اقلیت‌ها در ایران

 1. امیر سلطانزاده

  روزنامه نگار

  ناظران

  حقیقت این است که طی تقریبا یک قرن اخیر که حکومت مرکزی در ایران شکل گرفته است، اساسا اقلیت های ساکن حاشیه سرزمین ایران از امکانات اقتصادی و سیاسی برابر برخوردار نبودند. این موضوع قابل کتمان نیست که بخش بزرگی از درآمد کشور چه در دوران ضعف اقتصادی و چه در دوران شکوفایی، به مرکز کشور سرازیر می شد.

  خبر کامل
  next
 2. Video content

  Video caption: بررسی وضعیت اقلیت‌ها در ایران در مقر اتحادیه اروپا

  نماینده بلژیک در اتحادیه اروپا خواهان افزایش فشار بر حکومت ایران به خاطر نقض حقوق بشر شده.

 3. سرباز

  تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌های مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی از سیستان و بلوچستان حاکی از آن است که روز شنبه ۹ آذر اعتراض‌ها و درگیری‌هایی اطراف شهر سرباز و در واکنش به احضار و بازداشت یک روحانی سنی رخ داده است. ویدیوهایی هم از 'اعتصاب عمومی' در شهر چابهار منتشر شده است.

  خبر کامل
  next
 4. مهرداد امانت

  پژوهشگر تاریخ

  قاجار

  یک عنصر بنیادی فقه شیعه که با وسواس و جزییات گسترده ای تدوین شده بود مسائل مربوط به طهارت و نجاست بود. این قوانین پیامد های اجتماعی مهمی برای مجامع غیر مسلمان و فراکیشان داشت و در عمل سدی بود در مقابل ادغام و یکپارچگی اجتماعی با هر آنکس که خارج از دین خوانده میشد.

  خبر کامل
  next
 5. بهزاد پورصالح

  روزنامه نگار

  ایران

  در دو سال گذشته که ایران شاهد گسترده‌ترین اعتراض‌ها پس از انقلاب سال ۵۷ است، وخامت شرایط اقتصادی مهم‌ترین محرک معترضان برای حضور در خیابان بوده است. مرور شبکه‌های اجتماعی و صحبت با مردم نشان می‌دهد خیلی‌ها، حداقل بین جوان‌ترها تعداد بیشتری، در دوراهی ماندن و تغییردادن شرایط و رفتن و جان به در بردن از مهلکه گیر کرده‌اند.

  خبر کامل
  next
 6. محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات (راست) و عبدالرضا رحمانی فضلی (وزیر کشور) چپ.

  حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته که اجرای طرح افزایش قیمت بنزین به شورای امنیت کشور واگذار شده بود. محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم قبلا گفته بود که پس از افزایش قیمت بنزین، اینترنت "به دستور و تشخیص شورای امنیت کشور قطع شد". شورای امنیت کشور چه نهادی است که اجرای طرح افزایش قیمت بنزین و اختیار قطع سراسری اینترنت به آن سپرده می شود؟

  خبر کامل
  next
 7. کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه های جداگانه در روز یکشنبه، از برخورد حکومت ایران با معترضان به افزایش قیمت بنزین انتقاد کردند. این بیانیه ها همزمان با ادامه تظاهرات گسترده در استان های مختلف ایران و کشته شدن چندین نفر از معترضان در اعتراض به افزایش بهای بنزین منتشر شد. ایران واکنش آمریکا را مداخله جویانه خوانده است.

  خبر کامل
  next
 8. نورعلی تابنده، قطب درویشان گنابادی

  ۷۲ تن از دراویش گنابادی زندانی در اعتراض به محدودیت‌های وضع شده برای نورعلی تابنده در اعتصاب غذا به سر می‌برند. گزارش‌ها حاکی است نورعلی تابنده، قطب درویشان گنابادی به بیمارستان منتقل شده است.

  خبر کامل
  next
 9. بهائیان جهان هفتم و هشتم آبان امسال (برابر با ۲۹ و ۳۰ اکتبر) دویستمین سالگرد تولد علی محمد باب را جشن می‌گیرند که متولد شیراز بوده

  رسانه های ایران به نقل از سازمان اطلاعات سپاه پاسداران می گویند این نهاد امنیتی نظامی شماری از شهروندان بهایی ایران را در شیراز دستگیر کرده است. بهائیان در سراسر جهان این هفته دویستمین سالگرد تولد علی محمد باب را جشن می گیرند که به اعتقاد آنها زمینه را برای ظهور بهاءالله فراهم کرد.

  خبر کامل
  next
 10. سپیده قلیان

  از ایران گزارش شده است که سپیده قلیان، از بازداشت‌شدگان حامی کارگران معترض کارخانه نیشکر هفت تپه، با قید وثیقه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت از زندان بیرون آمده است. قوه قضائیه او را به هجده سال زندان محکوم کرده است.

  خبر کامل
  next