سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران

 1. هواپیمای ساقط شده اوکراینی

  یک هفته‌نامه کانادایی به نقل از یک پژوهشگر هوانوردی گزارش کرده است که مقامات سپاه پاسداران به هنگام سرنگونی هواپیمای اوکراینی بر فراز ایران و در ارتباط با واحد سیستم پدافند دفاعی "تور ام ۱" از تکنولوژی جنگی ایجاد اختلال پارازیتی استفاده کرده‌اند. از این سیستم پدافندی در سرنگونی پرواز پی اس ۷۵۲ اوکراین استفاده شده است.

  خبر کامل
  next
 2. Video content

  Video caption: موضع کی اف درباره عمدی بودن ساقط کردن هواپیمای اوکراینی، چه معنایی دارد؟

  ایران عمدی بودن شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراینی را تکذیب کرد. این موضوع از سوی دولت اوکراین مطرح شده است.

 3. اولکسی دانیلوف (سمت چپ) در میزگرد مطبوعاتی روز بعد از شلیک به هواپیمای مسافری در کنار نخست‌وزیر اوکراین (سمت راست)

  دبیر شورای امنیت ملی اوکراین در مصاحبه‌ای با روزنامه گلوب اند میل کانادا گفته معتقد است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی "به عمد" هواپیمای مسافری این کشور را سرنگون کرده تا از رویارویی نظامی با آمریکا جلوگیری کند.

  خبر کامل
  next
 4. اوکراین می‌گوید ساقط کردن هواپیمای مسافربری توسط سپاه پاسداران 'عمدی' بوده است

  اولکسی دانیلوف، دبیر شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین در یک مصاحبه از "عمدی بودن" شلیک موشک به هواپیمای مسافربری اوکراین خبر داد و وزارت خارجه اوکراین هم نظر او را تایید کرده است.

  آقای دانیلوف، در مصاحبه با روزنامه کانادایی گلوب اند میل میگوید که ایران 'عمدا هواپیمای مسافربری اوکراین را ساقط کرده تا از بالاگرفتن تنش منطقه ای میان ایران و آمریکا جلوگیری کند.'

  این مقام اوکراینی در این مصاحبه حتی گفت که این مساله را فوریه گذشته صراحتا از علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی پرسیده و به او گفته: چرا هواپیمای مسافربری را زدید.

  به گفته آقای دانیلوف، آقای شمخانی برای او توضیح داده که زدن هواپیمای مسافربری به نفع دولت ایران نبوده و "جناح سیاسی او نقشی نداشته" اما افزوده که در ایران "گروه‌های مختلف قدرت با فرماندهی متفاوت وجود دارد."

  View more on twitter
 5. مقام های ایرانی پس از سه روز انکار، مسئولیت شلیک به هواپیمای اوکراینی را پذیرفتند

  وزارت امور خارجه اوکراین بیانیه‌ای در ارتباط با گزارش رسمی ایران درباره سرنگون کردن هواپیمای مسافربری آن کشور با ۱۷۶ مسافر و خدمه توسط موشک های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتشر و ایران را متهم کرده که علت به سقوط کشاندن این پرواز را "دستکاری" می‌کند.

  خبر کامل
  next
 6. هواپیما

  غلام‌عباس ترکی، دادستان سابق نظامی استان تهران، اعلام کرد "برای ۱۰ نفر از مسئولانی که در حادثه سقوط هواپیمای اوکراین دخیل بودند کیفرخواست صادر شده است". او این صحبت‌ها را در مراسم معارفه دادستان جدید نظامی‌ استان تهران اعلام کرد.

  خبر کامل
  next
 7. لوفت‌هانزا پروازهایش به تهران را از سرمی‌گیرد: 'حریم هوایی ایران امن است'

  شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا

  شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا اعلام کرده پروازهای این شرکت به مقصد تهران از ۱۶ آوریل از سرگرفته می‌شود.

  به دنبال سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین در نزدیکی تهران در بامداد هشتم ژانویه سال گذشته (۲۰۲۰) لوفت‌هانزا و شماری دیگر از شرکت‌ها، به دلیل امنیت پروازی پروازهایش به ایران را به حالت تعلیق در آوردند.

  لوفت‌هانزا گفته که با مقامات ایرانی و بین‌المللی شرایط ایمنی در حریم هوایی ایران را بررسی کرده است.

  رویترز به نقل از بیانیه این شرکت که امروز جمعه، دوم آوریل ایمیل شده است نوشت: "در حال حاضر شرایط برای عملیات پرواز در حریم هوایی ایران امن است."

  تورج دهقان زنگنه، رئیس سازمان هواپیمایی ایران هم در گفت و گو با ایسنا گفت که بر اساس مذاکرات صورت گرفته پس از ماه ها نخستین پرواز این شرکت در ۱۶ آوریل سال جاری میلادی یعنی دو هفته آینده به مقصد تهران انجام خواهد شد.

  او ابراز امیدواری کرد که سایر شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی هم پروازهای خود را از سربگیرند و افزود: "در جلساتی که با ایرلاین های خارجی داشته ایم، بارها تاکید کرده ایم که آسمان ایران برای همه شرکت های هواپیمایی امن است"

  آقای زنگنه شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا را یکی از پر ترددترین شرکت‌های هواپیمایی در آسمان ایران برشمرد.

 8. جاستین ترودو

  جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا گفته است کشورش به تلاش‌هایش برای پاسخگو کردن ایران در قبال سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین ادامه خواهد داد. آقای ترودو تاکید کرد کانادا از خانواده قربانیان حمایت می‌کند.

  خبر کامل
  next
 9. نه خدمه اوکراینی هواپیما در میان ۱۶۷ قربانی حادثه بودند

  کمیته ایمنی حمل و نقل کانادا رسما خواستار اصلاح قوانین بین‌المللی در زمینه بررسی سوانح هوایی شده که نیروهای نظامی یک کشور در آن دخالت داشته‌اند. این درخواست در ادامه انتقاد دولت کانادا از گزارش سازمان هواپیمایی کشوری ایران است که طی آن این سازمان اپراتور پدافند سپاه پاسداران را مقصر هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری اوکراین در ژانویه سال گذشته دانسته است.

  خبر کامل
  next
 10. Video content

  Video caption: واکنش خانواده جان‌باختگان پرواز 752 به گزارش ایران: ادامه دروغ‌پراکنی‌های قبلی است

  انجمن خانواده‌های جان‌باختگان سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین گفته‌اند که این گزارش دولت ایران، چیزی بیش از ادعاهای ساختگی در ادامه‌ دروغ‌پراکنی نیست.