روز جهانی زن

 1. قتل ۴ زن طی دو روز در استان‌های ایلام و کرمانشاه

  ‌به گزارش وبسایت حقوق‌بشری هه‌نگاو با قتل یک زن دیگر در شهرستان دره شهر استان ایلام طی دو روز در استان‌های ایلام و کرمانشاه چهار زن توسط افراد نزدیک خود به قتل رسیده‌اند.دیروز هم در ایلام، یک زن با ضربات چاقو توسط همسرش به قتل رسید. رئیس پلیس ایلام اعلام کرد که قاتل دستگیر شده و دلیل قتل همسرش را اختلافات خانوادگی عنوان کرده است.روز دوشنبه ۱۷ خرداد دو خواهر در محله گلستان کرمانشاه توسط همسر سابق یکی از آنها با اسلحه به قتل رسیدند. رسانه‌های ایران دلیل قتل این دو زن را هم اختلافات خانوادگی عنوان کرده‌اند.

  View more on instagram
 2. تظاهرات زنان در مکزیک به خشونت کشیده شد

  تظاهرات مکزیک

  تظاهرات روز زن در شهر مکزیکو سیتی به خشونت کشیده شد. پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در یکی از میدان های اصلی مکزیکوسیتی از گاز اشک آور و موانع ضد شورش استفاده کرد.

  تعدادی از تظاهرکنندگان و ماموران پلیس مجروح شدند و گزارش شده که دهها نفر از تظاهرکنندگان و حتی خبرنگاران حاضر توسط پلیس بازداشت شدند.

  تظاهرکنندگان از دولت می‌خواهند که پرونده های قتل زنان را که در رابطه با خشونت های جنسیتی و یا زن کشی صورت می‌گیرد، بهتر و دقیقتر رسیدگی کند.

  معترضان می‌گویند که پلیس این پرونده ها را به دقت رسیدگی و پیگیری نمی‌کند. بر اساس آمار رسمی دولت مکزیک در سال ۲۰۲۰ دستکم ۹۳۹ قربانی زن‌کشی شدند.

  روی پلاکارد یک تظاهرکننده نوشته شده بود: "من کشته نشدم اما در ترس زندگی می‌کنم."

 3. بهرنگ تاج‌دین

  بی‌بی‌سی

  کارکنان یک شرکت خدمات مسافرتی در تهران

  آمارها نشان می‌دهد که درصد افت تعداد زنان شاغل در ایران از پاییز ۱۳۹۸ تا پاییز ۱۳۹۹ تقریباً ۱۴ برابر مردان بوده است. در این مدت تقریباً از هر شش زن، یکی شغلش را از دست داده؛ در مقایسه از هر ۷۸ مرد شاغل، یکی دیگر کار نمی‌کند.

  خبر کامل
  next
 4. درخواست آزادی یاسمین آریایی و سایر فعالان حقوق زنان در ایران

  امروز هشتم مارس روز جهانی زن است. تقریبا در سراسر جهان راهپیمایی‌هایی به این مناسبت برگزار شده است.

  خبر کامل
  next
 5. کانون نویسندگان ایران: جنبش زنان هر بار پس از سرکوب نیرومندتر بر پاخاسته

  عکس زنان زندانی در ایران در تظاهرات روز جهانی زن در پاریس
  Image caption: عکس زنان زندانی در ایران در تظاهرات روز جهانی زن در پاریس

  کانون نویسندگان ایران به مناسبت هشتم مارس، روز زن، پیامی منتشر کرده است.

  این تشکل مستقل نویسندگان ایران "سیاست‌هایی چون پافشاری بر نقش سنتی زنان در خانواده، حجاب اجباری، ایجاد محدودیت برای فعالیت‌های هنری زنان و اعمال سانسور مضاعف بر آثار ادبی و هنری آنها" را "تبعیض سیستماتیک" خواند و مخالفت صریح خود را با آن ابراز داشت.

  کانون نویسندگان ایران با گرامی داشت روز زن نوشته: "مهم‌ترین پیام روز جهانی زن، دست رد زدن بر سینه‌ی بی‌عملی و پای فشردن بر ادامه‌ی مبارزه است. تاریخ گواه آن است که جنبش زنان در ایران و دیگر نقاط جهان، هربار پس از سرکوب، نیرومندتر از پیش بر پاخاسته، شانه راست کرده و در صفوفی فشرده‌تر به پیش رفته است."

  روز جهانی زن در حالی فرا رسیده است که در حال حاضر تعدادی از زنان به دلیل فعالیت‌هایشان برای حقوق زنان و مخالفت با تبعیض‌هایی از جمله حجاب اجباری و حتی برگزاری مراسمی برای روز جهانی زن در ایران و شرکت در راهپیمایی آن زندانی هستند.

 6. مادرید اسپانیا

  سازمان گزارشگران بدون مرز به مناسب ۸ مارس، روز جهانی زن نتیجه تحقیقی را درباره وضعیت زنان روزنامه‌نگار در ۱۱۲ کشور جهان منتشر کرد و ۴۰ کشور را به‌عنوان "خطرناک و یا بسیار خطرناک" برای زنان شاغل در رسانه‌ها توصیف کرده است. فضای اینترنت و پس از آن محیط‌های کار بیش از همه محلی برای آزار زنان بوده است.

  خبر کامل
  next
 7. Saudi women"s rights activist Loujain al-Hathloul is seen in this undated handout picture

  خانواده لجین هذلولی کنشگر زندانی سعودی امیدوار بودند با دادگاه روز چهارشنبه، حکم آزادی دخترشان بعد از دوسال زندان صادر شود اما حالا پرونده او به دادگاه مقابله با تروریسم عربستان منتقل شده است.

  خبر کامل
  next