دانش

 1. نیخیل اینامدار و آپارنا آلوری

  خبر بی‌بی‌سی

  پاراگ آگراوال، مدیرعامل توییتر، جانشین جک دورسی

  پاراگ آگراوال که این هفته مدیرعامل توییتر شد، به دستکم ده‌ها متخصص متولد هند دیگر پیوست که در تاثیرگذارترین شرکت‌های جهان در سیلیکون‌ولی در آمریکا مشغول کارند. متولدین هند فقط حدود یک درصد جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند اما شش درصد نیروی کار در سیلیکون‌ولی را. درصد بسیار بالاتری هم در این شرکت‌ها سمت‌های ارشد دارند. چرا؟

  خبر کامل
  next
 2. سام فرزانه

  بی‌بی‌سی، واشنگتن

  خانم بهار شعرهایی از شفیعی کدکنی را برای ترجمه انتخاب کرده که نشانه‌ای از گل و گیاه در آنها وجود دارد

  مژده بهار وکیل ثبت اختراعات و یکی از مدیران دولت آمریکا است. تخصص او در محل تلاقی علوم پایه، تحقیقاتی و تجربی با حقوق شکل گرفته است. او در کنار این تقاطع‌ها اشعار شفیعی کدکنی را هم ترجمه کرده است.

  خبر کامل
  next
 3. 'مخالفت' کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با الزام به رسمیت شناخته شدن طب سنتی ایرانی در قوانین

  سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت این کمیسیون با "الزام به رسمیت شناخته شدن طب سنتی ایرانی در قوانین کشور" مخالفت کرده است.

  زهرا شیخی گفت این طرح با دو اصل ۷۵ و ۸۵ قانون اساسی مغایر است زیرا "بار مالی تشکیل شورای عالی طب سنتی ایرانی پیش‌بینی نشده" و "مجلس نمی‌تواند اختیار قانون‌گذاری را به شخص یا هیاتی واگذار کند."

  در همین حال علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از تصویب "طرح تدریس ادبیات زبان‌های محلی و قومی در مدارس" و ارجاع آن به صحن علنی خبر داده است.

 4. ویکتوریا گیل

  گزارشگر علمی بی‌بی‌سی

  پژوهشگران در جمع‌آوری زباله‌های اقیانوس با موسسه اوشِن وویِیجز همکاری کردند

  دانشمندان در منطقه‌ای از اقیانوس آرام جانوارن دریایی را کشف کرده‌اند که روی تکه شناور بزرگی از زباله‌های پلاستیکی زندگی می‌کنند؛ این تکه را "لکه زباله بزرگ اقیانوس آرام" نامیده‌اند. بسیاری از این موجودات گونه‌های ساحلی هستند که اکنون کیلومترها دورتر از زیستگاه‌های معمول خود، بر روی لکه زباله‌ای در اقیانوس بین سواحل کالیفرنیا و هاوایی، زندگی می‌کنند.

  خبر کامل
  next
 5. بازار شلوغ در تهران

  در حالیکه قرار است از روز دوشنبه (شش دسامبر‌‌۱۵ آذر) محدودیت‌های جدید و فراگیری برای مقابله با شیوع کرونا در ایران اعمال شود، اطلاع‌رسانی دیرهنگام و پیچیدگی تقسیم‌بندی اصناف و مشاغل باعث سردرگمی شده است. نحوه اجرا و ضمانت اجرایی این محدودیت‌ها هم روشن نیستند از جمله محدودیت تردد خودروها از ۹ شب تا ۴ صبح در شهرهای قرمز.

  خبر کامل
  next
 6. جوزی کاکس

  بی‌بی‌سی

  کار زنان

  آمار نشان می‌دهد که به‌طور کلی ‌زنان بیش از مردان دچار استرس و فرسودگی شغلی می‌شوند. چرا؟ و نتیجه آن چیست؟

  خبر کامل
  next
 7. فرناندو دوآرته

  بی‌بی‌سی

  دانشمندان می گویند که از بین بردن افسانه ها در مورد دایناسورها به دلیل تصاویر نادرست در فرهنگ عامه پیچیده شده است.

  دایناسورها برای نخستین بار در قرن نوزدهم در نوشته‌های علمی ظاهر شدند و از آن زمان به بعد دانش ما از این موجودات پیشرفت بسیاری کرده است.

  خبر کامل
  next
 8. اصغر فرهادی

  "هیئت ملی نقد آمریکا"، دو جایزه بهترین فیلم خارجی سال و بهترین فیلمنامه را به فیلم "قهرمان"، آخرین ساخته اصغر فرهادی، فیلمساز ایرانی اختصاص داد.

  خبر کامل
  next
 9. جیمز کلیتون

  خبرنگار فناوری در آمریکای شمالی، بی‌بی‌سی

  چین

  استان هنان در چین دارد با استفاده از فناوری تشخیص چهره سامانه‌ای نظارتی می‌سازد که می‌تواند خبرنگاران و "افراد مورد نظر" را شناسایی کند.

  خبر کامل
  next
 10. Abortion rights advocates and anti-abortion protesters demonstrate in front of the US Supreme Court in Washington, DC, on December 1, 2021

  رای نهایی دیوان عالی آمریکا اگر براساس مذاکرات امروز پیش برود، دسترسی به خدمات سقط جنین برای میلیون‌ها زن در این کشور ممکن نخواهد بود.

  خبر کامل
  next