ادبیات جهان

 1. علی جیحون

  منتقد هنری

  هراوی

  «حکومت ایران از تحقیق علمی آزاد می‌هراسد. اما من امیدوارم که مردم ایران راه‌های به دست آوردن دانش را بیابند و نظرات خود را بیان کنند.» این جملات را یووال نوح هراری، نویسنده و مورخ اسرائیلی، در واکنش به انتشار خبر ممنوعیت کتاب‌هایش در ایران، در صفحه توئیتر خود نوشت.

  خبر کامل
  next
 2. علی جیحون

  منتقد هنری

  ایران

  زمانی که ده سال پیش مهدی سحابی، روزنامه‌نگار، مترجم، نقاش و مجسمه‌ساز ایرانی به طور ناگهانی در ۶۶ سالگی در فرانسه درگذشت، به اوج فعالیت حرفه‌ای خود رسیده بود.

  خبر کامل
  next
 3. Video content

  Video caption: فردوسی و ایران‌شناسی؛ بزرگداشت شاهنامه در کمبریج

  به تازگی، دانشگاه پمبروک در کمبریج، جشن بزرگداشت شاهنامه را برگزار کرد.

 4. سهراب ضیا

  بی‌بی‌سی، دوشنبه

  ولی صمد

  ولی صمد، پژوهشگر برجسته ادبیات تاجیکستان در گورستان لوچاب شهر دوشنبه، در کنار دیگر بزرگان فرهنگ و ادب به خاک سپرده شد. به گفته بسیاری از پژوهشگران، نام ولی صمد در میان افرادی که فرهنگ و ادبیات گذشته و معاصر خود را گرامی می‌دارند، همیشه زنده خواهد ماند. او برای احیای سنت‌های پیشین و ارتقا مقام زبان فارسی تاجیکی در تاجیکستان بسیار کوشید.

  خبر کامل
  next
 5. زیبای خفته

  بسیاری از ساخته‌های دیزنی بر مبنای افسانه‌ها، اسطوره‌ها و قصه‌های پریان ساخته شده است. برای مثال شاه شیر از هملت شکسپیر و داستان موسی در انجیل الهام گرفته شده است. این مطلب در مورد داستان‌های واقعی پشت کلاسیک‌های محبوب دیزنی است. اما حواستان باشد تمام این‌ها مثل فیلم‌های هالیوودی پایان خوشی ندارند.

  خبر کامل
  next
 6. علی جیحون

  منتقد هنری

  جک کرواک

  جک کرواک، نویسنده بزرگ ادبیات قرن بیستم آمریکا، پنجاه سال پیش، زمانی که در اوج شهرت و اعتبار بود، در ۲۱ اکتبر ۱۹۶۹ درگذشت. دوست شاعرش، آلن گینزبرگ به کرواک به خاطر علاقه‌ او به آیین بودایی و ذن، لقب "بودای نثر آمریکایی" داده بود. او چهره مهم نسلی از نویسندگان و شاعران آمریکایی شد که به "نسل بیت" معروفند.

  خبر کامل
  next
 7. سهراب سیرت

  بی‌بی‌سی

  پروانه

  پروانه فیاض که ۲۹ سال دارد، از سال ۲۰۱۰ به یادگیری انگلیسی به عنوان زبان دوم و همزمان نوشتن شعر به این زبان پرداخت. او تنها نه سال پس از آن، اکنون برنده بهترین تک‌شعر امسال جایزه فوروارد بریتانیا شده است. در این مورد بیشتر در مطلبی از سهراب سیرت بخوانید:

  خبر کامل
  next
 8. علی جیحون

  منتقد هنری

  نوبل

  گرچه هیچ خلل "ادبی" بر انتخاب‌های آکادمی نوبل برای جوایز ادبی سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ وارد نیست اما این جوایز از "حواشی غیرادبی" این آکادمی نکاست. آکادمی نوبل با انتخاب ﺍُﻟﮕﺎ توکارچوک، زن نویسنده لهستانی برای‌ نوبل ۲۰۱۸ ادبیات تلاش کرد خاطره تلخ یک رسوایی جنسی را به فراموشی بسپارد اما با انتخاب پیتر هاندکه برای نوبل ادبیات ۲۰۱۹، درگیر یک جنجال دیگر شد.

  خبر کامل
  next
 9. Video content

  Video caption: پیتر هاندکه، برنده جایزه نوبل ادبیات 2019؛ اولگا توکارچوک نوبل 2018

  برندگان جایزه نوبل ادبیات معرفی شدند. مراسم امسال با رویه معمول کمی تفاوت داشت: دو نفر باهم نوبل ادبیات گرفتند:

 10. علی جیحون

  منتقد هنری

  نوبل

  با مروری بر مشخصات برندگان جایزه نوبل ادبیات و آثار آنان، درمی‌یابیم که از نظر ملیت، نویسندگان و شاعران فرانسوی‌ به دفعات بیشتری جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرده‌اند، به طوری که آنان توانسته‌اند پانزده بار این جایزه را به دست بیاورند.

  خبر کامل
  next