انتخابات مجلس ایران ۱۳۹۸

 1. انتخابات

  در آخرین ساعات مانده به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران نیز مانند رهبر ایران از مردم خواست گلایه‌ها را فراموش و در انتخابات شرکت کنند. اما محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین در بازار تهران گفت "به خاطر حمایت از مردم" و به دلیل "انحراف انقلاب از مسیر" در انتخابات شرکت نمی‌کند. فضای شبکه‌های مجازی هم کماکان شبیه این است.

  خبر کامل
  next
 2. زنی که تصاویر خونین او منتشر شد جان داده است

  شبکه سی بی اس آمریکا که با بی بی سی همکاری می کند گزارش کرده کشته شدن دست کم یکی از مجروحان هجوم امروز به کنگره تایید شده است.

  تصاویر ویدیویی زنی خونین که روی زمین دراز کشیده بود ساعتی پیش مخابره شد و از او به عنوان یکی از دست کم ۵ مجروح واقعه امروز یاد شد.

  اکننون سی‌بی‌اس می‌گوید این زن که هنوز هویتش تایید نشده در بیمارستان به علت شدت جراحات جان باخته است.

 3. کدخدایی

  عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، با دفاع از نظارت استصوابی این شورا در رای‌گیری‌ها و انتخابات گفته است که در نبود چنین محدودیت‌هایی مردم ممکن است به یک "کلاهبردار یا قاتل" رای بدهند. منتقدان در شبکه‌های اجتماعی پاسخ داده‌اند که برای جلوگیری از ورود یک مجرم به انتخابات نیازی به نظارت استصوابی نیست بلکه "گواهی عدم سوء پیشینه" کافی است.

  خبر کامل
  next
 4. نتایج بی‌بی‌سی را چطور تعبیر کنید؟

  در بالای صفحه اول سایت ما ممکن است شاهد نتایجی متفاوت از سایر وبسایت های خبری باشید، و این سوال پیش بیاید که چرا.

  بی‌بی‌سی، مانند شبکه همکار خود سی‌بی‌سی آمریکا، پیش بینی می کند که جو بایدن آرای کالج انتخاباتی یا الکتورال در ویسکانسین را دریافت خواهد کرد.

  درحالی که ۹۹ درصد آرا در این ایالت شمارش شده، جو بایدن هم اکنون بیش از ۲۰ هزار رای از دونالد ترامپ پیش است. رقم بالای صفحه اکنون شامل ۱۰ رای این ایالت است.

  پیش بینی ما دایر بر اینکه جو بایدن برنده مفروض در ویسکانسین است منعکس کننده وضعیت جاری است. اگر، آنطور که کمپین ترامپ درخواست کرده، بازشماری انجام شود، ما این بازشماری و نتیجه آن را گزارش می کنیم - و اگر لازم باشد پیش بینی خود را براساس آن عوض می کنیم.

  برای انتخابات ۲۰۲۰، بی‌بی‌سی از داده هایی استفاده می کند که رویترز، از موسسه تحقیقات ادیسون دریافت، و عرضه می کند.

  موسسه تحقیقات ادیسون هنوز نتیجه ای را برای ویسکانسین پیش‌بینی نکرده چون اختلاف میان بایدن و ترامپ کمتر از یک درصد است، و یک نامزد می تواند خواستار بازشماری شود.

  ممکن است متوجه شده باشید که برخی از سایر سایت‌های خبری همچنین پیروزی بایدن را در آریزونا پیش بینی می کنند، و ۱۱ امتیاز دیگر در کالج الکتورال به او داده اند. بی‌بی‌سی، این جا هم در همکاری با سی‌بی‌سی، تصور می کند هنوز زمان برای پیش بینی نتایج در این ایالت زود است.

  درحالی که ۸۷ درصد آرا در آریزونا شمرده شده، بایدن درحال حاضر با حدود ۶۸ هزار رای بیش از ترامپ جلوست.

  انتخابات آمریکا
 5. شهیر شهید ثالث

  روزنامه‌نگار و تحلیلگر

  انتخابات آمریکا

  سیستم انتخاب رئیس جمهور در آمریکا که بر اساس آراء الکترال طراحی شده، سیستمی غیر مستقیم، گاه شگفتی آفرین و شاید غیرعادلانه، و در نهایت پیچیده است. غیرعادلانه از این نظر که الزاما منعکس کننده آراء اکثریت نیست.

  خبر کامل
  next
 6. نومسا ماسکو

  بی‌بی‌سی

  Donald Trump speaks with African flags in the background

  پیامدهای سیاست خارجی آمریکا در قبال آفریقا توسط میلیون ها نفر در قاره - به ویژه زنان - احساس می‌شود. به نظر می‌رسد که دولت ترامپ در این سالها در قبال این قاره بی‌علاقه بوده است. اما چین در حال تقویت حضور خود و ایجاد جاده ها ، بنادر و فرودگاه ها در سراسر آفریقا است.

  خبر کامل
  next
 7. Video content

  Video caption: ترامپ که آمد جا پای چینی‌ها در آفریقا محکم‌تر شد

  تحلیلگران می‌گویند دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در دوره اول حضورش در کاخ سفید توجه چندانی به قاره آفریقا نشان نداده است.

 8. اعتبارنامه نمایندگان مجلس یازدهم در ایران ارسال شد

  جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور در ایران گفته است صحت انتخابات در تمامی ۲۰۸ حوزه انتخابیه کشور از سوی شورای نگهبان تایید شده و در ادامه اعتبارنامه تمامی ۲۷۹ منتخب مجلس یازدهم از سوی وزارت کشور به شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

  مجلس ایران ۲۹۰ کرسی دارد و قرار است دوره یازدهم آن در خرداد افتتاح شود.

  به دلیل شیوع ویروس کرونا مرحله دوم انتخابات که قرار بود اوایل سال جاری برگزار شود به شهریور موکول شده است.

  بر اساس گزارش های رسمی تاکنون دو نماینده منتخب مجلس یازدهم بر اثر ابتلا به ویروس کرونا فوت کرده اند.

 9. حسن فرشتیان

  پژوهشگر دینی

  ایران

  با گسترش تهاجمی ویروس کرونا، جامعه دین باوران شاهد دوران جدیدی در بازیابی و بازخوانی هویت دینی خویش خواهند بود. این بحران در جوامع دین مدارتر، و همچنین در نظام های سیاسی مدعی استواری بر پایه های دینی، مثل جامعه ایران، شدیدتر خواهد بود.

  خبر کامل
  next
 10. امیر سلطانزاده

  روزنامه‌نگار

  بلوچستان

  ر سال ۹۸ بسیاری از باورمندان به بهائیت، دراویش، تسنن، یهودیان، نوکیشان مسیحی و برخی از گروههای قومی مانند کردها و بلوچ‌ها دستگیر، زندانی و با مشکلاتی رو به رو شدند.

  خبر کامل
  next