http://www.bbcpersian.com

14:55 گرينويچ - چهارشنبه 06 اوت 2008 - 16 مرداد 1387

دادگاه به نفع بارسلونا رای داد

تیم فوتبال بارسلونا با پیروزی در دادگاه حکمیت ورزش (CAS) می تواند لیونل مسی، بازیکن آرژانتینی را از تورنمنت فوتبال المپیک خارج کند.

دادگاه CAS رای داده که باشگاه هایی که مسی 21 ساله، دیه گو (بازیکن وردر برمن) و رافینیو (شالکه) را بکار گرفته اند می توانند مانع حضور این بازیکنان در المپیک منع شوند.

مسی، بازیکن خط حمله تیم بارسلونا علاقه مند به شرکت در بازیهای المپیک بود اما باشگاهها می گویند که المپیک بخشی از تقویم بین المللی نیست.

فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال، اعلام کرده که از این تصمیم "متعجب و متاسف" است.

دادگاه CAS به این نتیجه رسیده که عمل فیفا بر اساس عرف بوده، نه قانون، و این بدان معناست که باشگاهها را نمی توان وادار کرد که بازیکنانشان را برای المپیک آزاد کنند.

دادگاه حکمیت ورزش در عین حال در بیانیه ای از فیفا و باشگاهها خواست که برای نشان دادن حسن نیت راه حل مناسبی را برای ورزشکارانی که می خواهند نماینده کشورشان در بازیهای المپیک باشند پیدا کنند.

سپ بلاتر، رئیس فیفا در واکنش به تصمیم دادگاه حکمیت ورزش گفت: "فیفا از این تصمیم متعجب و متاسف است اما به آن احترام می گذارد."

او همچنین گفت: "با این حال من از باشگاهها می خواهم که اجازه دهند بازیکنانشان در المپیک حضور پیدا کنند. این حرکتی صلح آمیز و در راستای روح بازیهای المپیک است."

آقای بلاتر پیشتر هم گفته بود که فیفا در قوانین فوتبال المپیک تجدید نظر خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که بازیهای 2012 لندن از درگیری های بین باشگاهها و کشورها در امان بمانند.

فیفا در روز 30 ژوئیه رای داد که باشگاهها باید بازکنان 23 سال و پایین تر را در صورت تقاضای دولت هایشان به بازیهای المپیک بفرستند.

اما بارسلونا، وردر برمن، و شالکه با شکایت از این حکم فیفا، به این رای واکنش نشان دادند.