انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

 1. President Joe Biden

  جو بایدن رییس جمهوری امریکا قانون ایالتی تازه در جورجیا برای محدود کردن شرکت در انتخابات را محکوم کرده و ان را با سیاست‌های نژادپرستانه قرن بیستم در جنوب آمریکا مقایسه کرده است. قانون تازه شرایط تازه‌ای را برای رای دهی غیابی تعیین کرده و استفاده از صندوق‌های رای سیار را محدود می‌کند. این قانون توزیع آب و غذا را میان رای‌دهندگانی که در صف ایستاده‌اند نیز مصداق عمل مجرمانه دانسته است.

  خبر کامل
  next
 2. پس از سه بار سرخوردن روی پله‌های هواپیما، کاخ‌سفید می‌گوید «بایدن خوب است، ۱۰۰ درصد!»

  Video content

  Video caption: جو بایدن برای بازدید از آتلانتا به ایالت جورجیا سفر کرده

  تصاویر سکندری خوردن جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، هنگام سوار شدن به هواپیما واکنش‌های زیادی به همراه داشته است. رئیس جمهور 78 ساله آمریکا هنگام بالا رفتن از پله‌های هواپیما سه بار تلنگر خورد و بدون کمک گرفتن از محافظانش برخاست و با دادن احترام نظامی بر بالای پله‌ها به این چالش پایان داد. او اواسط پاییز گذشته هنگام بازی با سگش پای راستش شکسته بود.

 3. خبر فوریویلیام برنز، دیپلمات کهنه‌کار، رئیس سازمان سیا شد

  سنای آمریکا با تایید نامزد جو بایدن برای ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، به ویلیام برنز رای اعتماد داد.

  آقای برنز که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما معاون جان کری در وزارت خارجه بود، نخستین رئیس سیا است که تمامی کارنامه کاری او به دستگاه دیپلماسی و وزارت خارجه آمریکا مربوط می‌شود.

  ویلیام برنز بیش از سه دهه در وزارت خارجه آمریکا حضور داشت و در مقام معاون این وزارت خانه، یکی از آخرین دستاوردهای او مدیریت مذاکرات و توافق هسته‌ای موسوم به برجام با ایران بود.

  آن طور که رسانه های آمریکایی می گویند علت انتخاب او از سوی جو بایدن برای ریاست سیا، شناخت او از مسایل روسیه و «توانایی» او برای بازگرداندن وجهه و اعتماد به این سازمان است که در چهار سال گذشته از سوی دونالد ترامپ، بارها به چالش کشیده شده بود.

  آقای برنز در جلسه بررسی صلاحیت خود در سنا گفته بود که از نظر او «سازمان سیا و فعالیت های اطلاعاتی هیچ گاه نباید سیاسی شود».

  ویلیام برنز
 4. انتخابات آمریکا

  مدیر اطلاعات ملی آمریکا با «اطمینان بالا» نتیجه گیری کرده است که آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران کارزار سایبری-تبلیغاتی جمهوری اسلامی علیه انتخابات سال ۲۰۲۰ آمریکا را برای ضربه زدن به دونالد ترامپ تایید کرده بود.

  خبر کامل
  next
 5. پزشک سابق دونالد ترامپ در کاخ‌سفید «مصرف الکل در محیط کار» را تکذیب کرد

  رانی جکسون، پزشک سابق کاخ سفید که سال گذشته مسئول امور پزشکی دونال ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا بود، اتهام مصرف الکل در هنگام کار و همچنین بدرفتاری با زیردستان را تکذیب کرده است.

  آقای جکسون که بعد از خروج از کاخ سفید توانست به عنوان نماینده جمهوری خواه از تگزاس وارد مجلس نمایندگان کنگره شود، روز چهارشنبه، سوم مارس، در واکنش به اتهام‌های مطرح شده علیه خود گفت:‌ «این در شخصیت من نیست و آنچه ادعا شده هرگز روی نداده است».

  تحقیقات بازرسی پنتاگون که یکسالی به طول کشیده دکتر جکسون را متهم کرده که «در محیط کار زیردستان خود را تحقیر کرده، مصرف نادرستی از قرص های خواب آور داشته و به دفعات در هنگام کار الکل نوشیده» است.

  رانی جکسون که نخستین بار در سال ۲۰۰۶ از سوی جورج دبلیو بوش وارد تیم پزشکی کاخ سفید شد، از پزشکان نظامی و پرسنل پنتاگون است.

  او پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید بیشتر در برابر دوربین های تلویزیونی دیده شد و چند باری بر سر میزان سلامتی رئیس جمهوری سابق آمریکا خبرساز شد.

  رندی جکسون
  Image caption: رندی جکسون در جریان انتخابات نوامبر سال گذشته موفق شده از تگزاس به مجلس نمایندگان راه یابد
 6. گفتگوی تلفنی وزرای خارجه آمریکا و عربستان در آستانه انتشار گزارش قتل خاشقچی

  وزارت خارجه آمریکا می‌گوید آنتونی بلینکن، وزیرخارجه این کشور در تماسی تلفنی با همتای عربستانی خود فیصل فرحان آل سعود، گفتگو کرده است.

  بنابر گفته ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در این گفتگو آقای بلینکن درباره لزوم بهبود وضعیت حقوق بشر در عربستان از طریق اصلاحات نظام قضایی و همچنین تحکیم همکاری‌های دفاعی میان دوکشور سخن گفته است.

  ند پرایس همچنین گفته آقای بلینکن در گفتگو با فیصل فرحان، درباره لزوم همکاری ریاض و واشنگتن برای پایان دادن هر چه زودتر به جنگ یمن رایزنی کرده است.

  با این حال، سخنگوی وزارت خارجه از این که دو مقام درباره گزارش محرمانه سازمان‌های اطلاعاتی درباره نحوه قتل جمال خاشقچی و نقش محمد بن سلمان در آن، صحبت کرده باشند، چیزی به خبرنگاران نگفته است.

  این گزارش که قرار است به زودی در معرض دسترس عموم قرار گیرد، به احتمال زیاد تایید دیگری بر نقش مستقیم محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در قتل جمال خاشقچی خواهد بود.

  جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفته این گزارش را خوانده و بنا دارد به زودی در باره آن با ملک سلمان، پادشاه عربستان تلفنی گفتگو کند.

 7. امیر پیام

  بی‌بی‌سی - واشنگتن دی‌سی

  trump addresses 6 jan rally

  دونالد ترامپ از استیضاح دوم هم "گزندی" ندید هر چند به لحاظ تاریخی در میان روسای جمهوری آمریکا رکوردار شد؛ هم به این علت که دو بار استیضاح شد و هم این که با متحد کردن ۵۷ سناتور، فراحزبی‌ترین اتحاد میان سناتورها علیه یک رئیس‌جمهور را به خود اختصاص داد.

  خبر کامل
  next
 8. شورش به کنگره

  نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا، می‌گوید که کنگره کمیسیونی "بیرونی و مستقل" را برای تحقیق درباره حمله ۶ ژانویه حامیان دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، به کنگره ایجاد خواهد کرد.

  خبر کامل
  next
 9. تشکیل کمیته مستقل حقیقت یاب درباره حمله هواداران ترامپ به کنگره

  نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید یک کمیته مستقل حقیقت‌یاب نظیر آنچه درباره حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ تشکیل شد، برای یافتن حقایق درباره یورش خونین هواداران دونالد ترامپ به کنگره در روز ششم ژانویه، تشکیل خواهد شد.

  علاوه بر خانم پلوسی، چندین چهره ارشد جمهوری خواهان چون لیندزی گراهام هم از تشکیل چنین کمیته ای استقبال کرده اند. آقای گراهام که از نزدیکترین جمهوری خواهان به دونالد ترامپ است گفته معتقد است رئیس جمهوری قبلی تا حدودی در شکل‌گیری ان واقعه «مقصر» است.

  در جریان حمله روز ششم ژانویه چهار مهاجم و یک مامور پلیس کشته شدند.

  دو مامور پلیس دیگر هم که در جریان این درگیری‌ها حضور داشتند چند روز بعد خودکشی کردند.

  در‌آن روز نمایندگان کنگره مشغول برگزاری جلسه - اغلب تشریفاتی - ثبت رسمی نتایج انتخابات ریاست جمهوری بودند که هواداران آقای ترامپ - که هرگز نتایج انتخابات را نپذیرفته و در ادعایی بی‌اساس خود را پیروز آن می‌خواند - با یورش به ساختمان کنگره ضمن درگیری با پلیس موجب توقف جلسه نمایندگان و انتقال فوری انها به پناهگاه شدند.

  نانسی پلوسی
 10. Video content

  Video caption: سنای آمریکا برای دومین بار ترامپ را تبرئه کرد

  با تبرئه شدن دونالد ترامپ درسنای آمریکا، پرونده استیضاح رییس جمهوری پیشین ایالات متحده بسته شد.