حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان

 1. بنت، برنز

  دفتر نخست وزیری اسرائیل اعلام کرد که ایران موضوع اصلی گفت‌وگوها در دیدار ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) با نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل بوده است. آقای برنز روز سه‌شنبه در دیدار با داوید برنع، رئیس جدید موساد، سازمان اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل، درباره برنامه هسته‌ای ایران با او صحبت کرد.

  خبر کامل
  next
 2. رئیسی و مکرون

  ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، در تماس تلفنی با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه گفته است که در هر مذاکره‌ای باید حقوق و منافع ایران تامین شود و درباره "مقابله با عوامل سلب‌کننده امنیت" خلیج فارس و دریای عمان هشدار داده است. آقای مکرون هم خواهان بازگشت سریع ایران به مذاکرات وین و توقف فوری "نقض برجام" از سوی ایران شده است. این اولین تماس یکی از رهبران قدرت‌های غربی با رئیس جمهوری جدید ایران است.

  خبر کامل
  next
 3. مرسر استریت

  ده روز بعد از حمله به کشتی مرسر استریت در جنوب دریای عمان، اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای با محکوم کردن این حمله، ایران را مسئول آن دانسته است. این بیانیه حمله به نفتکش تحت مدیریت شرکت اسرائیلی زودیاک را که در آن یک بریتانیایی و یک شهروند رومانی کشته شدند ناموجه خوانده و گفته است: "تمام شواهد موجود به روشنی به سوی ایران نشانه رفته است."

  خبر کامل
  next
 4. کشتی مرسر استریت تحت مدیریت یک شرکت وابسته به یک میلیاردر اسرائیلی است.

  مجید تخت روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد ادعاهای مطرح شده در مورد نقش داشتن این کشور در حمله به کشتی مرسر استریت را رد کرده و اسناد ارائه شده را جعلی خوانده است. بریتانیا گفته است این حمله توسط پهپاد شاهد ۱۳۶ انجام شده که تنها در ایران ساخته می‌شود. آمریکا هم با انتشار نتیجه تحقیقاتش، انگشت اتهام را به سوی ایران گرفته است.

  خبر کامل
  next
 5. Street Mercer

  وزرای خارجه کشورهای موسوم به "گروه هفت" متشکل از کشورهای ثروتمند جهان، بر اساس "مستندات موجود" ایران را به حمله به کشتی "مرسر استریت" متهم کرده‌اند. همزمان فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای نتایج بررسی تیم تحقیقاتی درباره حمله هفته پیش به کشتی اسرائیلی را منتشر کرده است.

  خبر کامل
  next
 6. نفتالی بنت

  یک روز بعد از آن که آمریکا اعلام کرد که حمله به کشتی مرسر استریت در دریای عمان با واکنش "مشترک و هماهنگ" کشورها علیه ایران روبرو خواهد شد، نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل هشدار داد که این کشور ممکن است به تنهایی در این زمینه اقدام کند. او هشدار داد که "دوران نشستن با خیال آسوده در تهران و شعله‌ور کردن تمام خاورمیانه به سر رسیده است." هم‌زمان ناتو هم حمله به نفتکش تحت مدیریت اسرائیل و کشته شدن شهروندان رومانی و بریتانیا را محکوم کرده است.

  خبر کامل
  next
 7. بوریس جانسون

  بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در واکنش به کشته شدن یک شهروند این کشور در حمله به نفتکش مرسر استریت در جنوب دریای عمان گفت "ایران باید با پیامدهای اقداماتش روبرو شود." بریتانیا و رومانی که شهروندانشان در حمله به کشتی مرسر استریت در جنوب دریای عمان کشته شدند، سفرای ایران در لندن و بخارست را احضار کردند. ایران هم با احضار کاردار بریتانیا و سفیر رومانی هشدار داد که "نسبت به حفاظت از امنیت و منافع ملی خود لحظه‌ای تردید نداشته و هر گونه ماجراجویی احتمالی را بی‌درنگ و با قوت و جدیت پاسخ خواهد داد."

  خبر کامل
  next
 8. آنتونی بلینکن، گفت که از شواهد این طور بر می آید که ایران با پهپاد به نفتکش اسرائیلی حمله کرده است

  وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای، هم‌صدا با بریتانیا و اسرائیل، ایران را مسئول حمله به کشتی «مرسر استریت» خواند. و وعده داد که این کشورها به تقابل با ایران می‌پردازند. آقای بلینکن تاکید کرده که این کشورها و متحدان منطقه‌ایشان تلاش می‌کنند تا پاسخی «متناسب» به ایران بدهند. ایران دست داشتن در این حمله را انکار کرده است.

  خبر کامل
  next
 9. وزیر خارجه اسرائیل گفته است جهان نباید در برابر ایران سکوت کند

  اسرائیل ایران را مسئول حمله به یک نفتکش تحت مدیریت شرکت اسرائیلی در نزدیکی سواحل عمان معرفی کرده است. در این حمله دو خدمه بریتانیایی و رومانیایی نفتکش مرسر استریت کشته شدند. وزیر امور خارجه اسرائیل تاکید کرده 'جهان نباید سکوت کند.' ایران هنوز به طور رسمی در مورد این اتهامات اظهار نظری نکرده است.

  خبر کامل
  next
 10. تلویزیون اسرائیل به نقل از مقام ناشناس اسرائیلی: ایران مسئول حمله به نفتکش در سواحل عمان است

  کانال سیزده تلویزیون اسرائیل به نقل از یک مقام ارشد اسرائیلی که نامش را اعلام نکرد، ایران را مسئول حمله به یک کشتی اسرائیلی در نزدیکی سواحل عمان خواند.

  یک شرکت اسرائیلی حمله به نفتکش تحت مدیریتش را تایید کرده، اما گفته مالک نفتکش یک شرکت ژاپنی است.

  به گزارش رویترز شرکت اسرائیلی زودیاک که این کشتی را در اختیار دارد از کشته شدن دو خدمه این نفتکش از جمله یک بریتانیایی و یک رومانیایی خبر داد و این حمله را اقدامی در جهت دزدی دریایی توصیف کرد.

  اما یک واحد نیروی دریایی بریتانیا که مسئولیت هماهنگی با کشتیرانی تجاری را دارد گفته به نظر نمی‌رسد اتفاقی که در نزدیکی جزیره مصیره عمان افتاده دزدی دریایی بوده باشد.

  حمله به نفتکش تحت مدیریت اسرائیل در نزدیکی عمان