اعتراضات آبان ۹۸

 1. مادران داغدار در خیابان از مردم می‌خواستند که همراه آنان شوند

  حساب کاربری ۱۵۰۰ تصویر که خبر تجمع مادران عزادار و دادخواه را در تهران پوشش می‌دهد، خبر داده که مادران معترض بازداشت شده‌اند. یکی از معترضان گفته که "ماموران مادر فرهاد مجدم را روی زمین کشیده‌اند."

  خبر کامل
  next
 2. اعتراضات آبان۹۸: هیات رئیسه وقت مجلس استیضاح وزیر کشور را 'حتی اعلام وصول نکرد''

  بهرام پارسایی، نماینده سابق مجلس ایران و سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس دهم می‌گوید که "بعد از حوادث غم انگیز آبان ماه با تعدادی از همکاران نماینده، استیضاح وزیر کشور را به هیات رییسه تقدیم کردیم و با آنکه امضاها تا پایان عمر مجلس از حد نصاب نیفتاد و هنوز هم باید موجود باشد، هیات رییسه هرگز اجازه اعلام وصول را نداد."

  او عکسی از اعضای هیات رئیسه آن زمان مجلس منتشر کرد و نوشت: "از این جمع چند نفر کاندیدای ریاست جمهوری شدند و چند نفر هم حامی آن کاندیداها. تایید شده‌ها از حقوق ملت می‌گویند و آنها که صلاحیتشان تایید نشده، تازه یادشان به تظلم خواهی افتاده."

  آقای پارسایی در ادامه توییت هایش افزود: " آن روز که باید حق مردم پیگیری می‌شد، سکوت یا کارشکنی کردند، گویا فقط حقوق خودشان باید پیگیری شود."

  View more on twitter
 3. مادر یکی از کشته شدگان آبان ۹۸ در 'کمپین رای بی رای': جوان ۱۸ ساله من را کشتید، چرا خشمگین نباشم

  پژمان قلی‌پور، ۱۸ ساله شش روز پیش از جشن عروسی برادر بزرگش در آبان ۹۸
  Image caption: پژمان قلی‌پور، ۱۸ ساله شش روز پیش از جشن عروسی برادر بزرگش در آبان ۹۸

  محبوبه رمضانی، مادر پژمان قلی‌پور در اتاق "دادخواهی و نمایش انتخابات، کمپین رای بی رای" در کلاب هاوس جزئیات تکان دهنده ای از کشته شدن پسر ۱۸ ساله خود در آبان ۹۸ مطرح کرد.

  دیشب در یک اتاق کلاب هاوس با عنوان "دادخواهی و نمایش انتخابات، کمپین رای بی رای" به مدت سه ساعت خانواده تعدادی از کشته شدگان و اعدامی ها در ایران از تحریم انتخابات ریاست جمهوری پیش رو گفتند.

  خانم رمضانی گفت: "شما فکر می‌کنید یه نفر رو کشتید. نه. یک خانواده را کشتید. یک خانواده را نابود کردید. ما دلمان پر از درد و خشم است. من ۱۸ ماهه است میگویم قاتل بچه من را نشان بدهید. قلب بچه من سوراخ شده بود. عروسی ما را عزا کردند. من چطوری میتوانم آرام باشم؟ صدایمان باشید."

  پژمان قلی‌پور در آبان ۹۸، شش روز پیش از جشن عروسی برادر بزرگش، در مارلیک کرج با شلیک پنج گلوله توسط نیروهای امنیتی کشته شد.

  سه گلوله به سینه‌، یک گلوله به قلب که از پشتش خارج شده بود و یک گلوله دیگر به ابرویش اصابت کرده است.

  مادر پژمان قلی پور با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در ایران گفت: " آقایان در این ۱۸ ماه کجا بودند، از چه چیز بچه‌های آبان می‌ترسید. من دادخواه حقم هستم، جوان ۱۸ ساله من را کشتید، چرا خشمگین نباشم. صدای‌مان به هیچ جا نمی‌رسد."

  او با اشاره به سایر مادران داغدار که دادخواه خون فرزندانشان هستند گفت که مادر مصطفی کریم بیگی، از کشته شدگان اعتراضات ۱۳۸۸ با قاب عکس پسرش مصطفی به دیدنش آمده و گفت مصطفی را ده سال پیش کشتند.

  مادر پژمان قلی پور میگوید: "من نمی‌خوام‌ چند سال دیگه با قاب عکس پژمان برم خونه مادر دیگه بگم پژمان رو چند سال پیش کشتن."

 4. شعارنویسی آبان

  معاون پارلمانی وزیر کشور ایران با رد مسئولیت او در کشتار معترضان آبان ۹۸ گفته است که "در مسیر مقابله با جریان اراذل و اوباش"، "متاسفانه" شماری از شهروندان و ماموران امنیتی کشته شدند. یک نماینده مجلس گفته "دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است."

  خبر کامل
  next
 5. بر اساس گزارش‌ها نیروهای امنیتی بعد از "محاصره اتوبوس" سرنشینان آن را بازداشت کرده‌اند

  بنا بر گزارش‌ها از ایران بیش از ۲۰ نفر از جمله تعدادی از اعضای خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ در اتوبوسی در نزدیکی اصفهان به صورت گروهی بازداشت شده‌اند. گفته می‌شود پلیس با خودروها و ماموران متعدد در محل بازداشت حاضر شده است.

  خبر کامل
  next
 6. Video content

  Video caption: چرا دبیر شورای عالی امنیت ایران از یک نماینده سابق مجلس شکایت می‌کند؟

  در ایران، شورای عالی امنیت ملی، سخنان منصوب به دبیر این نهاد درباره برخورد با اعتراضات آبان ۹۸را تکذیب کرده‌است.

 7. مقام‌های جمهوری اسلامی با وجود درخواست‌ فراوان داخلی و خارجی هنوز آمار دقیق کشته‌ها را اعلام نکرده‌اند

  دولت حسن روحانی از اظهارات علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در مورد اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸ در این کشور انتقاد کرده است. علی شمخانی که دبیر شورای عالی امنیت ملی است، اخیرا در مصاحبه‌ای، از افزایش قیمت بنزین دفاع کرد اما گفت "سوء مدیریت" باعث ایجاد یک بحران امنیتی شد.

  خبر کامل
  next
 8. Video content

  Video caption: دادگاه نمادین آبان مقامات ارشد ایران را احضار کرد

  دادستانی دادگاه بین‌المللی مردمی آبان در نامه‌ای به سفیر ایران در لاهه ضمن احضار ده‌ها نفر از مقامات جمهوری اسلامی، خواستار ارائه مدارک از طرف آنها درباره وقایع آبان 98 شده

 9. گزارش از اقدام به خودکشی یک زندانی سیاسی در ایران

  هرانا، از رسانه‌های فعالان حقوق بشر ایرانی، می‌گوید یکی از زندانیان سیاسی که در ارتباط با اعتراضات آبان ۱۳۹۸ به زندان افتاده، اقدام به خودکشی کرده است.

  بر این مبنا پس از اقدام به خودکشی سیامک مقیمی در زندان تهران بزرگ او به بیمارستان منتقل شده است.

  هرانا نوشته که آقای مقیمی در بهمن ماه سال گذشته نیز پس از اطلاع از حکم ۱۰ سال حبس اقدام به خودکشی کرده بود.

 10. روحانی و احمدی نژاد

  محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی با اعتراض به محدودیت امنیتی برای تجمع هواداران خود در سالگرد انقلاب ایران، از "سرکوب مردم در مقاطع مختلف از جمله آبان ۹۸" انتقاد کرده است. در واکنش، وزارت کشور در اطلاعیه‌ای این نامه را دارای "اطلاعات خلاف واقع و تعابیر غیر صحیح " دانسته است.

  خبر کامل
  next