شطرنج

 1. علیرضا فیروزجا با پرچم فرانسه مسابقه داد و قهرمان شد

  علیرضا فیروزجا، قهرمان مسابقات گرند سوئیس شد. این شطرنج‌باز ۱۸ ساله که با پرچم فرانسه در این مسابقات حاضر بود ۶ پیروزی، ۴ تساوی، و یک شکست بدست آورد و با ۸ امتیاز قهرمان شد. او با این قهرمانی سهمیه حضور در مسابقات معتبر کاندیداها ۲۰۲۲ شطرنج را نیز بدست آورد.

  به دنبال عدم اعزام تیم ملی ایران به مسابقات جهانی روسیه در سال ۲۰۱۹ بود که علیرضا فیروزجا، تصمیم گرفته به جای مسابقه با نام ایران، زیر پرچم فیده (فدراسیون جهانی شطرنج) مسابقه دهد. فدراسیون شطرنج ایران به فیرزوجا هم گفته بو که در این مسابقات شرکت کند. آن زمان گفته شد که دلیل عدم اعزام تیم ایران جلوگیری از رویارویی احتمالی با حریفان اسرائیلی بود.

  علیرضا فیروزجا تنها شطرنج‌باز تاریخ ایران بود که صاحب عنوان "سوپر استاد بزرگ" شد؛ عنوانی که گرچه جزو عناوین رسمی فدراسیون جهانی نیست اما به شطرنج‌بازانی داده می‌شود که از امتیاز ۲۷۰۰ عبور کرده‌اند.

  بیشتر بخوانید:

  View more on twitter
 2. Anya Taylor-Joy as Beth Harmon in the Queen's Gambit

  نونا گاپرینداشویلی، ستاره شطرنج دوران اتحاد جماهیر شوروی که اهل گرجستان است، از شرکت نتفلیکس به اتهام افترا و انتساب گزاره اشتباه به او در سریال درام و پربیننده گمبیت وزیر شکایت کرده است.

  خبر کامل
  next
 3. آبهیمانیو میشرا

  آبهيمانيو ميشرا رکورد جوانترین استاد بزرگ شطرنج را شکسته ، پس چه چیزی در انتظار او است؟

  خبر کامل
  next
 4. ساروج پاتیرانا

  بی‌بی‌سی

  شرز (سمت راست) و تنی (سمت چپ)‌ هر دو آرزو دارند که قهرمان جهان شوند

  محبوبیت شطرنج در طول سال گذشته رشد زیادی داشته است. بخشی از آن به دلیل شهربندان و خانه‌نشینی به دنبال همه‌گیری جهانی کرونا بوده است، اما عامل مهمتر محبوبیت سریال "گامبی وزیر" است که پاییز گذشته از نتفلیکس پخش شده است.

  خبر کامل
  next
 5. شطرنج

  قطع برق در ایران باعث شکست شطرنج‌بازان این کشور در جریان مسابقات اینترنتی قهرمانی آسیا شده است. شادی پریدر، قهرمان سابق شطرنج زنان ایران که از او به عنوان برگزارکننده این رقابت‌ها یاد شده از وزیر نیرو خواسته است برق فدراسیون شطرنج در ده روز آینده قطع نشود.

  خبر کامل
  next
 6. فیروزجا

  فدراسیون شطرنج ایران به دلیل روبه‌رو نشدن شطرنج‌بازهای ایرانی با حریفان اسرائیلی در آستانه محرومیت قرار دارد. در قطعنامه‌ای که قرار است به مجمع عمومی فیده ارائه شود مواردی نظیر اعدام نوید افکاری و ممانعت سپاه پاسداران از مسافرت یک دختر شطرنج‌باز به خارج از کشور دیده می‌شود.

  خبر کامل
  next
 7. المپیاد بین المللی شطرنج به خاطر همه گیری ویروس کرونا به صورت آنلاین برگزار شد

  در پی ایجاد اخلال در برگزاری مسابقه نهایی المپیاد بین المللی شطرنج به خاطر قطع اینترنت، تیم های هند و روسیه به طور مشترک به عنوان قهرمان این مسابقات معرفی شده اند. دوره چهل و چهارم المپیاد بین المللی شطرنج قرار بود امسال در روسیه برگزار شود ولی به خاطر همه گیری ویروس کرونا، به صورت آنلاین برگزار شد.

  خبر کامل
  next
 8. علی آخوندان

  بی‌بی‌سی

  علیرضا فیروزجا

  به دنبال عدم اعزام تیم ملی ایران به مسابقات جهانی روسیه، علیرضا فیروزجا، استاد بزرگ شطرنج تصمیم گرفته به جای مسابقه با نام ایران، زیر پرچم فیده (فدراسیون جهانی شطرنج) مسابقه دهد. در حال حاضر مقابل نام آقای فیروزجا که با ۲۷۲۳ امتیاز در رتبه ۲۹ رده‌بندی جهانی قرار دارد، بجای پرچم ایران نام فیده به چشم می‌خورد.

  خبر کامل
  next
 9. سارا رینسفورد

  بی‌بی‌سی، مسکو

  Shohreh Bayat at the 2020 International Chess Federation (FIDE) Women's World Chess Championship in Shanghai, 11 January 2020

  برای شهره بیات داور ۳۲ ساله ایرانی، مسابقات قهرمانی جهان زنان در روسیه رویدادی ویژه بود. او برای نخستین بار به عنوان سر داور در یک تورنمنت حاضر می‌شد. اما این دستاورد در حاشیه انتشار گسترده عکس بدون حجاب خانم بیات در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. او در حالی بدون به سر داشتن روسری عکس گرفت که حجاب در کشورش اجباری است.

  خبر کامل
  next