مذهب

 1. فریحه ایثار

  فعال حقوق زنان

  قران

  به نظر می رسد که تئوریزه کردن فرودستی زنان در اجتماع و نظام خانواده با استفاده از این آیه سوره نسا٬ تحت فشار مصالح مردسالارانه و صد‌ در صد برعلیه کاربرد آیه در زمان نزول و عدالت قرآنی است. دفاع از این دیدگاه غلط سنتی در جهان مدرن نه تنها بر ضد رشد و تعالی زن و مرد مسلمان است بلکه٬ به ضرر قرآن و مسلمانی است.

  خبر کامل
  next
 2. جنجال بر سر لایحه اعطای شهروندی هند به اقلیت‌های غیرمسلمان

  حزب حاکم ملی‌گرای هند در تلاش است تا با تصویب لایحه‌ای در پارلمان اعطای شهروندی هند به اتباع اقلیت غیرمسلمان مهاجر از سه کشور همسایه را تضمین کند. منتقدان می‌گویند تصویب چنین قانونی موجب تضعیف قانون اساسی سکولار هند می‌شود.

  خبر کامل
  next
 3. ساناز خسروی

  پژوهشگر فلسفه دین

  زنان

  تقریبا محال است که بتوان در باب اسلام بحث کرد و این بحث دیر یا زود به مساله حقوق زن در اسلام نینجامد. معمولا دیدگاه افراد در این باب سیاه‌ و سفید است؛ به گونه‌ای که عده‌ای اسلام را ذاتاً دینی «زن‌ستیز» قلمداد می‌کنند و گروه دوم، اسلام و قرآن را به خودی خود کتابی «رهایی‌بخش» و «طرفدار حقوق زنان» می‌دانند.

  خبر کامل
  next
 4. قبرستان یهودیان

  در تازه‌ترین موج از حملات یهودی‌ستیزانه در فرانسه روی بیش از صد قبر در یک گورستان یهودیان صلیب شکسته نازی‌ها کشیده شده است.

  خبر کامل
  next
 5. مهرداد امانت

  پژوهشگر تاریخ

  قاجار

  یک عنصر بنیادی فقه شیعه که با وسواس و جزییات گسترده ای تدوین شده بود مسائل مربوط به طهارت و نجاست بود. این قوانین پیامد های اجتماعی مهمی برای مجامع غیر مسلمان و فراکیشان داشت و در عمل سدی بود در مقابل ادغام و یکپارچگی اجتماعی با هر آنکس که خارج از دین خوانده میشد.

  خبر کامل
  next
 6. عرفان ثابتی

  پژوهشگر جامعه شناسی

  باب

  نزدیک به ۱۷۰ سال پس از آن که جوان سی و یک ساله‌ای به نام باب در تبریز به جوخۀ اعدام سپرده شد، روزی نمی‌گذرد مگر این که در رسانه‌های دولتی، نیمه‌دولتی و شبه‌دولتی ایران، بر فراز منابرِ مساجد و حسینیه‌ها و حوزه‌ها، در صفحات روزنامه‌ها، مجله‌ها، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها و در شبکه‌های اجتماعیِ فارسی زبان از او به زشتی یاد کنند. اما نگرش نخبگان غربیِ نیمۀ دوم قرن نوزدهم نسبت به باب کاملاً متفاوت بود.

  خبر کامل
  next
 7. آرمین اشراقی

  استاد دانشگاه گوته آلمان

  باب

  جنبش باب یکی از مهمترین جنبش‌های تاریخ معاصر، اما ناشناخته‌ترین آنها است.گو اینکه آثار فراوانی در باره آن نوشته شده است، اما عده‌ای از این نویسندگان خواسته‌اند اثبات کنند که سیدعلی محمد ملقب به"باب" قائم آل محمد بوده، و عده‌ای دیگر با استناد به حدیث و روایت این ادعا را باطل نامیده‌اند. برخی از نویسندگان با تمایلات "چپ" جنبش باب را قیام دهقانی نامیده‌اند، عده ای هم بابیت را دست پخت روس و انگلیس معرفی می‌کنند.

  خبر کامل
  next
 8. Noor wearing her Nike hijab for the race

  یک دختر ۱۶ ساله دبیرستانی در ایالت اوهایو آمریکا پس از رسیدن به خط پایان در مسابقه دو ۵ کیلومتر دریافت که به علت حجابش در جدول برنده‌ها قرار نمی‌گیرد. او می‌گوید تنها به علت حجابش مورد تبعیض قرار گرفته چرا که البسه ورزشی او نمی‌توانسته به عنوان ابزار کمکی برای برنده شدن او محسوب شود.

  خبر کامل
  next
 9. محمد پرگو

  پژوهشگر اندیشه اجتماعی-سیاسی اسلام

  خویی

  یکی از مهمترین وجوه تمایز فقهای سنتگرا و تجددگرا رویکرد آنان نسبت به منابع احکام شرعی است. سنتگرایان عمدتاً دخالت منابع خارج از متون مقدس مذهبی (از جمله عقل) در استنباط احکام شرعی را جایز نمی‌دانند، ادله احکام را منحصر در قرآن و حدیث می‌دانند و قائل به خوانشی ظاهری و تحت‌اللفظی از این منابعند.

  خبر کامل
  next
 10. ملا

  پلیس بلخ در شمال افغانستان می‌گوید تحقیقات برای شناسایی عاملان قتل حیات‌الدین صاحبی، از روحانیان شناخته‌شده این ولایت آغاز شده است. پلیس پس از تحقیقات اولیه این قتل را "تروریستی" خوانده است. آقای صاحبی به خاطر اظهار نظرهای جنجالی‌ و شیوه خاص تبلیغ مذهبی‌اش شهرت داشت.

  خبر کامل
  next