BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:43 گرينويچ - چهارشنبه 03 سپتامبر 2008 - 13 شهریور 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
حکام ابوظبی؛ مالکان جدید در لیگ برتر انگلستان
 
سلیمان الفیهم
سلیمان الفیهم به نمایندگی از شیخ منصور بن زاید النحیان مدیریت باشگاه منچسترسیتی را بعهده خواهد داشت
انتقال مالکیت باشگاه فوتبال منچسترسیتی به سرمایه گذاران ثروتمند اهل ابوظبی و بلافاصله پس از آن، خرید روبینیو، بازیکن بزریلی سرشناس تیم رئال مادرید، برای منچسترسیتی از مهمترین اخباری بود که در پایان مهلت نقل و انتقالات در لیگ برتر انگلستان، پرهزینه ترین لیگ فوتبال اروپا، در رسانه ها مطرح شد و از جمله راب هیوز، ستون نویس اینترنشنال هرالد تریبیون نیز سرمقاله ای را به این تحول اختصاص داد.

راب هیوز می نویسد: "علاقه شدید به باشگاهی پرسابقه با کمد جوایز خالی نشان می دهد که چگونه شرایط دشوار بازار جهانی کالا، الیگارش های روس، افراد بانفوذ در صنعت فولاد هند، و شیخ های سلطان نشین های نفت خیز خلیج فارس، را به خریداران دارایی های شناخته شده در غرب تبدیل می کند."

این نویسنده یادآوری می کند که در حال حاضر نیمی از 20 باشگاه لیگ برتر بریتانیا تحت مالکیت تجار خارجی قرار دارند اما معتقد است تغییر مالکیت منچسترسیتی تحولی عمده را نشان می دهد.

به اعتقاد راب هیوز، نویسنده اینترنشنال هرالد تریبیون :"هرچند این اولین موردی است که حکام کشورهای حاشیه خلیج فارس راه خود را به عرصه فوتبال انگلستان پیدا می کنند، اما احتمالا آخرین مورد نخواهد بود."

کما اینکه نویسنده یادآوری می کند که ثروتمندان دوبی در همسایگی ابوظبی، در دو سال گذشته برای خریدن باشگاه لیورپول تلاش کرده اند.

رقابت دوبی و ابوظبی

اینترنشنال هرالد تریبیون یاد آوری می کند که پیش از استخراج نفت در اواخر دهه 50 میلادی در امارات متحده عربی، خانواده های نحیان و مکتوم سرگرم رقابت در شاهین-بازی بودند، اما در سالهای اخیر روحیه جسور حاکمان دوبی در سرمایه گذاری و تبدیل این منطقه به جاذبه ای برای تجارت جهانی، ابوظبی را، با وجود مالکیت 9 درصد نفت جهان، زیر سایه برده است.

این روزنامه معتقد است همزمان با ثروتمندتر شدن امارات متحده عربی، از توان سرمایه گذاران غربی برای ماندن در لیگ های فوتبال کاسته می شود و از این رو "بسیاری از کارشناسان معتقدند زمانی فراخواهد رسید که تام هیکس و جورج ژیلت جونیور، صاحبان آمریکایی باشگاه لیورپول، باشگاه را به خریداران سمج اهل دوبی بفروشند."

به محض تغییر مالکیت باشگاه منچسترسیتی، نزدیک به 65 میلیون دلار پول خرید روبینیو از رئال مادرید فراهم شد
راب هیوز یادآوری می کند که تراز تجاری ابوظبی به 50 میلیارد دلار در سال می رسد و صندوق اقتصادی خودمختار آن (Abu Dhabi United Group) حداقل هزار میلیارد دلار ارزش دارد و ارزش آن نیز رو به افزایش است.

با این حال به اعتقاد این نویسنده، سرمایه گذاری این صندوق در شرکتهایی همچون فراری و جنرال موتورز، و شرکت در پروژه هایی همچون پروژه یک میلیارد دلاری ساخت موزه ای همانند موزه لور پاریس نتوانسته به اندازه خریدن باشگاه منچسترسیتی و سپس استخدام روبینیو نام این صندوق را در رسانه های جهانی مطرح کند.

فوتبال: عامل اتلاف هزینه

اینترنشنال هرالد تریبیون یاد آوری می کند که پنج سال قبل رومان آبراموویچ پنج برابر هزینه انتقال روبینیو هزینه کرد تا چلسی را از قرض خارج کند و هرگز شکایت نمی کند که درآمد ناشی از انتقال آندری شوچنکو و شان رایت فیلیپس به آث میلان و منچسترسیتی بسیار کمتر از 100 میلیون دلار هزینه ای بوده که صرف خرید آنها شده است.

راب هیوز می نویسد: "او می داند که خرید یک باشگاه فوتبال، ضرر اقتصادی است" و از محمد الفاید صاحب مصری باشگاه فولام که اولین صاحب خارجی یک تیم انگلیسی بود نقل می کند که "کسب درآمد از قبل مالکیت باشگاه غیرممکن است."

این روزنامه تاکید می کند که 5.3 میلیارد دلار سهم باشگاه های لیگ برتر انگلستان از فروش حق پخش تصاویر تلویزیونی، با همان سرعتی که به جیب باشگاه ها وارد می شود، برای خرید بهترین بازیکنان جهان، حساب باشگاه ها را ترک می کند.

چرا سرمایه گذاری در فوتبال؟

رومن آبراموویچ می داند که باشگاه داری از دید اقتصادی سودآور نیست
اینترنشنال هرالد تریبیون می نویسد آبراموویچ همزمان با زندانی شدن یکی دو الیگارش دیگر در مسکو با کسب مالکیت چلسی، برای خود وجهه بین المللی خرید و تاکسین شیناوات، صاحب پیشین منچسترسیتی که به دنبال کسب پناهندگی در انگلستان است، با خرید این باشگاه خود را در انظار عمومی و رسانه ها نگه داشت.

از سوی دیگر خانواده آمریکایی گلیزر که ماکیت منچستریونایتد را در اخیتار دارد همانند مالکان آمریکایی باشگاه لیورپول، معتقد بود می توان بازاریابی موفق تری برای فوتبال انگلستان در خارج از این کشور انجام داد.

اما در نهایت این روزنامه وضعیت جیانی آنجلی، رئیس امپراتوری فیات در ایتالیا را یاد آور می شود که برای تیم خود، یوونتوس، بازیکنانی بسیار مشهور را خریداری کرد و اعتراف کرد که این کار، لذتی سبکسرانه است که به اعتیاد تبدیل شده.

آنجلی خرید بازیکنان فوتبال را به خرید تابلو، یا اسب مسابقه، یا خانه هایی بیش از آنکه توان مدیریت آن وجود داشته باشد، مقایسه کرده بود و در مصاحبه ای به اینترنشنال هرالد تریبیون گفته بود: "من بیش از آنچه باید پول و وقت صرف این کار می کنم."

"اما از نظر من خیلی کار جذابی است."

 
 
فوتبال در روسیه از دیگر رسانه ها
اهمیت پیشرفت در فوتبال برای روسیه
 
 
بازیکنان منچستریونایتد فوتبال انگلستان
لیگ برتر: ملال آور یا هیجان انگیز
 
 
فوتبال اروپا و انگلستان فوتبال اروپا
لیگ انگلستان، برترین لیگ قاره؟
 
 
نشان لیگ برتر فوتبال بی‌رحم
برکناری پیاپی مربیان در لیگ برتر انگلستان
 
 
اقتصاد فوتبال اقتصاد ورزش
لیگ برتر انگلستان پردرآمدترین لیگ اروپا
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران