دانش

 1. سویه بی-یک-۶۱۷-دو ویروس کرونا (دلتا)

  دولت مرکزی هند درباره شیوع سویه دلتای ویروس کرونا که حدود چهل جهش کرده و احتمالا مسری‌تر شده است به دولت‌های ایالتی هشدار داد و توصیه کرد آزمایش کرونا را بیشتر کنند. این زیرسویه کرونا که اولین بار در هند شناسایی شد، جهشی در پروتئین شاخکی پیدا کرده که کِی-۴۱۷-اِن نام گرفته است. این جهش در سویه بتا هم که اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد رخ داده بود.

  خبر کامل
  next
 2. جنگل های بارانی گابن زیستگاه گونه بسیار زیاد حیات وحش از جمله فیل هاست

  گابن به عنوان اولین کشور آفریقایی در قبال حفاظت از جنگل های بارانی خود برای جذب گازهای کربنی کمک مالی دریافت کرده است.

  خبر کامل
  next
 3. بیتکوین

  در معاملات امروز بازارهای جهانی رمزارزها، قیمت بیت‌کوین به کمتر از ۳۰ هزار دلار رسید و تا ۲۹ هزار و ۴۷۰ دلار هم پائین آمد. این کمترین قیمت ثبت شده این رمزارز از ابتدای سال جاری میلادی (دوم ژانویه ۲۰۲۱) تا کنون بوده است.

  خبر کامل
  next
 4. عکس آرشیوی

  مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران درباره گسترش خاموشی‌ها در ایران هشدار داده و از شهروندان ایرانی خواسته صرفی‌جویی کنند. آقای رجبی مشهدی به خبرگزاری ایسنا گفته است: "در حال حاضر میزان مصرف از تولید پیشی گرفته است."

  خبر کامل
  next
 5. واکسن

  در این صفحه وضعیت توزیع و تزریق واکسن در کشور محل اقامتتان یا سایر کشورهای جهان را ببینید و جستجو کنید.

  خبر کامل
  next
 6. چرا دنبال کردن خبرهای بد به طرز عجیبی رضایت‌بخش است و چطور می‌توانیم این عادت را کنار بگذاریم؟

  چرا دنبال کردن خبرهای بد به طرز عجیبی رضایت‌بخش است و چطور می‌توانیم این عادت را کنار بگذاریم؟

  خبر کامل
  next
 7. ازدحام در مراکز واکسیناسیون در ایران پس از چند هفته توقف

  پس از توقف چند هفته‌ای واکسیناسیون کرونا در ایران، با ورود محموله‌های جدید واکسن، واکسیناسیون در این کشور بار دیگر از سر گرفته شده است.فیلمی که یکی از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی از مرکز واکسیناسیون ایران مال در غرب تهران در روز ۳۱ خرداد فرستاده است، شلوغی و ازدحام در این مرکز را نشان می‌دهد.

  واکسیناسیون در ایران روند کندی دارد و به گفته وزارت بهداشت ایران تا کنون فقط ۴ میلیون و ۳۹۹ هزار و ۴۰۳ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۹۳۶ هزار و ۳۵۰ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در ایران به ۵ میلیون و ۳۳۵ هزار و ۷۵۳ دوز رسیده است.

  View more on instagram
 8. تاثیر موسیقی موتسارت بر کاهش فعالیت صرعی در مغز

  موتسارت

  یک تحقیق جدید نشان می دهد که گوش دادن به ساخته های موتسارت، موسیقدان و آهنگساز اتریشی باعث کاهش فعالیت صرعی در مغز می شود.

  گروهی از محققان در جمهوری چک می گویند ظاهرا این تغییر بیشتر به ریتم، پویایی و لحن این موسیقی مربوط می شود تا به تاثیرات احساسی آن.

  این پژوهشگران امواج الکتریکی مغزی ۱۸ مبتلا به صرع نسبتا شدید را بررسی کردند.

  در مقابل موسیقی هایدن، آهنگساز آلمانی اثر معکوسی با موسیقی موتسارت داشت. سمفونی شمار ۹۴ هایدن باعث افزایش فعالیت مغزی صرعی در مردان شد.

  محققان امیدوارند که بتوانند در آینده موسیقی را به عنوان درمانی برای برخی از انواع صرع گسترش دهند.

 9. کرگدن عظیمی که ۲۷ میلیون سال پیش می زیست

  بقایای یک گونه تازه از یک کرگدن عظیم در شمال غربی چین کشف شده که به گفته محققان زمانی یکی از بزرگترین پستانداران خشکی بوده است.

  خبر کامل
  next
 10. آدرین برنارد

  بی‌بی‌سی

  ریاضیات مدرن

  قرن‌ها پیش، یک کتابخانه معتبر اسلامی عددنویسی عربی را به جهان معرفی کرد. با اینکه این کتابخانه مدت‌هاست که از میان رفته، تحولی که در ریاضیات ایجاد کرد دنیا را تغییر داد.

  خبر کامل
  next