فرهنگ افغانستان

 1. روز جهانی موزه و نگرانی از وضعیت موزه‌ها در افغانستان

  افغانستان

  امروز روز جهانی موزه/موزیم است وهر ساله از ۱۸ مه به عنوان روز جهانی موزه تجلیل می‌شود.

  در افغانستان در سال‌های اخیر موزه‌ها رنگ و رونق گرفتند و بخشی از آثار تاراج شده موزه ملی افغانستان دوباره برگردانده شد. با همه تلاش‌های که انجام شده، شماری از فرهنگیان به دلیل بی‌ثباتی سیاسی و امنیتی نگران تکرار تجربه دهه ۷۰ خورشیدی در افغانستان تکرار شود.

  در آن سالها به دلیل شروع جنگ‌های داخلی شمار زیادی از اقلام تاریخی موزه ملی افغانستان به تاراج رفت و ساختمان موزه نیز تخریب شد.

  موزه ملی افغانستان در سال ۱۲۹۷ خورشیدی ایجاد شد که آن زمان عجایب خانه نامیده می‌شد. این موزه در منطقه باغ بالای کابل آغاز به کارکرد و برخی از نسخه‌های خطی از جمله نسخه‌های قران کریم، صنایع دستی و آثار بجا مانده از جنگ‌های افغان انگلیس در آن نگهداری می‌شد.

  اکنون آثار سنگی متعلق به قبل از تاریخ، برنزهای رومی، مسکوکات دوره‌های مختلف، مجسمه‌های قبل از میلاد از جمله آثار موزه ملی افغانستان است.

  آثار بدست آمده از طلا تپه، مندی گک، فندقستان، بامیان و برخی مناطق دیگر باستانی افغانستان نیز شامل آثار حفاظت شده‌ در موزه ملی افغانستان است.

  قرآن کوفی به خط عثمان بن عفان خلیفه سوم اسلام، آیاتی از قرآن به خط امام حسن و نیز قرآن به خط کوفی که در سال ۱۳۳۴ از شهر غلغله بامیان کشف شده، بخشی از آثاری موزه ملی افغانستان است که با ایجاد آرشیو ملی نسخ‌های خطی به این مکان منتقل شد.

 2. افغانستان

  سفارت بریتانیا و سفارت آمریکا در کابل در بیانیه مشترکی این هشدار طالبان را محکوم کرده‌اند. همچنین نهاد حامی رسانه‌های آزاد افغانستان، "نی"، می‌گوید از هشدار همزمان اداره امنیت ملی افغانستان و طالبان به رسانه‌ها "شوکه" شده است. نی در بیانیه‌ای اظهار نگرانی کرده که از همزمانی این دو هشدار چنین برداشت می‌کند که وضعیت رسانه‌ها و آزادی بیان در افغانستان هر روز محدودتر می‌شود.

  خبر کامل
  next
 3. رامین مظهر

  روزنامه‌ نگار

  .

  اختلاف نظر در مورد چگونگی رفتار مسئولان نهادهای دولتی با متهمان همواره از موضوعات مورد منازعه میان کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان بوده است.

  خبر کامل
  next
 4. افغانستان

  سازمان عفو بین‌الملل به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات از تهدیدهای گسترده، ارعاب، آزار و اذیت و حملات خشونت‌آمیز علیه خبرنگاران در افغانستان خبر داده و از مقام‌های دولتی خواسته که برای مصونیت خبرنگاران اقدام فوری کنند. سازمان ملل نیز گفته که به حمایتش از خبرنگاران افغان ادامه خواهد داد. دولت افغانستان گفته که قانون اساسی این کشور آزادی بیان را تضمین کرده و این کشور خبرنگار زندانی ندارد.

  خبر کامل
  next
 5. مجیب الرحمن اتل

  پژوهشگر دانشگاه ارلانگن، آلمان

  .

  ماجرای این عکس‌ها بر می‌گردد به چند سال پیش و ایجاد انجمن افغان‌های میتل فرانکن در آلمان. خانم ۷۳ ساله آلمانی وقتی اطلاع یافته که تعدادی از افغان‌های مقیم میتل فرانکن انجمن فرهنگی تاسیس کرده اند، به اداره انجمن مراجعه کرده و بسته حاوی چند صد قطعه فیلم را همراه با نامه‌ای تسلیم می‌کند تا شاید مورد استفاده قرار گیرد. این فیلم‌ها که با دوربین انالوگ گرفته شده، افغانستان و مردمان آن را بیشتر از پنج دهه قبل در حالت‌ها و وضعیت‌های گوناگون نشان می‌دهد.

  خبر کامل
  next
 6. تیم راستی‌آزمایی

  بی‌بی‌سی

  Afghanistan recently pledged to double the number of women in the police force

  ژنرال نیک کارتر، رئیس ستاد ارتش بریتانیا، اخیرا به بی‌بی‌سی گفت که در این مدت "افغانستان بسیار متحول شده"، او به پیشرفت‌ها در زندگی زنان، آموزش و رسانه‌ها اشاره کرد. ما براساس داده‌های موجود بررسی می‌کنیم که در برخی از این زمینه‌ها چه پیشرفت‌هایی بدست آمده است.

  خبر کامل
  next
 7. تجلیل از روز جهانی کتاب در کابل

  ‌از روز جهانی کتاب با برگزاری نمایشگاه پنج روزه زیر نام "نمایشگاه کتاب صلح" در مرکز فرهنگی پل سرخ در کابل بزرگداشت شد.برگزارکنندگان این نمایشگاه می‌گویند هدف از راه‌اندازی این نمایشگاه در کنار ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی، حمایت از روند صلح افغانستان نیز است.

  View more on instagram
 8. وجیهه

  وجیهه رستگار، آوازخوان مشهور افغان اعلام کرد که مقام‌های محلی ولایت هرات مانع برگزاری کنسرت مشترک او و فرید رستگار، همسرش در ولایت هرات در غرب افغانستان شده‌اند. وجهیه رستگار می‌گوید که برگزاری کنسرت یک ساعته را در "تخت صفر" از قبل با مقام‌های امنیتی هماهنگ کرده بود. به گفته او قبل از این هم والی هرات با اجرای او در مراسم همایش بین‌المللی امیر علی شیرنوایی مخالفت کرده بود.

  خبر کامل
  next
 9. شاهزاده فیلیپ همیشه در کنار ملکه بود

  محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان و شماری از رهبران افغانستان درگذشت شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبورگ را تسلیت گفتند. در پیام‌های تسلیت رهبران افغانستان که پس از اعلام خبر درگذشت شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه الیزابت نشر شده به ملکه و مردم بریتانیا اظهار غم‌شریکی شده و از خدمات شاهزاده فیلیپ تجلیل شده است.

  خبر کامل
  next
 10. به گفته برگزار کنندگان ۳۰۰ مقاله از یازده کشور به همایش رسیده است

  همایش سه روزه بین‌المللی "بازخوانی اندیشه‌های امیرعلی‌شیرنوایی"‌ شاعر و سیاستمدار ترک‌تبار دوره تیموریان در افغانستان امروز (چهارشنبه، ۱۸ حمل/فروردین) در ولایت هرات گشایش یافت. در مراسم امروز محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور در یک پیام ویدیویی که در این مراسم پخش شد گفت که نقش فرهنگ، چهره‌ها و مفاخر فرهنگی در همکاری‌های تمدنی و منطقه‌ای مهم است.

  خبر کامل
  next