روح‌الله زم

 1. شیرین نجفی، از همکاران روح الله زم در آمد نیوز به 'مرخصی درمانی' اعزام شد

  شیرین نجفی، یکی از ادمین‌های کانال تلگرامی "آمدنیوز" دیروز، یکشنبه ۲۰ تیرماه با تودیع قرار وثیقه ۵ میلیارد و پانصد میلیون تومانی، همراه با پابند نظارتی الکترونیک به مرخصی درمانی اعزام شد.

  خبرگزاری هرانا به نقل از یکی از نزدیکان خانم نجفی گزارش داد که او اواخر سال ۹۸ توسط ماموران سپاه قدس دستگیر و به ایران منتقل شده بود.

  به گفته این منبع "شیرین نجفی از زمان بازداشت تا خردادماه ماه ۹۹ در بازداشتگاه سپاه ثارالله و از آن زمان تاکنون در بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند دو الف زندان اوین در سلول انفرادی نگهداری می‌شد."

  نام شیرین نجفی پس از دستگیری روح الله زم مطرح شد.

  مهرماه سال ۱۳۹۸ سپاه پاسداران ایران از بازداشت روح الله زم خبر داد. آقای زم از فرانسه به عراق سفر کرده بود. او حدود یکسال پس از بازداشت اعدام شد.

  شیرین نجفی پس از دستگیری روح الله زم با رسانه‌ها مصاحبه کرد و گفت از عراق به ترکیه بازگشته است اما او ناگهان ناپدید شد.

  آن زمان مهسا رازانی، همسر روح‌الله زم، گفته بود که "شیرین نجفی از همکاران سایت آمدنیوز که مورد اعتماد آنها بوده، در عراق حضور داشته است." او همچنین گفته بعد از "ربوده شدن روح‌الله زم" با شیرین نجفی در تماس بوده است.

  پیشتر یکی از نزدیکان شیرین نجفی در گفتگو با بی‌بی‌سی ادعا کرده بود که او در تمام مدت "ربوده شدن" آقای زم و بعد از آن در ایران بوده و همه صحبت‌ها و مصاحبه‌ها در یکی از اتاق‌های سازمان اطلاعات سپاه انجام می‌شده است.

  View more on twitter
 2. Video content

  Video caption: 'شعر روی سنگ قبر روح‌الله زم انتخاب خودش بود'

  در چهلمین روز اعدام روح الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز و فعال سیاسی مخالف حکومت ایران، خواهرش تصویری از سنگ قبر او منتشر کرده که این شعر حافظ بر آن نوشته شده:

 3. Video content

  Video caption: محکومیت‌های تازه در پرونده روح‌الله زم؛ شیرین نجفی در بازداشت

  سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته شیرین نجفی به اتهام همکاری با روح‌الله زم، موسس و مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز در ایران دستگیر و در دادگاه محکوم شده است.

 4. Video content

  Video caption: دو هزار و بیست، سال خونین خبرنگاران

  نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که در سال میلادی جاری که به روزهای پایانی آن می‌رسیم بیش از 50 خبرنگار در سراسر جهان به علت انجام وظیفه جان خود را از دست داده‌اند.

 5. مسعود آذر

  بی‌بی‌سی

  IRAN

  از روزی که محمود امجد استاد اخلاق حوزه در واکنش به اعدام روح الله زم، آیت‌الله علی خامنه‌ای را مسوول همه "جنایت‌ها" از سال ۸۸ به بعد خواند و از استبداد رای رهبر حکومت ایران انتقاد کرد، سیلی از اتهام‌ها و انتقادها علیه او روانه شد.

  خبر کامل
  next
 6. روح الله زم و دخترش نیاز

  نزدیکان روح‌الله زم، روزنامه‌نگار اعدام شده در ایران، جزئیات بیشتری از آخرین ساعات زندگی او در زندان شرح داده‌اند از جمله خواهرش که گفته او از اعدام هراس نداشته و دخترش که خبر داده در دقایق پایانی زندگی به او در خارج از ایران تلفن زده و وصیت کرده است.

  خبر کامل
  next
 7. زم

  سایت خبری شفقنا خبر داده است که مقامات ایران "هرگونه سوءاستفاده از نام آقای سیستانی در جریان بازداشت آقای زم را قاطعانه تکذیب" کرده‌اند. اواخر مهرماه (اوسط اکتبر) روزنامه فیگارو به نقل از منابعی نوشت که آقای زم فریب ماموری را خورد که او را قانع کرد می‌تواند با آیت‌الله سیستانی، روحانی برجسته شیعه دیدار کند و برای همین به نجف سفر کرد.

  خبر کامل
  next
 8. انتقاد پدر روح‌الله زم: چرا دادسرای تهران نام پسرم را از روح الله به نیما تغییر داد؟

  پدر روح‌الله زم، روزنامه‌نگار ایرانی که روز شنبه اعدام شد، خطاب به رئیس قوه قضائیه از اینکه "در نخستین اطلاعیه صادرهٔ رسمی قوه قضاییه" پس از اعدام پسرش، نام او از روح‌الله به "نیما" تغییر داده شده، انتقاد کرد.

  محمدعلی زم در یک پست اینستاگرامی نوشت که نام پسرش را روز ۵ مرداد ۱۳۵۷، یعنی ۷ ماه پیش از انقلاب و "در شرايطی که نام "روح الله" در زمرهٔ "نام‌های ممنوعه و جرم بوده" انتخاب کرده است و با وجود مشکلات گرفتن شناسنامه بر این نام اصرار داشته است.

  او همچنین نوشته که در تمام مراحل "از تهیه و قرائت کیفرخواست، خطابات قاضی در همهٔ جلسات دادگاه که گزیدهٔ آنها از سیمای ملی پخش می‌گرديد، در حکم اعدام دادگاه بدوی، ديوان عالی و اعلام تأیید آن توسط سخنگوی قوه" همه جا او به نام روح الله زم بوده است.

  دادسرای تهران در اطلاعیه جدید خود از روح الله زم به عنوان نیما زم نام برده بود.

  View more on instagram
 9. کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد: اعدام روح‌الله زم بر اساس الگوی تکراری اعترافات اجباری بوده است

  میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از مقامات ایران خواست که "فورا استفاده نگران کننده و فزاینده از مجازات اعدام و اتهامات مبهم امنیتی را برای سرکوب صداهای مستقل و مخالف حکومت را متوقف کند."

  خانم باچله در واکنش به اعدام روح الله زم در بیانیه‌ای تاکید کرد که صدور و اجرای حکم اعدام روح الله زم، "بر اساس الگوی تکراری گرفتن اعترافات اجباری بوده که زیر شکنجه گرفته شده و از تلویزیون ایران پخش شده است."

  در بیانیه خانم باچله آمده که طبق قوانین بین المللی حقوق بشر، "استفاده از مجازات اعدام باید محدود به جدی‌ترین جرایم، شامل قتل عمد و بر اساس ضمانت‌های دادرسی عادلانه باشد؛ شرایطی که به وضوح در پرونده روح الله زم رعایت نشده است."

 10. اعتراض رئیس کمیسیون روابط خارجی پارلمان بریتانیا نسبت به اعدام روح الله زم

  تام توگندهات، رئیس کمیسیون روابط خارجی پارلمان بریتانیا به اعدام روح الله زم واکنش نشان داد و قتل روزنامه نگاران را در هر جای دنیا تهدیدی علیه آزادی دانست.

  آقای توگندهات در توییتی به زبان فارسی نوشت: "قتل روزنامه نگاران در هر جای دنیا تهدید علیه آزادی است. خاشقجی و حالا زم جانشان را در راه آزادی از دست داده اند و ما باید اعتراض خود را در مورد قتل هر دوی آنها اعلام کنیم. هر دو لایق اجرای عدالت هستند."

  اعدام روح الله زم با واکنش جهانی رو به رو شد. اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای "با شدیدترین عبارات" اعدام روح الله زم روزنامه‌نگار و ناراضی ایرانی که از اعتراضات ضددولتی حمایت کرده بود را محکوم کرد.

  نهادهای حقوق بشری، اتحادیه اروپا، آمریکا و کانادا اعدام روح‌الله زم را به شدت محکوم کرده‌اند.

  روز یکشنبه فرانسه، ایتالیا، اتریش و آلمان اعلام کردند که شرکت سفیران خود در یک نشست اقتصادی مربوط به ایران را در واکنش به اعدام روح‌الله زم لغو کرده‌اند.

  شورای برگزاری نشست اقتصادی اروپا این همایش سه روزه را که قرار بود از امروز شروع شود، به تعویق انداخت.

  ساعتی پیش از خبر به تعویق افتادن این نشست، پتریک وینتور، سردبیر دیپلماتیک روزنامه گاردین که قرار بود مجری یکی از این نشست‌ها باشد، اعلام کرد در اعتراض به اعدام "نفرت‌انگیز" روح‌الله زم، میزگرد اقتصادی سفرای اروپایی را اداره نخواهد کرد.