معامله قرن

 1. A composite image of King Mohammed VI of Morocco and Israel's Benjamin Netanyahu

  مراکش توافق کرده که روابط خود با اسرائیل را پس از ۲۰ سال از سر بگیرد. این خبر را ابتدا دونالد ترامپ در توییتر منتشر کرد. مراکش در ازای قبول پیشنهاد آمریکا برای رابطه با اسرائیل، کاخ‌سفید را مجاب کرده که حاکمیت این کشور بر اراضی صحرای غربی را به رسمیت بشناسد. مراکش این اراضی را بعد از خروج اسپانیا از صحرای غربی، و در جریان درگیری‌های میان جبهه پولیساریو با مراکش و موریتانی تصاحب کرده است.

  خبر کامل
  next
 2. جوئل گرینبرگ

  کارشناس مسایل اسرائیل در بخش مانیتورینگ بی‌بی‌سی

  پرچم آمریکا، اسرائیل، امارات و بحرین روی دیوار بخش قدیمی بیت المقدس

  در حالی که نخست‌وزیر اسرائیل و وزیران امور خارجه امارات متحده عربی و بحرین داشتند در روز ۱۵ سپتامبر توافقنامه عادی‌سازی روابط بین کشورهایشان را روی چمن‌های کاخ سفید امضا می‌کردند، خبر شعله‌ور شدن منازعه اسرائیل و فلسطینیان گزارش زنده این رویداد را مختل کرد.

  خبر کامل
  next
 3. Israeli police inspect the scene of what the Israeli military said was a Palestinian car-ramming attack in Jerusalem (6 February 2020)

  تنش‌ها میان نیروهای نظامی و امنیتی اسرائیل و معترضان فلسطینی که از چند روز پیش و پس از علنی شدن طرح موسوم به معامله قرن از سوی دونالد ترامپ آغاز شده رو به افزایش است به طوری که تنها ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۳ فلسطینی کشته شده‌اند. اسرائیل هم از مجروح شدن دست‌کم ۱۲ پلیس و سرباز در بیت‌المقدس و کرانه باختری خبر داده است.

  خبر کامل
  next
 4. دونالد ترامپ جلو نانسی پلوسی و معاون رئیس جمهور

  دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در نطق سالانه خود در کنگره، در حملات لفظی تازه ای به حکومت ایران، از کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دفاع کرده است. آقای ترامپ پیشتر در این سخنرانی همچنین از خط مشی خود در برابر ایران از جمله تشدید تحریم های اقتصادی دفاع کرد.

  خبر کامل
  next
 5. سازمان همکاری‌ اسلامی دوشنبه ۱۴ بهمن طرح صلح دونالد ترامپ برای خاورماینه و حل مناقشه فلسطین و اسرائیل را رد کرد و از ۵۷ کشور عضو خواست تا کمکی به اجرایی شدن این طرح نکنند

  سازمان همکاری‌ اسلامی امروز در بیانیه‌ خود گفت طرح صلح دونالد ترامپ برای خاورمیانه حداقل حقوق و مطالبات فلسطینی‌ها را برآورده نمی‌کند و از تمام دولت‌های عضو خواست از هرگونه همکاری یا مذاکره بر سر این طرح خودداری کنند و با تلاش‌های دولت آمریکا برای پیشبرد آن همراه نشوند.

  خبر کامل
  next
 6. موسوی

  عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که پس از اعتراض ایران نسبت به عدم صدور ویزا برای هیات ایرانی جهت شرکت در نشست سازمان همکاری اسلامی در شهر جده به منظور بررسی طرح 'معامله قرن'، در اواخر شب گذشته عربستان به ایران اعلام کرده که حاضر به صدور ویزا است اما با توجه به برگزاری نشست در صبح دوشنبه "هیچ امکانی برای حضور هیات ایرانی" وجود نداشت.

  خبر کامل
  next
 7. عباس موسوی

  وزارت خارجه ایران می‌گوید که دولت عربستان هنوز برای شرکت هیات ایرانی در نشست سازمان همکاری اسلامی ویزا صادر نکرده است. این نشست در سطح وزیران خارجه است و فردا دوشنبه در مقر دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی در جده برگزار می‌شود. در این نشست طرح اخیر دونالد ترامپ برای صلح خاورمیانه بررسی می‌شود.

  خبر کامل
  next
 8. مينا لامی

  متخصص رسانه‌های گروه‌های جهادی، بی‌بی‌سی

  داعش

  گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) اخیرا اعلام کرده است که می‌خواهد استراتژی خود را عوض کند و یهودیان را در داخل و خارج اسرائیل هدف قرار دهد و هدف نهایی خود را "آزادسازی" بیت المقدس عنوان کرده است.

  خبر کامل
  next
 9. مجموعه تحلیل و

  یادداشت

  ترامپ

  رونمایی دونالد ترامپ از معامله قرن در کاخ سفید و به همراه نتانیاهو، با موجی از واکنش ها در جهان و بخصوص خاورمیانه روبرو شد. تعدادی از تحلیلگران و روزنامه نگاران یادداشت‌هایی درباره معامله قرن برای صفحه ناظران نوشته اند.

  خبر کامل
  next
 10. معامله قرن

  بنیامین نتانیاهو می‌گوید در پی رونمایی از طرح صلح دونالد ترامپ، موسوم به معامله قرن، روز یکشنبه در جلسه‌ای با اعضای کابینه خود درباره اعلام بخش هایی از کرانه باختری به عنوان خاک اسرائیل رای‌گیری خواهد کرد. بنابر نقشه‌ای که امروز رهبران آمریکا و اسراییل از آن رونمایی کردند این مناطق شامل حدود یک سوم کرانه باختری و همه شهرک‌های یهودی‌نشینی می‌شود که در مناطق اشغالی فلسطینیان احداث شده است.

  خبر کامل
  next