نیوزیلند

 1. ایان براکنبوری چانیل، جادوگر رسمی سابق شهر کرایست‌چرچ

  شورای شهر کرایست چرچ در نیوزیلند، پرداخت حقوق ماهانه به جادوگر رسمی این شهر را پس از ۲۳ سال خدمت، قطع کرد.

  خبر کامل
  next
 2. پلیس گفته است که فرد مهاجم را ۶۰ ثانیه پس از آغاز حمله با گلوله کشته است

  جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند پس از حمله روز گذشته یک اسلامگرای افراطی با چاقو به فروشگاهی در این کشور قول داد تا قوانین ضدتروریسم را تشدید کند.

  خبر کامل
  next
 3. نیوزلند

  دست‌کم شش نفر در جریان حمله مهاجمی با چاقو در اوکلند نیوزیلند زخمی شده‌اند. پلیس این فرد را که یک اسلامگرای افراطی توصیف شده به ضرب گلوله کشته است.

  خبر کامل
  next
 4. مخالفت نخست‌وزیر نیوزیلند با ساختن فیلمی در هالیوود درباره حملات به مساجد

  جاسیندا آردرن
  Image caption: سه سال پیش، جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند برای ادای احترام به کشته شدگان در حملات مرگبار به مسجد، روسری به سر کرد

  جاسیندا آردرن نخست‌وزیر نیوزیلند از برنامه ساخت یک فیلم هالیوودی درباره واکنش او به حمله مرگبار به دو مسجد در کرایست‌چرچ انتقاد کرد.

  در این حملات یک مرد مسلح راستگرای افراطی ۵۱ نفر را کشت.

  خانم آردرن گفت: "هنوز بسیار زود و بسیار ناپخته است که به این موضوع پرداخته شود و آنچه بر خانواده‌های کشته‌شدگان رفته است، باید اولویت داشته باشد."

  این فیلم که قرار است "آنها ما هستیم" نام داشته باشد، بجز انتقاد خانم آردرن، با مشکل دیگری هم مواجه شده و فیلیپا کمبل یکی از تهیه‌کنندگان فیلم استعفا داد و گفت با نظر نخست‌وزیر موافق است که این فیلم باعث رنج و ناراحتی خواهد شد.

  خانم آردرن، در مراسم یادبود هفتمین روز قربانیان این حمله، با یک روسری سیاه در مسجد نور، یکی از دو مسجدی که به آن حمله شد، شرکت کرد و خطاب به مسلمانان گفت: "نیوزیلند همراه با شما سوگوار است. ما یکی هستیم."

  مسجد نور را در کرایست چرچ
  Image caption: عامل مسلح حمله در نیوزیلند ابتدا مسجد نور را در کرایست چرچ هدف قرار داد
 5. Video content

  Video caption: دولت نیوزیلند سفر بدون قرنطینه به این کشور را بررسی می‌کند

  نیوزیلند گفته که در حال بررسی فرصت سفر بدون قرنطینه به این کشور است. این کشور در تلاش است تا کم کم مرزهایش را باز کند.

 6. نیروگاه بادی

  نیوزیلند اولین کشوری در جهان است که قانونی را تصویب می‌کند تا شرکت‌های مالی و تجارت‌‌ها را ملزم به ارائه گزارش درمورد تاثیرات تغییرات اقلیمی ناشی از فعالیت‌هایشان کند.

  خبر کامل
  next
 7. Video content

  Video caption: دومین سالگرد حملات مرگبار کرایست چرچ با حضور رهبران مذهبی و سیاسی

  پس فردا، دوشنبه، دومین سالگرد حمله مسلحانه به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند است که جان 51 نفر را گرفت.

 8. sailor

  یک ملوان که از روی عرشه کشتی به دریا سقوط کرده بود با نگهداشتن "تکه ای از زباله در ‌ دریا" زنده مانده است. ویدام پروریتیلوف پس از آنکه در ساعات اولیه صبح از عرشه کشتی باری به اقیانوس آرام سقوط کرد، ۱۴ ساعت را در آب گذراند.

  خبر کامل
  next
 9. زاریا گوروت

  بی‌بی‌سی

  قاره گم‌شده

  ۳۷۵ سال طول کشید تا دانشمندان توانستند هشتمین قاره جهان را که در تمام مدت در جلوی چشم پنهان شده بود، کشف کنند. اما اسرار همچنان پا برجاست.

  خبر کامل
  next
 10. محصولات بهداشتی دوران پریود در مدارس نیوزیلند رایگان می‌شود

  نواربهداشتی

  همه مدارس در نیوزیلند از ماه ژوئن سال جاری (سه ماه دیگر) بصورت رایگان محصولات بهداشتی دوران قاعدگی (پریود) را در اختیار دانش آموزان قرار می دهند. این برنامه در چارچوب مقابله با "فقرپریود" به اجرا درمی آید.

  مقامات نگران هستند که برخی از دانش آموزان دختر که توانایی خرید محصولاتی نظیر تامپون و نوار بهداشتی را ندارند، نتوانند در کلاس های درس حاضر شوند.

  این اقدام به دنبال اجرای یک برنامه آزمایشی موفق در ۱۵ مدرسه در سال گذشته صورت می گیرد.

  جاسیندا آردرن، نخست وزیر گفته که جوانان نباید تحصیلات خود را به دلیل چیزی که بخشی طبیعی از زندگی نیمی از جمعیت کشور است، از دست بدهند.

  خانم آردرن همچنین گفته که از هر ۱۲ جوان نیوزیلندی یک نفر به دلیل "فقر پریود" حضور در مدرسه را از دست می دهد. این به خاطر این است که کسانی که درآمد کمی دارند از عهده پرداخت مخارج محصولات بهداشتی دوران پریود برنمی آیند.

  پیشتر اسکاتلند به عنوان اولین کشور جهان محصولات بهداشتی دوران قاعدگی را برای همگان مجانی اعلام کرد.