BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 09:56 گرينويچ - سه شنبه 05 اوت 2008 - 15 مرداد 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
آغاز ليگ برتر ايران با دغدغه‌هاى آسيايى
 

 
 
صحنه ای از جشن قهرمانی پرسپولیس
آیا قهرمان لیگ ایران تنها نماینده در لیگ قهرمانان آسیا خواهد بود؟
ليگ برتر فوتبال ايران فصل جديد خود را با ديدار سايپا- پرسپوليس آغاز كرد .

بسيارى از كارشناسان معتقدند با توجه به برنامه‌هاى پيش رو، اين ليگ نخواهد توانست به شكلى منظم ادامه پيدا كند و با وقفه‌هاى متعدد و طولانى و تعطيلات ناخواسته‌اى مواجه خواهد شد.

تيم ملى فوتبال ايران در روزهاى آينده مسابقات غرب آسيا را در پيش دارد و پس از آن و از شهريور ماه بايد به مسابقات مقدماتى جام‌جهانى قدم بگذارد.

همه اينها به معناى توقف مسابقات ليگ برتر و تعويق مداوم آنهاست.

اما بايد به همه اينها مسابقات ليگ قهرمانان آسيا را هم اضافه كرد كه چهار تيم از ليگ ايران اميدوارند در آن حاضر شوند و در اين صورت بى‌نظمى‌ها باز هم بيشتر خواهد شد.

نگرانى‌ها در همين جا خاتمه نمى‌يابد و فوتبال ايران بيش از آن كه چشم به برگزارى منظم ليگ برتر چشم داشته باشد، نگاهش به جايى است كه قوانين سفت و سخت كنفدراسيون فوتبال آسيا ممكن است سهميه باشگاه‌هاى ايرانى را براى ليگ قهرمانان به يك تيم كاهش دهد.

تردید درباره حضور در میدان آسیا

اين هشدارى است كه بارها از زبان مسوولان مختلف بر زبان آمده و آخرين بار محسن صفايى فراهانى يك روز پيش از آغاز ليگ آن را تكرار كره است.

عضو كميته اجرايى كنفدراسيون فوتبال آسيا در آخرين اظهاراتش متذكر شده كه ايران براى كسب چهار سهميه در ليگ قهرمانان هنوز امتيازات لازم را كسب نكرده و با امتياز كنونى، تنها مى‌تواند يك سهميه در ليگ قهرمانان آسيا داشته باشد.

محسن صفایی فراهانی عضو کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا گفته بود ایران امتیاز کافی برای کسب چهار سهمیه در لیگ قهرمانان را کسب نکرده است
ليگ حرفه‌اى باشگاه‌هاى آسيا از سال ۲۰۰۹ آغاز خواهد شد و هر كشور براى كسب سهميه، بايد طبق مقررات در نظر گرفته شده، امتياز لازم را از مجموع ۵۰۰ امتياز به دست آورد.

آخرين بررسى‌ها نشان داده كه بر اساس مقررات، ژاپن بالاترين رقم يعنى ۴۵۰ امتياز را مى‌گيرد و ايران پس از ژاپن، كره، چين، عربستان و استراليا در مكان ششم مى‌ايستد و بيش از سيصد امتياز به دست نمى‌آورد؛ امتيازى كه تنها يك سهميه را براى شركت در ليگ قهرمانان آسيا به ارمغان خواهد آورد.

تهديد رييس فدراسيون فوتبال ايران كه درست در اولين روز ليگ برتر در اغلب نشريات ورزشى و غير ورزشى منتشر شد، نشان از جدى بودن موضوع و آگاهى مديران فوتبال از خطر پيش رو مى‌داد.

حق پخش تلویزیونی؛ معضل پابرجا

على كفاشيان گفته بود اگر صدا و سيماى جمهورى اسلامى حاضر به پرداخت حق پخش مسابقات فوتبال نباشد امتياز لازم براى گرفتن سهميه در ليگ قهرمانان آسيا به دست نخواهد آمد و در اين صورت، اين سازمان مسئول وضع به وجود آمده خواهد بود.

گرفتن امتياز حق پخش تلويزيونى براى ليگ فوتبال در هفته‌هاى گذشته يكى از بحث‌برانگيزترين موضوعات رسانه‌هاى ورزشى در ايران بوده است؛ چالشى ميان فدراسيون فوتبال و سازمان ورزش كه تمام مذاكرات براى حل آن تاكنون بى‌نتيجه مانده است.

اما على‌رغم اظهارات رييس فدراسيون و روساى سازمان تربيت بدنى، گرفتن حق پخش تلويزيونى تنها معضل ليگ ايران براى رسيدن به استانداردهاى مطلوب کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) و فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال، نيست.

دخالت دولت در ورزش

مطلب اصلى جايى است كه با وجود تصويب اساسنامه جديد و مفاد موجود در آن، باشگاه‌هاى فوتبال در ليگ برتر تقريبا همگى دولتى هستند و اين سازمان تربيت بدنى است كه براى آنها تصميم مى‌گيرد.

در اين زمينه هم دو تيم استقلال و پرسپوليس را باید بارزترین نمونه دانست كه هر دو باشگاه به سازمان ورزش تعلق دارند و هيئت رييسه آنها از طرف رييس ورزش ايران تعيين مى‌شوند.

علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال درباره لزوم پرداخت حق پخش تلویزیونی هشدار داده بود
از طرف ديگر اتفاقى كه در ماه‌هاى گذشته افتاد و طى آن تصميم به انتقال باشگاه‌هاى تهرانى به شهرستان‌ها گرفته شد، از نظر كسى چون محسن صفايى فراهانى مثال آشكارى از دخالت دولت در فوتبال است كه اگر براى آن مدعى وجود داشته باشد مى‌تواند امتياز منفى زيادى براى فوتبال ايران در بر داشته باشد.

اين‌ها همه درحالى است كه برخلاف خواست AFC و فیفا ليگ حرفه‌اى ايران هنوز به عنوان يك سازمان غیر دولتی (NGO) به ثبت نرسيده و پس از هفت سال از راه‌اندازى ليگ برتر، هنوز زير مجموعه فدراسيون فوتبال محسوب مى‌شود.

به هر شكل اگر در فرصت باقى مانده تصميم‌گيرندگان فوتبال در ايران بتوانند تغييرى در شرايط ايجاد كنند و دست‌كم با صدا و سيما براى حق پخش مسابقات به تفاهم برسند، مى‌توان سپاهان، صبا باطرى و استقلال را در ليگ قهرمانان ديد، اگرنه پرسپوليس به عنوان قهرمان ليگ برتر در اين جام تنها خواهد ماند و حتى قهرمان جام حذفى هم راهى به ليگ باشگاه‌هاى آسيا نخواهد داشت.

اين فرصت اول اكتبر به پايان خواهد رسيد و در آن روز ناظران فيفا سرنوشت را براى باشگاه‌هاى ايرانى رقم خواهند زد.

 
 
استقلال و پرسپولیس فوتبال ایران
چشم انداز فصل بعد برای پرسپوليس و استقلال
 
 
فوتبال ایران فوتبال ایران
مهار واسطه گری ممکن است؟
 
 
داریوش مصطفوی فوتبال ایران
بررسی تغییرات گسترده در پرسپولیس
 
 
غلام پیروانی فوتبال ایران
نگاه آماری به هفتمین دوره لیگ برتر
 
 
خصوصی سازی باشگاه ها در ایران اقتصاد ورزش
مصائب خصوصی‌سازی در فوتبال ایران
 
 
فوتبال - غروب کدام افق؟
معضل نگاه کوتاه مدت در فوتبال ایران
 
 
ورزش و تلویزیون ورزش و تلویزیون
جدالی دیرینه در ایران
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران