چهل سالگی انقلاب ایران

 1. حسن روحانی خبر داده که اعترافات تلویزیونی برخی از دستگیرشدگان اعتراضات اخیر پخش خواهد شد

  رئیس جمهور ایران به اعتراضات اخیر در ایران که پس از افزایش قیمت بنزین آغاز و از سوی حکومت سرکوب شد اشاره کرده و خبر داده اعترافات تلویزیونی "آنها که سازمان‌یافته در این اغتشاشات آمده ا‌ند پخش خواهد شد". آقای روحانی گفته این افراد بیش از دو سال برای این کار برنامه‌ریزی کرده بودند.

  خبر کامل
  next
 2. تحریم

  حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته اسرائیل و عربستان سعودی با تشویق دولت دونالد ترامپ به خروج از برجام و تحریم کردن ایران "می‌خواستند ادای ریگان درباره شوروی را دربیاورند". آقای روحانی همچنین گفته: "بعضی‌ها در ذهن جوانان اینگونه القا می‌کنند که ما لجبازی می‌کنیم، در حالی که اینگونه نیست. تحریم غلط و ظالمانه است آن را کنار بگذارند و در این شرایط مشکلی برای مذاکره نداریم".

  خبر کامل
  next
 3. آرش رادی

  روزنامه نگار

  ایران

  یکی از مباحث پردامنه در مطالعات جنبش های اجتماعی شیوه مدیریت دولت ها در استفاده از نیروهای سرکوب در واکنش به اعتراضات مردمی است. به عنوان یکی از یافته های اساسی در این زمینه، سرکوب مؤثر مانع از موفقیت چالشگران خواهد بود اما سرکوب هنوز هم می تواند منجر به بروز اعتراض بیشتر شود یا موقعیت دولت و رژیم سیاسی را متزلزل سازد.

  خبر کامل
  next
 4. آزاده کریمی

  خبرنگار سینمایی

  کریمی

  اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۵۰ مردم بر سر سینماهای ایران، تصویر پیرمردی با یک کلاه‌نمدی و شلاق را با این عنوان دیدند: «درشکه‌چی: یک‌فیلم صددرصد خالص ایرونی!». اثری که سناریست، بازیگر و کارگردانش؛ را یک شبه‌ به چهره‌ای مشهور نزد مردم و حتی منتقدان سینما بدل کرد.

  خبر کامل
  next
 5. امیر سلطانزاده

  روزنامه نگار

  موسوی

  میرحسین موسوی با رویکردی رادیکال و همسو با جریان عمومی مردم، با گذر از بیانیه هایش در دوران اعتراضات ۸۸ و اعتقاد به اجرای بدون تنازل قانون اساسی، به نظر می رسد دیگر اصول ناکارآمد قانون اساسی را برای اداره ایران و مقابله با بحران ها کافی نمی داند.

  خبر کامل
  next
 6. مهرداد امانت

  پژوهشگر تاریخ

  قاجار

  یک عنصر بنیادی فقه شیعه که با وسواس و جزییات گسترده ای تدوین شده بود مسائل مربوط به طهارت و نجاست بود. این قوانین پیامد های اجتماعی مهمی برای مجامع غیر مسلمان و فراکیشان داشت و در عمل سدی بود در مقابل ادغام و یکپارچگی اجتماعی با هر آنکس که خارج از دین خوانده میشد.

  خبر کامل
  next
 7. بهزاد پورصالح

  روزنامه نگار

  ایران

  در دو سال گذشته که ایران شاهد گسترده‌ترین اعتراض‌ها پس از انقلاب سال ۵۷ است، وخامت شرایط اقتصادی مهم‌ترین محرک معترضان برای حضور در خیابان بوده است. مرور شبکه‌های اجتماعی و صحبت با مردم نشان می‌دهد خیلی‌ها، حداقل بین جوان‌ترها تعداد بیشتری، در دوراهی ماندن و تغییردادن شرایط و رفتن و جان به در بردن از مهلکه گیر کرده‌اند.

  خبر کامل
  next
 8. حامد فرمند

  پژوهشگر اجتماعی

  ایران

  طی روزهای اخیر که به مرور اخبار مرتبط با تحویل گرفتن جنازه‌ها و دفن افراد کشته شده در جریان اعترضات اخیر در شبکه‌های مجازی و رسانه‌های خارج از ایران منتشر شد، موضوع تحویل جنازه در ازای دریافت پول بر سر زبان‌ها افتاد.

  خبر کامل
  next
 9. مهدی شبانی

  روزنامه نگار

  خامنه ای

  از صبح جمعۀ گذشته تا قریب به یک هفتۀ بعداز آن، شهرهای مختلف ایران صحنۀ درگیری‌، اعتراض‌ و آشوب‌های بسیار گسترده و بی‌سابقه بود. تاریخ معاصر ایران پس از انقلاب اسلامی شاهد اعتراض‌ها و سرکوب‌های شدیدی بوده است. اما می توان گفت اعتراضات آبان ۹۸، بسیار متفاوت‌تر از نمونه های قبلی بود.

  خبر کامل
  next
 10. نسیم مقرب/صحرا

  دانش آموخته تاریخ

  ایران

  حکومت جمهوری اسلامی ایران در موقعیت‌هایی مثل اعتراضات سراسری ۱۳۹۸، از طریق سرکوب گسترده و هراس‌افکنی سعی می‌کند کنترل جامعه را به دست بگیرد. اما فعالیت حکومت به دوره اعتراضات محدود نمی‌شود. تلاش سازمان‌یافته برای ساختن روایت حکومتی از برخورد قهرآمیز با معترضان، به منظور مشروعیت بخشی به سرکوب گسترده و محاکمه‌های ناعادلانه پیش رو، همزمان با کنترل خشونت‌آمیز اعتراضات آغاز شده است.

  خبر کامل
  next