BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:35 گرينويچ - پنج شنبه 18 سپتامبر 2008 - 28 شهریور 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
فتح الله زاده و تاوان تصمیمات اشتباه
 

 
 
علی فتح الله زاده
تیم استقلال در دومین دوره مدیرعاملی علی فتح الله زاده روزهای خوبی را پشت سر نگذاشت
در اوایل اردیبهشت ماه 1387 هنگامی که علی فتح الله زاده خویی با حکم محمد علی آبادی، رئیس سازمان تربیت بدنی، مدیریت باشگاه استقلال را برعهده گرفت بسیاری از هواداران این تیم پرطرفدار بازگشت مدیر عامل سابقشان را جشن گرفتند و در اولین حضور علی فتح الله زاده در تمرینات استقلال، طرفداران بسان یک قهرمان از او استقبال کردند.

اما عمر مدیریت قهرمان آن روزهای استقلال در این باشگاه حتی به 17 ماه هم نرسید و چهارشنبه 27 شهریور 1387 حکم برکناری آقای فتح الله زاده در شرایطی صادر شد که بعید است هواداران استقلال مثل 17 ماه پیش وی را مدیر عامل ایده آل خود بدانند.

استقلال در سال 85 از نظر مدیریتی دورانی بحرانی را پشت سرگذاشت؛ ارسال نشدن مدارک این تیم به کنفدراسیون فوتبال آسیا و کنار گذاشتن آبی ها از لیگ قهرمانان قاره، شوک بزرگی به این تیم وارد کرد و این "فاجعه" موجب شد تا مقداد نجف نژاد و اعضای هیات مدیره باشگاه همگی کنار بروند و استقلال چندین ماه بدون هیات مدیره و مدیر عامل و با سرپرستی حمید رضا بهمنی اداره شود.

در آن برهه عده ای از هواداران، فتح الله زاده را یک "فرشته نجات" می دانستند و تصور می کردند با بازگشت او تیم محبوبشان سروسامان می گیرد و به همین علت در برخی از بازی های استقلال در هفته های پایانی لیگ ششم "پارچه نوشته"هایی در ورزشگاه آزادی دیده می شد که بر روی آنها بازگشت فتح الله زاده خواسته شده بود.

از طرفی رابطه خوب فتح الله زاده با مدیران سازمان تربیت بدنی هم به او کمک کرد تا پس از چهار سال دوباره مدیریت استقلال را در دست بگیرد.

وی در همان اولین نشست مطبوعاتی اش به استقلالی ها قول داد که تیم دیگر مشکلات مدیریتی نخواهد داشت و او مانند دوره اول مدیریتش ستاره های زیادی را به استقلال خواهد آورد.

مطمئنا آن زمان فتح الله زاده فکرش را هم نمی کرد که عمر مدیریتش اینقدر کوتاه باشد و در این میان آنچه که باعث شد جایگاه مدیر عامل سابق استقلال هر روز در این باشگاه متزلزل تر از روز قبل شود و در نهایت ازبین برود نتایج ضعیف این تیم در این هفته ماهه بود.

کسب بدترین نتایج تاریخ

فتح الله زاده بر خلاف میل خود امیر قلعه نویی را دوباره به عنوان سرمربی استقلال برگزید
هنگامی که فتح الله زاده حکم مدیر عاملی استقلال را دریافت کرد تنها سه هفته تا پایان لیگ ششم باقی مانده بود و استقلال در صدر قرار داشت و از شانس بسیار بالایی برای تکرار قهرمانی اش برخوردار بود، اما این تیم هر سه دیدار خود که همگی خانگی هم بود را باخت تا صدرنشینی را با مقام چهارمی عوض کند و بدین ترتیب شروع کار فتح الله زاده در استقلال با یک ناکامی همراه شد، با این حال او به فصل 87/86 بسیار خوش بین بود.

در ابتدا ناصر حجازی مربی مورد علاقه اش را به عنوان سرمربی جدید استقلال معرفی کرد و سپس همان طور که قول داده بود چندین بازیکن صاحب نام را به جمع آبی ها اضافه کرد.

با این وجود استقلال در پایان فصل با این تدابیر فتح الله زاده سیزدهم شد و بدترین رتبه تاریخ خود را بدست آورد تا مشخص شود تصمیمات مدیر عامل این باشگاه چندان کار آمد نبوده است.

نتایج ضعیف حجازی باعث شد تا فتح الله زاده اورا برکنار کند و دست به دامن فیروز کریمی شود و اما کریمی هم نتوانست دردی از استقلال دواکند.

از طرفی اکثر خریدهای فتح الله زاده از جمله آرش برهانی، فرهاد مجیدی، محسن بیاتی نیا، حمید شفیعی، میثم منیعی، و مهرداد پولادی به هیچ وجه نتوانستند رضایت هواداران را فراهم سازند.

این ناکامی بزرگ کار را به جایی کشاند تا فتح الله زاده امیر قلعه نویی را به استقلال بازگرداند.

همه می دانستند که رابطه خوبی بین این دو وجود نداشت ودر همان روزهای ابتدایی بازگشت فتح الله زاده به استقلال، او و قلعه نویی به دفعات در رسانه ها علیه یکدیگر مصاحبه کرده بودند.

حتی گفته می شد آوردن فیروز کریمی به این علت بوده که راه بازگشت قلعه نویی بسته شود.

با این حال نتایج دور از انتظار استقلال عاملی شد تا فتح الله زاده با فشار هواداران و هیات مدیره قلعه نویی را به استقلال باز گرداند.

استقلال با قلعه نویی قهرمان جام حذفی شد و به نظر می رسید قلعه نویی و فتح الله زاده می توانند به طور مسالمت آمیز در کنار هم کار کنند و آن قهرمانی جایگاه مدیر عامل را تضمین کرده است.

استقلال هفتمین دوره لیگ برتر را با ناصر حجازی بد شروع کرد و با فیروز کریمی بدتر تمام کرد
با وجود آنکه در ماه های گذشته به دفعات شایعاتی مبنی بر برکناری فتح الله زاده شنیده شد، اما استقلال فصل جدید را هم با مدیریت علی فتح الله زاده خویی شروع کرد.

با این حال این بار این تیم پر سابقه پایتخت حتی بدتر از سال گذشته نتیجه گرفت؛ کسب تنها چهار امتیاز در پنج بازی اول موجب شد تا بدترین شروع تاریخ برای این تیم رقم بخورد

این بار، نتایج ضعیف به جای اینکه سرمربی را برکنار کند باعث از دست رفتن شغل مدیر عامل باشگاه شد و بدین ترتیب نتایج ضعیف استقلال در 17 ماه مدیریت فتح الله زاده کاری کرد که او در دوره دوم حضورش در راس استقلال دوران ناموفقی را پشت سر بگذارد و زودتر از آنچه تصور می کرد شغلش را از دست بدهد.

خرید های نا کار آمد

در این میان باید گفت فتح الله زاده تاوان تصمیمات اشتبهاهش راداد.

اگر او در ابتدای فصل قبل در یک اقدام احساسی ناصر حجازی را سرمربی نمی کرد و در خرید بازیکنان جدید، به جای استخدام بازیکنان پرهیاهو با دقت بیشتر بازیکنانی کار آمد را به خدمت می گرفت، به احتمال فراوان این تیم در فصل گذشته در رتبه ای بهتر از سیزدهم قرار می گرفت.

استقلال تیمی بود که هافبک دفاعی نداشت و نبود یک گلزن در این تیم به چشم می آمد، اما در بعضی از پست ها تراکم بازیکن وجود داشت، که این مشکلات ناشی از عملکرد نه چندان مطلوب فتح الله زاده در فصل نقل و انتقالات بود.

در ادامه فتح الله زاده برای رهایی از بحران روی به مربی ای آورد که رابطه خوبی با او نداشت و نتایج ضعیف این مربی دامن گیر خودش شد تا پایان کارش را در روز چهارشنبه 27 شهریور ببیند.

بر بسیاری پوشیده نیست که رابطه نه چندان مستحکم قلعه نویی و فتح الله زاده به اندازه نتایج ضعیف این تیم در کنار رفتن مدیر عامل استقلال نقش داشته است.

 
 
فوتبال ایران فوتبال ایران
آغاز ليگ برتر ايران با دغدغه‌هاى آسيايى
 
 
استقلال و پرسپولیس فوتبال ایران
چشم انداز فصل بعد برای پرسپوليس و استقلال
 
 
غلام پیروانی فوتبال ایران
نگاه آماری به هفتمین دوره لیگ برتر
 
 
فوتبال - غروب کدام افق؟
معضل نگاه کوتاه مدت در فوتبال ایران
 
 
ناصر حجازی ناصر حجازی
خداحافظى با نيمكت محبوب آبى ها
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران