شیوع ویروس کرونا

 1. مشاوران سازمان غذا و دارو آمریکا: برای تصمیم‌گیری درباره واکسن جانسون و جانسون اطلاعات کافی نداریم

  مشاوران مرکز مدیریت و کنترل بیماری‌های آمریکا، سی‌دی‌سی، می‌گویند با اطلاعات موجود درباره افرادی که بعد از تزریق واکسن جانسون و جانسون دچار نوع بسیار نادری از لخته خون شده‌اند نمی‌توانند درباره ادامه یا توقف استفاده از این واکسن نظر دهند و به زمان و اطلاعات بیشتری نیاز دارند.

  استفاده از واکسن جانسون و جانسون که تاکنون به حدود ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار آمریکایی تزریق شده، از دو روز پیش و به پیشنهاد مرکز کنترل بیماری‌ها، سی دی سی، و سازمان غذا و داروی آمریکا، اف‌دی‌ای، به حالت تعلیق درآمده است.

  این تعلیق در پی آن روی داد که از میان حدود ۷ میلیون تزریق کننده این واکسن، ۶ زن که همگی زیر ۴۰ سال سن دارند، دچار نوع بسیار نادری از لخته خون شدند. یکی از این ۶ زن جان باخته و یکی دیگر هم در وضعیت وخیم به سر می‌برد.

  به همین علت هم قرار بود امروز گروه مشاوران مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا با توجه به اطلاعات مربوط به این موارد لخته خون، درباره دستورالعمل‌ها و هشدارهای پیش از تزریق واکسن جانسون و جانسون تصمیم گیری کنند.

  اما این گروه عصر چهارشنبه، ۱۴ آوریل، اعلام کرد که برای تصمیم گیری در این باره اطلاعات کافی در دست ندارد.

  به این ترتیب، از سرگیری تزریق دوباره واکسن جانسون و جانسون در آمریکا به تاخیر خواهد افتاد.

 2. Video content

  Video caption: آمار رسمی جان‌باختگان کرونا در تهران سه رقمی شد

  وزارت بهداشت می‌گوید در ۲۴ ساعت گذشته ۲۹۱ نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند. در حال حاضر ۲۹۵ شهرستان در ایران قرمز و ۹۹ شهرستان نارنجی هستند.

 3. واکسن مدرنا

  واکسیناسیون با واکسن کرونای ساخت مدرنا/موسسه سلامت آمریکا در انگلستان آغاز شد. در کنار واکسن فایزر/بیوان‌تک و استرازنکا/آکسفورد، این سومین واکسن کرونایی است که در انگلستان استفاده می‌شود. این واکسن در ۲۱ مرکز در انگلستان تزریق می‌شود و در کنار واکسن فایزر، جایگزین واکسن استرازنکا برای افراد زیر ۳۰ سال است که اخیرا شبهاتی در باره ربط آن با یک عارضه نادر مطرح شده است.

  خبر کامل
  next
 4. استاندار تهران: تمام تخت‌های بیمارستانی ویژه کرونا در تهران پر شده است

  انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران در جلسه ستاد مقابله با کرونا گفته: «ظرفیت بیماران کرونایی در بیمارستان‌های استان تهران ۶ هزار و ۶۹۱ نفر است که این ظرفیت پر شده است».

  استاندار تهران همزمان گفته مصوبه‌ای برای افزایش ظرفیت بیمارستانی و استفاده از بیمارستان‌ها خصوصی اختصاص یافته است.

  موج چهارم ابتلا به ویروس کرونا در ایران که پس از تعطیلات نوروزی در این کشور آغاز شده در یک هفته گذشته آمارهای ابتلا به کووید۱۹ را به شدت افزایش داده است.

  در همین حال، ایران که می‌گوید چند پروژه همزمان برای تولید واکسن کرونا در دست دارد، روند واکسیناسیون عمومی را به کندی آغاز کرده و امیدوار است در چند ماه اینده با اضافه شدن عرضه داخلی واکسن، از روند صعودی ابتلا جلوگیری کند.

 5. Video content

  Video caption: وضعیت نگران‌کننده شیوع کرونا در زندان‌های ایران

  در ایران، با وخیم‌تر شدن شیوع کرونا، مقام‌های مسئول گفته‌اند که آمار رسمی قربانیان مربوط به خریدهای نوروزی پیش از عید است .

 6. 'شیوع پرشتاب' کرونا در ایران: مرگ ۲۷۴ بیمار و شناسایی ۲۳ هزار و ۳۱۱ مورد جدید

  از روز شنبه تهران برای ده روز تعطیل شده است
  Image caption: از روز شنبه، و در پی شیوع شدید کرونا بار دیگر تهران برای ده روز تعطیل شده است

  وزارت بهداشت ایران در آمار روزانه مربوط به شیوع کرونا از مرگ ۲۷۴ بیمار و شناسایی ۲۳ هزار و ۳۱۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ خبر داد.

  سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران با اعلام این آمار گفت که از دیروز تا امروز (دوشنبه) دو هزار و ۸۸۴ بیمار در بیمارستان بستری شدند.

  بر اساس آمار رسمی مجموع بیماران مبتلا به کووید۱۹ در ایران به دو میلیون و ۹۳ هزار و ۴۵۲ نفر و مجموع کسانی که از این بیماری جان باختند به ۶۴ هزار و ۷۶۴ نفر رسیده است.

  به گفته خانم لاری، چهار هزار و ۴۴۰ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند.

  خانم لاری هشدار داد که "وضعیت شیوع بیماری در تمامی استان‌های ایران پر شتاب است و همچنان شاهد "خیز فزاینده نسبتا عمودی در بیماران سرپایی و بستری در کشور" هستند.

  امروز بر تعداد شهرهای وضعیت قرمز افزوده شده است: در حال حاضر تعداد شهرستان‌های قرمز به ۲۹۵، شهرهای نارنجی به ۹۹، شهرهای زرد به ۴۵ و تعداد شهرهای آبی به ۹ شهرستان تغییر کرد.

  موج چهارم کرونا در ایران: تعطیلی سراسری ده روزه از شنبه آغاز می‌شود

 7. غسل رستکاری در مراسم هندوها

  ده‌ها هزار نفر در هند برای غسل کردن در رود مقدس گنگ گرد آمده‌اند، در حالیکه موج بیماری کشنده کووید-۱۹ همچنان سراسر کشور را دربر گرفته است.

  خبر کامل
  next
 8. مرحله دیگر کاهش محدودیت‌ها در بخش‌هایی از بریتانیا: بازشدن کلیه مغازه‌ها و مراکز ورزشی

  فروشگاه پرایمارک که به عرضه لباس‌های ارزان قیمت شهرت دارد
  Image caption: بیرمنگام: از ساعاتی پیش از باز شدن فروشگاه‌ها، در مقابل فروشگاه پرایمارک که به عرضه لباس‌ها و اجناس ارزان قیمت شهرت دارد، صفی از مشتری‌ها تشکیل شد

  از امروز در مرحله دیگری از کاهش محدودیت‌ها در بخش‌های مختلف بریتانیا از جمله انگلستان کلیه مغازه ها، آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی باز شده است. سالن‌های ورزشی، سونا، باغ وحش‌ها و پارک‌های بازی، کتابخانه ها فعالیت خود را از سر گرفتند.

  میخانه ها فقط می‌توانند در فضای باز از مشتری ها پذیرایی کنند. قرار است ۲۲ آوریل، ده روز دیگر دوباره محدودیت‌های موجود بررسی شود.

  در آمار روزانه کرونا دیروز، یکشنبه مرگ ۷ نفر و شناسایی ۱۷۳۰ بیمار جدید در بریتانیا اعلام شده است.

  این پایین ترین آمار کرونا از ۱۴ سپتامبر سال گذشته تا کنون است. احتمالا آمار واقعی بالاتر است چون معمولا در تعطیلات آخر هفته آمار به طور کامل اعلام نمی‌شود.

  باز شدن فضای باز میخانه ها
  Image caption: میخانه‌ها اجازه دارند از امروز در فضای باز از مشتریان پذیرایی کنند
 9. A person in PPE draws the vaccine from a vial into a syringe

  ما می‌دانیم که برای برگرداندن دنیا به حالت عادی واکسن کرونا نقش اساسی دارد اما موانع بسیار، راه بعضی کشورها را بسیار طولانی‌تر می‌کند. به عنوان مثال، بعضی کشورها و بلوک‌های سیاسی به محض در دسترس قرار گرفتن واکسن شروع برای خرید آن به رقابت برخاستند. این "ملی گرایی واکسنی" کشورهای فقیرتر را به ته صف هل می‌دهد.

  خبر کامل
  next
 10. Video content

  Video caption: ناهماهنگی و اختلاف در اجرای مقررات مقابله با کرونا در ایران

  در ایران، آمار رسمی جانباختگان کرونا با جهشی چشمگیر به حدود 260 نفر در روز رسیده است.