اعتراضات آبان ۹۸

 1. شعارنویسی آبان

  معاون پارلمانی وزیر کشور ایران با رد مسئولیت او در کشتار معترضان آبان ۹۸ گفته است که "در مسیر مقابله با جریان اراذل و اوباش"، "متاسفانه" شماری از شهروندان و ماموران امنیتی کشته شدند. یک نماینده مجلس گفته "دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است."

  خبر کامل
  next
 2. بر اساس گزارش‌ها نیروهای امنیتی بعد از "محاصره اتوبوس" سرنشینان آن را بازداشت کرده‌اند

  بنا بر گزارش‌ها از ایران بیش از ۲۰ نفر از جمله تعدادی از اعضای خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ در اتوبوسی در نزدیکی اصفهان به صورت گروهی بازداشت شده‌اند. گفته می‌شود پلیس با خودروها و ماموران متعدد در محل بازداشت حاضر شده است.

  خبر کامل
  next
 3. Video content

  Video caption: چرا دبیر شورای عالی امنیت ایران از یک نماینده سابق مجلس شکایت می‌کند؟

  در ایران، شورای عالی امنیت ملی، سخنان منصوب به دبیر این نهاد درباره برخورد با اعتراضات آبان ۹۸را تکذیب کرده‌است.

 4. مقام‌های جمهوری اسلامی با وجود درخواست‌ فراوان داخلی و خارجی هنوز آمار دقیق کشته‌ها را اعلام نکرده‌اند

  دولت حسن روحانی از اظهارات علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در مورد اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸ در این کشور انتقاد کرده است. علی شمخانی که دبیر شورای عالی امنیت ملی است، اخیرا در مصاحبه‌ای، از افزایش قیمت بنزین دفاع کرد اما گفت "سوء مدیریت" باعث ایجاد یک بحران امنیتی شد.

  خبر کامل
  next
 5. Video content

  Video caption: دادگاه نمادین آبان مقامات ارشد ایران را احضار کرد

  دادستانی دادگاه بین‌المللی مردمی آبان در نامه‌ای به سفیر ایران در لاهه ضمن احضار ده‌ها نفر از مقامات جمهوری اسلامی، خواستار ارائه مدارک از طرف آنها درباره وقایع آبان 98 شده

 6. گزارش از اقدام به خودکشی یک زندانی سیاسی در ایران

  هرانا، از رسانه‌های فعالان حقوق بشر ایرانی، می‌گوید یکی از زندانیان سیاسی که در ارتباط با اعتراضات آبان ۱۳۹۸ به زندان افتاده، اقدام به خودکشی کرده است.

  بر این مبنا پس از اقدام به خودکشی سیامک مقیمی در زندان تهران بزرگ او به بیمارستان منتقل شده است.

  هرانا نوشته که آقای مقیمی در بهمن ماه سال گذشته نیز پس از اطلاع از حکم ۱۰ سال حبس اقدام به خودکشی کرده بود.

 7. روحانی و احمدی نژاد

  محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی با اعتراض به محدودیت امنیتی برای تجمع هواداران خود در سالگرد انقلاب ایران، از "سرکوب مردم در مقاطع مختلف از جمله آبان ۹۸" انتقاد کرده است. در واکنش، وزارت کشور در اطلاعیه‌ای این نامه را دارای "اطلاعات خلاف واقع و تعابیر غیر صحیح " دانسته است.

  خبر کامل
  next
 8. امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی

  یکی از وکلای سه نفری که پس از اعتراضات آبان ۹۸ به اعدام محکوم شده بودند می‌گوید دیوان عالی کشور در رسیدگی به درخواست اعاده دادرسی تشخیص داده که اقدامات این سه نفر "در حد محاربه نیست".

  خبر کامل
  next
 9. امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی

  حسین تاج، وکیل دادگستری در ایران، به خبرگزاری ایسنا گفته است که پرونده امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی برای رسیدگی دوباره به شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب در تهران ارجاع داده شده است.

  خبر کامل
  next
 10. امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی؛ دو نفر از این متهمان به ترکیه فرار کرده بودند، اما ماموران پلیس در ترکیه آنها را به ایران تحویل داد

  دیوان عالی ایران می‌گوید درخواست اعاده دادرسی سه جوان محکوم به اعدام در پرونده اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸ پذیرفته شده است. بابک پاک نیا، وکیل یکی از متهمان گفته است حکم اعدام این سه نفر از سوی شعبه اول دیوان عالی نقض شده است.

  خبر کامل
  next