سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران

 1. مهدی محمودیان

  بابک پاک‌نیا، وکیل مدافع مهدی محمودیان، فعال مدنی و سیاسی که بیش از یک ماه است در بازداشت به سر می‌برد گفته است قوه قضائیه ایران "حکم قبلی او که قطعی شده بود را به اجرا گذاشته است".

  خبر کامل
  next
 2. هواپیمای اوکراینی

  به گفته انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، دادسرای نظامی تهران نام کسانی را که در پرونده شلیک به این هواپیما برایشان قرار منع تعقیب صادر شده و نام کسانی که قرار است مجازات شوند، اعلام کرده است.

  خبر کامل
  next
 3. صف طولانی تظاهرکنندگان با تصاویر کشته شدگان در پرواز اوکراین

  شرکت کنندگان در یک راهپیمایی در تورنتو کانادا خواهان اجرای عدالت درباره عاملان سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه شدند. این تجمع ساعاتی پس از برگزاری مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جدید ایران برگزار شد. سخنران مراسم تحلیف را "ضیافت تاریکی و جنون" خواند و از حضور نماینده اتحادیه اروپا انتقاد کرد.

  خبر کامل
  next
 4. خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی در تورنتو کانادا تجمع اعتراضی برگزار می‌کنند

  خانواده پرواز پی اس ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین که با موشکهای سپاه پاسداران در نزدیکی تهران ساقط شد امروز در شهر تورنتو کانادا تجمع اعتراضی برگزار میکنند.

  آرش جمشیدی، که خواهرش شادی جمشیدی را در این پرواز از دست داده است در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی به سه هدف خانواده ها از برگزاری این تجمع اشاره کرد.

  او گفت که آنها میخواهند که پلیس فدرال کانادا براساس مدارکی که دریافت کرده "پرونده جنایی" باز کند.

  او همچنین از اینکه سه ماه از آخرین مکاتبات دولت کانادا و سایر دولتهای درگیر این پرونده و طرح سوالات آنها از دولت ایران میگذرد و با اشاره به اینکه مذاکرات نوزده ماه گذشته به نتیجه ای نرسیده خواهان ارجاع پرونده به مراجع بالاتر از جمله ایکائو شد.

  View more on twitter
 5. حسین کروبی به یک سال حبس محکوم شد

  حسین کروبی و پدرش
  Image caption: حسین کروبی و پدرش (عکس آرشیوی)

  حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، به یک سال حبس و جریمه نقدی محکوم شده است.

  محکومیت آقای کروبی در ارتباط با نامه‌ای است که پدر او در اعتراض به سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک سپاه و لاپوشانی‌های پس از آن نوشته بود.

  آقای کروبی خطاب به آست الله خامنه‌ای گفته بود: "شرایط رهبری را ندارید".

  محمد جلیلیان، وکیل حسین کروبی گفته است: "این چهارمین محکومیت موکلم پس از سال ۱۳۸۸ است."

  پیش از این چندین نفر دیگر در ارتباط با اعتراضات به سرنگونی هواپیمای اوکراینی و کشتن همه سرنشینان آن به زندان محکوم شده‌اند.

  این در حالی است که دستگاه قضایی ایران هنوز هیچ کس را برای آنچه "خطای انسانی" در هدف گرفتن هواپیما خوانده شده محکوم نکرده است.

 6. سوگواری برای قربانیان

  خانواده های سرنشینان پرواز خطوط هوایی اوکراین روز چهارشنبه در تجمعی اعتراضی در برابر مقر سازمان بین المللی هوانوردی بین المللی، ایکائو، در شهر مونترال کانادا شرکت کرده اند.

  خبر کامل
  next
 7. اوکراین از گزارش کانادا درباره پرواز پی‌اس۷۵۲ استقبال کرد

  وزیر خارجه اوکراین از گزارش کانادا درباره پرواز پی‌اس ۷۵۲ که با موشک‌های سپاه پاسداران ایران، یک سال و نیم پیش در نزدیکی تهران ساقط شد، استقبال کرد.

  دولت کانادا در گزارشی اعلام کرد که شواهدی نیافته که سرنگونی هواپیمای اوکراینی "از پیش برنامه ریزی شده بود" اما افزوده که "مسئولیت کامل آن با ایران است."

  وزارت خارجه اوکراین می‌گوید که گزارش دولت کانادا تاییدی بر نظر اوکراین مبنی بر وجود مشکلات سیستماتیک در ساختار مربوط به ایمنی پروازهای غیرنظامی در ایران است.

  در این بیانیه آمده: "به این دلیل است که تلاش برای مقصر دانستن و انداختن تقصیراین فاجعه به گردن اقدامات "اشتباهی" یک اپراتور، "پذیرفتنی و منطقی نیست."

  به گزارش خبرگزاری اینترفاکس اوکراین، در بیانیه مطبوعاتی وزارت خارجه اوکراین آمده: "طرف اوکراینی از تلاش‌های دولت کانادا برای کشف روشن شدن حقیقت و دستیابی به عدالت در پرونده ساقط کردن بوئینگ اوکراینی پرواز پی‌اس ۷۵۲ در آسمان تهران در روز هشتم ژانویه ۲۰۲۰ استقبال می‌کند."

 8. سقوط هواپیما

  معاون حقوقی محمدجواد ظریف از گزارش اخیر کانادا درباره سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین با موشک سپاه انتقاد کرده و گفته: "این اولین و آخرین سانحه هواپیمایی در دنیا نیست".

  خبر کامل
  next
 9. از سرگیری پروازهای هواپیمایی اتریش به ایران

  شرکت هواپیمایی اتریش (آسترین ایرلاین) اعلام کرده که از ۱۷ژوئیه، ۲۶ تیرماه با سه پرواز هفتگی در مسیر وین تهران، پروازهای خود را از سر می‌گیرد.

  استفان شولتز، سفیر اتریش در تهران در توییتی از این خبر استقبال کرده است. او هشتگ توافق هسته ای ایران را هم زده است.

  هفته هاست مذاکرات برای احیای توافق هسته ای ایران و قدرت‌های جهانی در وین اتریش ادامه دارد.

  این تصمیم هواپیمایی اتریش با انتقاد گروهی از خانواده های کشته شدگان در پرواز اوکراین که با موشکهای سپاه پاسداران ساقط شده بود، رو به رو شده است.

  ده روز پس از ساقط شدن هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه چندین شرکت هواپیمایی از جمله هواپیمایی اتریش پروازهای خود را به ایران به حال تعلیق درآورد.

  پس از آن هم به دلیل شیوع کرونا پروازها همچنان متوقف بوده است.

 10. پرواز ۷۵۲؛ سفیر ایران در اوکراین می‌گوید گروه چهار کشور را به رسمیت نمی‌شناسد

  مراسم یادبود اولین سالگرد ساقط کردن یک هواپیمای مسافربری در ایران در تورنتو کانادا
  Image caption: مراسم یادبود اولین سالگرد ساقط کردن یک هواپیمای مسافربری در ایران در تورنتو کانادا؛ بسیاری از خانواده ها همچنان در پی دادخواهی و معرفی عاملان این جنایت هستند

  منوچهر مرادی، سفیر ایران در اوکراین در توییتی نوشت که ایران در رابطه با پرونده پرواز ۷۵۲ گروه چهار کشور کانادا، بریتانیا، سوئد و اوکراین را "به‌عنوان طرف مذاکره به رسمیت نمی شناسد."

  چهار کشور کانادا، بریتانیا، سوئد و اوکراین، ایران را در جریان رسیدگی به شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراینی متهم به نقض قوانین بین‌الملل کرده‌اند و از حکومت ایران خواسته‌اند که در کنار عذرخواهی رسمی و مجازات عاملان به خانواده قربانیان غرامت پرداخت کند.

  سفیر ایران در اوکراین در توییتی نوشت که هیات اوکراینی اعلام کرد که به همراه سه کشور ذینفع دیگر، گروهی را تشکیل داده است و خواستار مذاکره جمهوری اسلامی ایران با این گروه شده است.

  آقای مرادی همچنین از "ناخشنودی" هیات ایرانی "از رفتار غیرحرفه‌ای و مواضع خصمانه برخی از این کشورها ابراز داشت.

  سفیر ایران افزود که دور بعدی مذاکرات ایران "صرفا به سوالات باقیمانده و غیرتکراری بر اساس و در چهارچوب قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پاسخ خواهد داد."

  چهار کشورکانادا، بریتانیا، سوئد و اوکراین که همگی شهروندانی در پرواز ۷۵۲ داشتند، در بیانیه مشترک خود نوشته‌اند که حذف بخش‌هایی از اطلاعات در گزارش تحقیقی مربوط به ساقط کردن این هواپیما و پنهانکاری‌های ایران معادل نقض قوانین بین‌المللی است.