میراث فرهنگی

 1. یوسف لطیف پور

  روزنامه‌نگار سینمایی

  ایران

  در سینمای ایران، با آن که ازدواج بهروز وثوقی و گوگوش دوام چندانی نداشت، اما محبوبیتشان به عنوان زوجی سینمایی، با وجود تعداد اندکی فیلم (چهار فیلم) تقریباً در نوع خودش در تاریخ سینما کم نظیر باقی مانده است. چهار فیلم مشترک آن‌ها که بین سال‌های ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۵ ساخته شده‌اند، به جز سرگرم کنندگی سرخوشانه‌شان، چهار اثر درخور تأمل دربارۀ شکاف‌های فرهنگی و طبقاتی در تهران مدرن‌اند.

  خبر کامل
  next
 2. Video content

  Video caption: ثبت جهانی قلعه فلک‌الافلاک در گرو رفع تصرف سپاه

  در ایران، مسئولان میراث فرهنگی استان لرستان از تامین آخرین قسط سپاه پاسداران برای آزاد شدن حریم قلعه فلک‌الافلاک خبر داده‌اند.

 3. قلعه تاریخی فلک‌الافلاک

  مسئولان وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ایران می‌گویند آخرین قسط از مبلغ ۶۹ میلیارد تومانی که سپاه پاسداران برای واگذاری قلعه فلک‌الافلاک می‌خواهد آماده است اما شرط پرداخت آن تخلیه کامل این قلعه تاریخی در استان لرستان است. مسئولان میراث فرهنگی می‌گویند تغییر کاربری و واگذاری این قلعه می‌تواند راه را برای ثبت آن در فهرست یونسکو هموار کند.

  خبر کامل
  next
 4. رضا نوری

  روزنامه نگار

  جعفری

  عبدالرحیم (تقی) جعفری صد سال پیش به دنیا آمد و هفتاد سال پیش انتشارات امیرکبیر را بنیان گذاشت. او از یک سو نماد عشق و پشتکار در حوزه نشر است و از سوی دیگر، نماد مظلومیت کتاب و ناشران مستقل در ایران.

  خبر کامل
  next
 5. آزاده کریمی

  خبرنگار سینمایی

  سینما

  بیش از ۲۰۰ فیلمساز، تهیه‌کننده، مستندساز و سینماگر روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای، طی ۱۰ ماده‌ به مشکلات، مخاطرات و معضلاتی را که با آن دست‌ به گریبانند، برشمردند و ضمن ابراز انزجار از تفتیش شکل و محتوا در آثار سینمایی خواستار آزادی بیان و اندیشه شدند.

  خبر کامل
  next
 6. مجموعه تحلیل و

  یادداشت

  ناظران

  حکومت ایران در سالهای پس از پیروزی انقلاب ۵۷ با تاکید بر امت اسلامی بجای ناسیونالیسم ایرانی تبلیغات زیادی در برپایی مراسم مذهبی انجام داد. همچنین رویکردی منفی به مراسم و نمادهای باستانی پیش از اسلام داشت که از برگزاری ایام نوروز تا محدودیت انتخاب اسامی ایرانی در شناسنامه ها خود را نشان می داد. با گذر زمان استفاده از نمادهای باستانی و ملی گرایی که در دوران پهلوی تبلیغ و ترویج می شد، برای قشرهایی از مردم به نمادی از مخالفت با وضع موجود تبدیل شد.

  خبر کامل
  next
 7. مجموعه تحلیل و

  یادداشت

  خانه پدری

  در فیلم خانه پدری دختری جوان به دلیل "ریختن آبروی خانواده" توسط پدر و برادرش نوجوانش به قتل می رسد و در زیرزمین خانه دفن می شود و در ادامه فیلم تاثیر این قتل -که همچون رازی پنهان شده - در زندگی نسل‌های بعدی افراد خانواده به تصویر کشیده می شود. نویسندگان این مجموعه درباره تعدد مراکز قدرت و موازی در حوزه فرهنگ و هنر؛ واکنش وزارت ارشاد به خواسته های آنان و تاثیر این اتفاقات بر فضای فرهنگی و سینمایی کشور نوشته اند.

  خبر کامل
  next
 8. آزاده کریمی

  خبرنگار سینمایی

  خانه پدری

  فیلم سینمایی "خانه پدری" ساخته کیانوش عیاری در پنجمین روز اکرانش امروز شش آبان‌ماه، برای دومین‌بار به دستور دادسرای فرهنگ و رسانه توقیف شد تا به عمر توقیف ۱۰ ساله‌اش اضافه شود. امرورز صبح با انتشار خبری که حتی کارگردان فیلم هم از آن مطلع نبود، یکی از آثار تحسین‌شده سینمای ایران که نامزد دریافت جایزه افق‌های فستیوال فیلم ونیز نیز بود، بار دیگر توقیف شد.

  خبر کامل
  next
 9. کیهان کلهر

  کیهان کلهر، اهنگساز و نوازنده کمانچه جایزه وومکس خود را به محمدرضا شجریان تقدیم کرد. آقای کلهر گفت این جایزه بین‌المللی را "از طرف تمام جامعه موسیقی ایرانی" پذیرفته و به "نمایندگی از جامعه موسیقی ایرانی" آن را به محمدرضا شجریان، "استاد بزرگ موسیقی ایرانی" تقدیم می‌کند.

  خبر کامل
  next
 10. Video content

  Video caption: فردوسی و ایران‌شناسی؛ بزرگداشت شاهنامه در کمبریج

  به تازگی، دانشگاه پمبروک در کمبریج، جشن بزرگداشت شاهنامه را برگزار کرد.