http://www.bbcpersian.com

14:26 گرينويچ - يکشنبه 21 سپتامبر 2008 - 31 شهریور 1387

آلکس کپ استیک
خبرنگار ورزشی سرویس جهانی بی بی سی

حمایت از ورزش در سایه بحران مالی جهانی

مشکلات مالی در آمریکا می تواند تبعاتی نیز برای یکی از بزرگترین باشگاه های فوتبال جهان داشته باشد.

بر روی پیراهن های منچستریونایتد آرم موسسه بیمه آمریکایی AIG (بزرگترین موسسه بیمه این کشور) حک شده که با مشکلات مالی پیش آمده برای این موسسه، اکنون قسمت عمده ای از آن به دولت آمریکا تعلق دارد.

وجود این حامی مالی متضمن درآمد قابل توجهی برای منچستریونایتد است.

اما در شرایطی که وست هم یونایتد، دیگر تیم لیگ برتر انگلستان، پس از ورشکستگی حامی مالی خود به دنبال موسسه ای دیگر می گردد تا نام آن را بر روی پیراهن های خود حک کند، به نظر می رسید در حال حاضر سود اقتصادی فوری اولویت تیمهای انگلیسی نیست.

قرارداد چهار ساله منچستریونایتد با AIG معادل 113 میلیون دلار برای این باشگاه ارزش دارد که بیشترین مبلغ برای حمایت مالی از یک باشگاه فوتبال انگلیسی محسوب می شود.

حک شدن نام این شرکت بر روی پیراهن باشگاهی در حد و اندازه منچستریونایتد نه تنها می تواند نشاندهنده عملکرد تجاری مثبت این شرکت تلقی شود، بلکه می تواند پای این باشگاه را به بازارهای جدیدی در نقاط دیگر جهان باز کند.

AIG که فعالیت آن به آمریکا محدود نمی شود، بهترین شرایط برای کمک به منچستریونایتد جهت شناساندن بیشتر این تیم را دارد و منچستریونایتد هم می تواند اقدام مشابهی را برای این موسسه بیمه انجام دهد و آن را بیشتر به مردم بشناساند.

او می گوید: "10 سال قبل حمایت مالی از یک تیم تنها حکم فروش فضایی بر روی پیراهن یک تیم برای تبلیغات را داشت، اما اکنون می بینیم که باشگاه ها نگاه استراتژیک تری نسبت به معاملات حمایت مالی دارند و به آنها به چشم یک همکاری جهت افزایش گستره فعالیت اقتصادی خود نگاه می کنند."

با درنظر گرفتن وجهه منچستریونایتد و قدرت تجاری نام و آرم این باشگاه، حتی اگر دولت آمریکا تصمیم بگیرد حمایت مالی از این باشگاه را متوقف کند، منچستریونایتد مشکل چندانی برای یافتن یک حامی مالی دیگر با شرایط مشابه نخواهد داشت.

اگر تغییری هم در این همکاری اقتصادی رخ ندهد، منچستریونایتد تنها تیم انگلیسی نخواهد بود که از سوی یک دولت مورد حمایت مالی قرار می گیرد.

نیوکاسل یونایتد هم بر پیراهن باشگاه خود نام نوردرن راک (Northern Rock)، بانکی را حک کرده که اوایل سال جاری میلادی ورشکسته شد و اکنون دولت بریتانیا اداره آن را در اختیار دارد.

در این بین باید باشگاه بارسلونا را یک استثنای جالب و هوشمندانه دانست.

این کار باعث شده که بارسلونا به عنوان تیمی کاملا متفاوت از باشگاه های دیگر شناخته شود و به این باشگاه وجهه موسسه ای مسئول و فعال در جامعه ببخشد؛ ضمن اینکه این باشگاه یکی از ثروتمندترین باشگاه های فوتبال جهان نیز محسوب می شود.