زیست شناسی

 1. حشرات

  حشرات بی شمارترین و متنوع‌ترین جانوران روی کره زمین هستند. اما چرا آنها اینقدر موفق هستند؟ و آیا واقعا امکان دارد که روزی حشرات کنترل جهان را به دست بگیرند؟

  خبر کامل
  next
 2. میشل رابرتس

  بی‌بی‌سی

  اسکن دست چپ جنین که ماهیچه‌های دورسال‌متاکارپال را نشان می‌دهد

  اسکن‌های پزشکی نشان داده است که جنین انسان در رحم، ماهیچه‌های مارمولک‌مانندی در دست‌ها دارد که بیشتر آنها پیش از تولد از بین می‌روند. عمر این ماهیچه‌ها را حدود ۲۵۰میلیون‌سال برآورد می‌کنند و به زمانی باز‌می‌گردند که خزندگان در جریان تکامل به پستانداران تبدیل شدند.

  خبر کامل
  next
 3. جایزه ایگ‌نوبل

  در بیست و نهمین مراسم اهدای جوایز ایگ‌نوبل، به جز بچه‌شور و بچه‌خشک‌کن ایمان فرح بخش، تحقیق‌های دیگری هم جایزه گرفتند مثل اینکه لذت خاراندن در کجای بدن بیشتر است، آیا پیتزا جلوی مرگ را می‌گیرد و پول کدام کشور بیشتر آلودگی میکروبی را منتقل می‌کند. جوایز ایگ‌نوبل به تحقیق یا ابداعاتی داده می‌شود که باعث می‌شود "مردم اول بخندند بعد فکر کنند"

  خبر کامل
  next
 4. پنگوئن عظیم‌الجثه

  بقایای پنگوئنی عظیم‌الجثه در نیوزیلند پیدا شده که به گفته پژوهشگران هم اندازه یک انسان امروزی بوده است. این حیوان در دوران پالئوسن بین ۶۶ تا ۵۶ میلیون سال پیش زندگی می‌کرده است.

  خبر کامل
  next
 5. طوطی

  پژوهشی تازه نشان داده که یک طوطی غول آسا که حدود ۱۹ میلیون سال پیش در نیوزیلند زندگی می کرده که قد آن تقریبا یک متر کمتر از قد متوسط یک انسان بوده است. بقایای این طوطی در نزدیکی شهر "سنت باسانز" در منطقه جنوبی اوتاگوی نیوزیلند کشف شده است.

  خبر کامل
  next
 6. پروانه حسینی

  مدرس سیاست بهداشت و زنان دانشگاه ووستر ماساچوست

  زنان

  تقسیم بندی ورزشکاران به دو دستهء زنان و مردان به نظر طبیعی و بدیهی می رسد ولی سال هاست که تعیین معیار دقیق برای این تقسیم بندی تبدیل به مسئله ای چالشی و پر مناقشه برای نهادهای سیاستگذار ورزشی از جمله کمیته بین المللی المپیک و فدراسیون های ورزشی و نهادهای برگزار کننده مسابقات شده است.

  خبر کامل
  next
 7. Video content

  Video caption: قدیمی‌ترین نشانه‌های حیات در موزه واشنگتن

  در موزه تاریخ طبیعی واشنگتن که بعد از 5 سال بازگشایی شده می‌شود با گونه‌های اولیه حیات در کره زمین آشنا شد.