصل‌هاى اخير پيوسته در باشگاه‌هايش خوب نتيجه گرفته، و پرسپوليسى‌ها با قطبى و شيرهاى جوانش خواب فتح آسيا را مى‌بينند.

روياهايى كه تعبيرشان سخت و دور خواهد بود.

آنهم در فوتبال ايران، كه هر روزش مى‌تواند اتفاقى شگفت‌انگيز در خود داشته باشد و با مديريتى كه حتى به فرداى خود نيز اميدوار نيست.

 
 
داریوش مصطفوی فوتبال ایران
بررسی تغییرات گسترده در پرسپولیس
 
 
غلام پیروانی فوتبال ایران
نگاه آماری به هفتمین دوره لیگ برتر
 
 
کریم باقری آلبوم عکس
قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر ایران
 
 
عکس فوتبال (عکس)
تساوی استقلال و پرسپولیس
 
 
دیدار استقلال و پرسپولیس آلبوم عکس
استقلال و پرسپولیس در مصاف شصت و سوم
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران