امنیت افغانستان

 1. Video content

  Video caption: هشدار درباره کاهش کمک‌های بهداشتی زنان افغان با خروج نیروهای خارجی

  سازمان دیدبان حقوق بشر در مورد تاثیر خروج نیروهای خارجی از افغانستان بر وضعیت زنانی که تحت مراقبت بهداشتی هستند هشدار داده.

 2. افغانستان

  مقام‌ها در ولایت غزنی در جنوب افغانستان گفته که یک پایگاه ارتش در حومه شهر غزنی سقوط کرده و به‌ دست طالبان افتاده است. مردم محل می‌گویند که این پایگاه خط مقدم جنگ میان طالبان و نیروهای امنیتی محسوب می‌شد و با سقوط آن، طالبان به شهر غزنی نزدیک‌تر شده‌اند. وزارت دفاع افغانستان تاکنون در این باره ابراز نظر نکرده است.

  خبر کامل
  next
 3. افغانستان

  سفارت بریتانیا و سفارت آمریکا در کابل در بیانیه مشترکی این هشدار طالبان را محکوم کرده‌اند. همچنین نهاد حامی رسانه‌های آزاد افغانستان، "نی"، می‌گوید از هشدار همزمان اداره امنیت ملی افغانستان و طالبان به رسانه‌ها "شوکه" شده است. نی در بیانیه‌ای اظهار نگرانی کرده که از همزمانی این دو هشدار چنین برداشت می‌کند که وضعیت رسانه‌ها و آزادی بیان در افغانستان هر روز محدودتر می‌شود.

  خبر کامل
  next
 4. سربازان مرزی پاکستان

  ارتش پاکستان اعلام کرده که در حمله افراد مسلح از خاک افغانستان به تیم حصارکشی در مرز افغانستان و پاکستان چهار سرباز کشته و شش نفر زخمی شده‌اند. در خبرنامه ارتش پاکستان آمده که این حادثه در منطقه "منزکی" در ولسوالی "ژوب" ایالت بلوچستان رخ‌داده است. در این خبرنامه عاملان این رویداد "تروریست" خوانده شده‌اند.

  خبر کامل
  next
 5. 'جنگ و خشونت یک هزار خانواده را در هلمند آواره کرده است'

  ریاست امور مهاجرین ولایت هلمند در جنوب افغانستان می‌گوید ادامه خشونت‌ها موج تازه‌ای از مهاجرت‌های ناخواسته خانواده‌ها را در پی آورده و در دو روز گذشته یک هزار خانواده را آواره کرده است.

  سیدمحمد رامین، رئیس این اداره به بی بی سی گفت که این خانواده‌ها از ولسوالی ناوه و روستاهای بولان، عینک، بشران، باباجی و سورگدر از محلات اصلی‌شان بی‌جا شده و به شهر لشکرگاه مرکز این ولایت پناه آوردند.

  این آوارگان در حال حاضر در برخی از مغازه‌های نوساخت شهر، مساجد یا هم خانه‌های بستگان‌شان مسکن گزیده‌اند.

  View more on instagram
 6. افغانستان

  مقام‌ها در ولایت بغلان تایید کرده که یک ولسوالی بورکه این ولایت بدست طالبان افتاده است. به گفته فرمانده پلیس بغلان نیروهای امنیتی تلفات نداشته و "عقب نشینی تاکیتکی" از این ولسوالی انجام داده‌اند. در کابل نیز در ولسوالی کلکان یک خودرو حامل کارمندان بهداشت ولایت پنجشیر هدف انفجار مین قرار گرفته که یک پزشک/داکتر کشته و بیشتر از ده نفر زخمی شدند.

  خبر کامل
  next
 7. افغانستان

  نجیبه نور دلاوری٬ فرمانده بخش (سمت) پنجم پلیس جوزجان می‌گوید قبل از اینکه پلیس شود، پدرش در صف طالبان مقابل نیروهای دولتی افغانستان قرار داشت. او به تازگی به عنوان فرمانده بخش پنجم پلیس در ولایت جوزجان در شمال افغانستان منصوب شده است. دختری که توانسته پدرش را از صف طالبان بیرون کند.

  خبر کامل
  next
 8. Hillary Clinton in New York City, 9 December 2019

  هیلاری کلینتون، وزیرخارجه سابق آمریکا می‌گوید برنامه جو بایدن برای خروج کامل نیروهای آمریکایی از خاک افغانستان تا ۱۱ سپتامبر امسال، می‌تواند پیامدهای جدی داشته باشد و اوضاع را به سمتی که طالبان از آن نفع ببرد سوق دهد و همزمان سیل جدیدی از مهاجران افغان را به نقاط مختلف جهان به راه بیندازد.

  خبر کامل
  next
 9. مواد مخدر

  براساس ارزیابی مشترک اداره ملی احصائیه و معلومات (مرکز آمار) و دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل( UNODC ) میزان کشت خشخاش در این کشور از ۱۶۳ هزار هکتار به ۲۲۴ هزار هکتار افزایش یافته است که ۳۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد و میزان تریاک تولید شده نیز ۶۳۰۰ تن اعلام شده است.

  خبر کامل
  next
 10. Video content

  Video caption: هشدار رئیس ستاد ارتش آمریکا درباره آینده افغانستان

  رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفته که آینده افغانستان قابل پیش‌بینی نیست.