http://www.bbcpersian.com

15:50 گرينويچ - چهارشنبه 15 اکتبر 2008 - 24 مهر 1387

کره شمالی در تهران مغلوب شد

تیم ملی فوتبال ایران به اولین برد خود در مرحله دوم مقدماتی جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی دست یافت.

تیم ملی ایران که در استادیوم آزادی میزبان کره شمالی صدرنشین گروه B مسابقات تا پیش از برگزاری این مسابقه بود موفق شد این تیم را با نتیجه 2-1 شکست دهد.

گل اول ایران توسط مهدی مهدوی کیا به ثمر رسید که برای اولین بار پس از 9 ماه برای تیم ملی ایران به میدان رفت و جواد نکونام نیز گل دوم ایران را به ثمر رساند.

در دیگر مسابقه این گروه کره جنوبی با پیروزی 4-1 مقابل امارات متحده عربی به صدر گروه B رسید و ایران نیز با این پیروزی چهار امتیازی شد و با وجود امتیاز برابر به واسطه تفاضل گل کمتر، پس از کره جنوبی در مکان دوم جدول گروه ایستاد.

بازیکنان ایران تنها ساعاتی پس از آن به میدان رفتند که مناقشه میان تلویزیون ایران و شرکت WSG، صاحب امتیاز پخش مسابقه، با پرداخت حق پخش از سوی شبکه سوم تلویزیون ایران خاتمه یافت.

پیش از آن کنفدراسیون فوتبال آسیا ایران را تهدید کرده بود که در صورت پرداخت نشدن حق پخش، اجازه ورود هیچکدام از دوربینهای تلویزیونی ایران را به استادیوم آزادی نخواهد داد، اما در نهایت این اختلاف مالی به سود تماشاگران تلویزیونی خاتمه یافت.

یک بازی تهاجمی

ایران که در بازی اول این مرحله در خاک عربستان سعودی به يك امتياز ارزشمند دست يافت، مقابل کره شمالی تهاجمی آغاز کرد و در دقیقه نهم مسابقه به گل رسید.

مجتبی جباری توپ را از سمت راست محوطه جریمه کره شمالی به روی دروازه حریف ارسال کرد و مهدی مهدوی کیا که مقابل محوطه شش قدم و روبروی تیر دوم کره شمالی جا گیری کرده بود، با ضربه سر توپ را درون دروازه کره شمالی قرار داد.

گل دوم ایران نیز بطور کامل محصول کار لژیونرها بود، در دقیقه 63 مسابقه مهدی مهدوی کیا در ضربه ای آزاد از سمت راست دروازه کره توپ را ارسال کرد که توپ در سمت چپ به مسعود شجاعی رسید. شجاع مجددا توپ را بر روی دروازه ارسال کرد که جواد نکونام، هم باشگاهی او با بغل پا گل دوم ایران را به ثمر رساند.

کره شمالی در دقایق بعد جریان بازی را تغییر داد و هشت دقیقه پس از گل دوم ایران رحمتی، دروازه بان ایران را وادار به واکنشی جدی نمود.

دو دقیقه بعد کره شمالی در تاکتیکی شبیه به گل اول ایران، با استفاده از یک ضربه آزاد یکی از گل ها را جبران کرد.

کره شمالی باز هم دروازه ایران را تهدید کرد اما ضد حملاتی از سوی ایران در دقایق 77 و 82، کره را تا اندازه ای عقب راند.

تیم ایران با ترکیب مهدی مهدوی کیا، مهدی رحمتی، مجتبی جباری، جواد نکونام، جلال حسینی، حسین کعبی، غلامرضا رضایی، حسین خطیبی، هادی عقیلی، مسعود شجاعی، ستار زارع به میدان رفت و در نیمه دوم مجتبی جباری با ایمان زندی (دقیقه 79)، رسول خطیبی با سید صالحی (دقیقه 82) و غلامرضا رضایی با مازیار زارع (دقیقه 90) تعویض شدند.

مسئله این است: با کریمی، یا بدون کریمی

تیم ملی ایران در شرایطی پای به میدان گذاشت که در هفته پیش از این مسابقه مسئله رد دعوت به تیم ملی از سوی علی کریمی، مهاجم تازه بازگشته پرسپولیس در رسانه های ایران همه چیز را تحت تاثیر قرار داده بود.

این بازیکن که از زمان بازگشت به پرسپولیس روندی صعودی را طی کرده بود و به ثمر رساندن سه گل توسط او مقابل ابومسلم، به دعوت او به تیم ملی ایران انجامید، به گزارش خبرگزاری فارس، ساعاتی پیش از مسابقه اعلام کرد با نظر "بعضی نزديكان" و برای جلوگیری از ایجاد "حاشیه" در استادیوم آزادی نیز حضور نخواهد یافت.

مسابقه بعدی ایران در روز 19 نوامبر در امارات متحده عربی و مقابل تیم ملی این کشور برگزار خواهد شد.