جایزه نوبل

 1. علی جیحون

  منتقد هنری

  ایران

  بسیاری از شهرهای جهان با نام نویسندگان و شاعران‍شان گره خورده و بی‌گمان قاهره، شهر نجیب محفوظ است. با قدم زدن در قاهره، کتاب‌های نجیب محفوظ ورق می‌خورد و با خواندن آثار این نویسنده، یکی یکی کوچه پس‌کوچه‌های این شهر در ذهن‌ تداعی می‌شود.

  خبر کامل
  next
 2. نوبل

  بر اساس سنت آکادمی نوبل، چهار روز پیش از این مراسم، توکارچوک و هاندکه در روز شنبه گذشته، خطابه‌های نوبل خود را ایراد کردند؛ خطابه‌هایی که اولی در آن از نگرانی‌اش نسبت به دنیای معاصر گفت و دومی، مسیرهایی را که در خلاقیت ادبی گذرانده بود، ترسیم کرد.

  خبر کامل
  next
 3. علی جیحون

  منتقد هنری

  نوبل

  گرچه هیچ خلل "ادبی" بر انتخاب‌های آکادمی نوبل برای جوایز ادبی سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ وارد نیست اما این جوایز از "حواشی غیرادبی" این آکادمی نکاست. آکادمی نوبل با انتخاب ﺍُﻟﮕﺎ توکارچوک، زن نویسنده لهستانی برای‌ نوبل ۲۰۱۸ ادبیات تلاش کرد خاطره تلخ یک رسوایی جنسی را به فراموشی بسپارد اما با انتخاب پیتر هاندکه برای نوبل ادبیات ۲۰۱۹، درگیر یک جنجال دیگر شد.

  خبر کامل
  next
 4. Video content

  Video caption: آبی احمد؛ نخست‌وزیری که آتش جنگ اتیوپی و اریتره را خاموش کرد و نوبل جایزه گرفت

  صلح امسال به آبی احمد نخست وزیر اتیوپی تعلق گرفت. به گفته آکادمی نوبل، آقای احمد این جایزه را به خاطر تلاش برای پایان دادن به مناقشه مرزی با کشور همسایه، اریتره، برده.

 5. احمد

  جایزه صلح نوبل سال ٢٠١٩ به ابیی احمد علی، نخست‌وزیر اتیوپی، داده شده است. کمیته صلح نوبل دلیل اعطای این جایزه را تلاش نخست‌وزیر اتیوپی "برای دستیابی به صلح و همکاری بین‌المللی و به خصوص حل و فصل اختلاف مرزی با اریتره" عنوان کرده است.

  خبر کامل
  next
 6. اولگا توکارچوک نویسنده لهستانی و پیتر هاندکه، نویسنده اتریشی

  اولگا توکارچوک نویسنده لهستانی و پیتر هاندکه، نویسنده اتریشی برنده جایزه نوبل ادبیات شدند. سال پیش جایزه نوبل ادبیات به خاطر رسوایی جنسی اهدا نشد و به همین خاطر تصمیم گرفته شد امسال به جای یک نفر به دو نفر نوبل ادبیات اهدا شود.

  خبر کامل
  next
 7. نوبل

  جایزه نوبل شیمی در سال ۲۰۱۹ به سه دانشمند برای تولید باتری‌های لیتیوم یون اهدا شده است. جان ب گودایناف، م استنلی ویتینگام و آکیرا یوشینو در مراسمی در استکهلم به عنوان برندگان نوبل شیمی اعلام شدند.

  خبر کامل
  next
 8. U.S. author Toni Morrison poses after being awarded the Officer de la Legion d"Honneur, the Legion of Honour, France"s highest award

  به اعتقاد بسیاری از منتقدان ادبی، تونی موریسون، نویسنده‌ای بود که با نوشتن رمان بدعت‌گذار خود موسوم به "دلبند" طرز صحبت و تفکر آمریکا درباره بردگی را عوض کرد. داستان این کتاب در باره مادری است که کشتن دخترش را به این که او از بردگی رنج ببرد، ترجیح می‌دهد.

  خبر کامل
  next